Dobieramy okna do pomieszczeń

Dobieramy okna do pomieszczeń

Okna w domu jednorodzinnym powinny się ze sobą komponować. Nie oznacza to jednak, że wszystkie być takie same. Wybór stolarki należy dostosować do funkcji pomieszczenia oraz do potrzeb i preferencji mieszkańców.

Zróżnicowana wielkość i kształt okien często są podyktowane zamysłem architektonicznym i uwzględniają nie tylko estetykę budynku, ale także optymalne oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że w tym zakresie możemy decydować się odmienne rozwiązania technologiczne – dobierając parametry wkładów szybowych i profili, mamy rzeczywisty wpływ na izolację cieplną czy wentylację. Oto kilka wskazówek: jak wybierać okna ze względu na pomieszczenie, w którym się znajdą.

Reprezentacyjne w salonie

Decydujące znaczenie przy wyborze stolarki okiennej ma to, jak często korzystamy z danego pomieszczenia oraz w jakim celu. W przypadku pokoi, w których domownicy przebywają po kilka godzin w ciągu dnia, konieczne będzie zastosowanie większych przeszkleń, które zapewnią wystarczającą ilość naturalnego światła. W pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia czy gabinet, nie tylko wykorzystuje się okna o dużych rozmiarach, ale wręcz szkli całe ściany. Nie należy zapominać jednak o wadach i zaletach takiego rozwiązania. - Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej – podpowiada Piotr Nadolny, przedstawiciel producenta okien – Aby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są wkłady 3-szybowe z przestrzenią wypełnioną jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli mieszkamy na parterze warto pamiętać, że okna są łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja. W takim przypadku warto zastosować szyby, rolety i okucia antywłamaniowe.

Komfortowe w sypialniach

W sypialniach spędzamy zwykle mniej czasu niż w pokojach dziennych, dlatego dużo rzadziej stosowane są tu okna o niestandardowych kształtach czy wymiarach. Znacznie większy nacisk kładzie się za to na ich właściwości techniczne. Wybór profili i szyb o odpowiednich parametrach pomoże zapewnić optymalne warunki w pomieszczeniu, a co za tym idzie, przełoży się na komfort naszego snu. Ciepłe okna – ze względu na niższe straty energii – polecane są do wszystkich pomieszczeń użytkowych. Ułatwią utrzymanie pożądanej temperatury i nie powodują odczuwania zimna, dzięki czemu bez przeszkód można postawić w ich pobliżu łóżko. Jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, istotny jest również wybór okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Dla zdrowego snu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co łatwo można uzyskać poprzez montaż nawiewników. Okna do pokoju dziecięcego powinny być wybierane analogicznie jak w przypadku sypialni dorosłych, ale dodatkową kwestią, o jaką należy szczególnie zadbać, jest bezpieczeństwo – by zapobiec przypadkowemu otwieraniu okna przez kilkulatka, należy zamontować specjalne klamki z kluczykiem. Warto też rozważyć zakup bezpiecznych szyb, które w razie stłuczenia rozbijają się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.

Praktyczne w strefie gospodarczej

W pomieszczeniach technicznych znacznie większy nacisk niż na estetykę kładzie się na funkcjonalność i wygodę użytkowania okien. Doświetlenie naturalnym światłem garderoby, spiżarni czy kotłowni nie jest konieczne, warto się jednak na nie zdecydować ze względów praktycznych. Kluczowa w takiej przestrzeni jest odpowiednia wentylacja i możliwość przewietrzania, dlatego najczęściej stosuje się tu okna rozwierano-uchylne. W pomieszczeniach technicznych okna powinny być zamontowane wysoko oraz mieć podłużny kształt. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie mebli i sprzętów pod ścianą i zyskanie więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Niewielkie rozmiary okien mają wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ utrudniają złodziejowi wejście do budynku. W przypadku większych okien zawsze warto zdecydować się na okucia przeciwwyważeniowe i szyby antywłamaniowe, a w pomieszczeniach piwnicznych zamontować kraty. Jeśli nie wymaga tego koncepcja elewacji budynku: w spiżarni czy garderobie zwykle wystarczą nieduże okna, które nie powodują strat ciepła.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-15 15:01:07

Your page is very nice, i have bookmarked it.

harryO 2020-08-11 13:01:19

lampki solarne gruntowe https://solumen.pl latarnia solarna z czujnikiem ruchu

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!