Zanim kupimy sprzęt AGD

Zanim kupimy sprzęt AGD

Zmywarka nie może zmieścić się pod szafkę, lodówka okazała się za mała, a kabel od okapu nie sięga do gniazdka? Złośliwość przedmiotów martwych? Nie. Po prostu zabrakło odpowiedniego planowania przy urządzaniu kuchni. Co zatem trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu AGD, aby uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek?

Zaprojektuj swoją kuchnię

Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się w głowie, od wyobrażeń lub inspiracji. Najpierw pojawia się pomysł, potem przychodzi czas na planowanie i stworzenie projektu, a następnie – na jego realizację. W międzyczasie może się jednak okazać, że pierwotne założenia ulegną modyfikacji, ponieważ nie wzięliśmy pod uwagę kilku istotnych czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, stan instalacji elektrycznej czy sieć podłączeń wodno-kanalizacyjnych.

Pierwsza ważna decyzja, jaką powinniśmy podjąć przed zakupem wyposażenia do kuchni dotyczy rodzaju AGD – czy planujemy urządzenia wolno stojące czy do zabudowy. Od tego zależy bowiem wybór odpowiednich mebli. W kuchni z zabudową meble muszą być idealnie dopasowane do sprzętu. Warto też pomyśleć, aby kolor oraz styl AGD współgrał z całym projektowanym wnętrzem kuchni.

Tu będzie stała lodówka

Planując rozmieszczenie sprzętu AGD trzeba wziąć pod uwagę układ istniejących podłączeń wody i prądu. Lodówka, zmywarka, okap czy piekarnik muszą mieć w sąsiedztwie gniazdka elektryczne. Warto więc się zastanowić, gdzie powinny być usytuowane gniazdka. Jeśli urządzamy mieszkanie w starym budownictwie sprawdźmy stan instalacji elektrycznej.

Zastanówmy się także nad racjonalizacją rozmieszczenia sprzętu. Gdy zdecydujemy się na piekarnik w zabudowie słupkowej, warto umieścić go na takiej wysokości, żebyśmy nie musieli się do niego schylać. Ponadto kuchenka gazowa czy płyta grzejna powinny być umieszczone w pobliżu kanału wentylacyjnego. Tam przecież podłączony będzie okap kuchenny. Natomiast lodówkę należy ustawić z dala od kuchenki, a także wszelkich źródeł ciepła. Trzeba również wymierzyć dokładnie miejsca, gdzie planujemy ustawić urządzenia.” – radzi Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka producenta sprzętu AGD.

Trójkąt roboczy

O sposobie rozmieszczenia mebli i sprzętu AGD decyduje także kształt i wielkość pomieszczenia oraz rozmieszczenie okien czy drzwi. By użytkowanie kuchni było proste i wygodne, warto jednak w miarę możliwości zastosować zasadę trójkąta roboczego. Określa ona maksymalne odległości pomiędzy trzema najważniejszymi urządzeniami kuchennymi – lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Jeśli to możliwe, ustawmy je w taki sposób, by wyznaczały wierzchołki trójkąta, przy czym najlepiej, by był to trójkąt równoboczny o bokach długości 120 cm-210 cm. Dzięki temu nie zmęczymy się pokonując dystans między tymi sprzętami związany z przygotowywaniem posiłków: wyjęciem produktu z lodówki, umyciem go, a następnie przyrządzeniem potrawy na kuchence.

Dopasowanie do potrzeb

Zanim kupimy sprzęt AGD przeanalizujmy także nasze potrzeby i zwyczaje. Jak duża jest liczba osób, które mieszkają w domu, jak duże zakupy zazwyczaj robimy, dla ilu osób będziemy przygotowywać posiłki i czy kuchnia będzie także miejscem spotkań i wspólnego biesiadowania? Jeśli gotujemy często i dużo, warto zdecydować się na energooszczędną płytę indukcyjną oraz okap o dużej wydajności. Gdy w domu są lub będą małe dzieci, zwróćmy szczególną uwagę, czy kupowany sprzęt ma odpowiednie blokady i zabezpieczenia. Dla rodziny lepszym rozwiązaniem będzie zmywarka o szerokości 60 cm, natomiast dla singla lub dwóch osób wystarczy urządzenie o szerokości 45 cm. Dopasujmy także wysokość blatów roboczych i szafek górnych do wzrostu użytkowników – prawidłowa wysokość blatów (6-8 cm poniżej linii łokci) zapobiegnie garbieniu się podczas prac kuchennych, a tym samym wpłynie pozytywnie na kręgosłup.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!