Red Dot Design Award dla firmy SITAG

Red Dot Design Award dla firmy SITAG

Fotel WOODI zaprojektowany przez Annę Vonhausen, Dyrektora Kreatywnego SITAG Formy Siedzenia otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot Design Award 2012. To już trzecia nagroda spod znaku „czerwonej kropki” dla firmy SITAG.

Sukces jest szczególny gdyż tym razem nagrodzony został projekt powstały w Polsce.W 2010 roku międzynarodowe jury doceniło fotel SITAGEGO zaprojektowany przez Volkera Eysinga, a 2009 roku fotel SITAGWAVE Uli Witzig. W tym roku padła rekordowa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu nazywanego czasami „Oskarami w dziedzinie designu”. Fotel WOODI konkurował z 4515 produktami nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. Otrzymując po raz trzeci Red Dot Design Award firma SITAG Formy Siedzenia dołączyła do tak innowacyjnych firm jak m.in: Apple, BMW, Bosch, Grohe czy Walter Knoll.

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen i uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrodzone znakiem Red Dot produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu „Red Dot Award, wskazał na wysoki poziom tegorocznego konkursu: „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.”

Fotel WOODI zaprojektowany przez Annę Vonhausen, Dyrektora Kreatywnego SITAG Formy Siedzenia to próba uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn – projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy. Z połączenia dwóch szali ze sklejki powstała bryła, która daje wrażenie ciągłości, a mocne załamania kanciastej sylwetki komunikują, że drewno nie boi się wizualnych przyzwyczajeń. Możliwości wyboru: rodzaju wykończenia sklejki, tapicerowania, typu stelaża i kolorystyki sprawia, że fotel jak kameleon dopasowuje się zarówno do wnętrz klasycznych i naturalnych, jak i geometrycznych, wręcz popartowych.

Idea rewitalizacji rzemiosła podjęta przez Annę Vonhausen w projekcie WOODI urzekła jury złożone z najwyższej klasy ekspertów z całego świata. Wielokulturowe spojrzenie na projekty zapewniło maksymalną bezstronność i obiektywizm konkursu. Jury oceniło produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych. Członkami 30-osobowego jury w tym roku były takie znakomitości jak m.in: Hadi Teherani, Ken Okuyama, Vivian Wai-kwan Cheng, Prof. Ken Nah, Prof. Renke He, Dr. Luisa Bocchietto, Wolfgang K. Meyer-Hayoz, Manuel Alvarez Fuentes, Simon Ong, Prof. Stefan Diez, Guto Indio da Costa, Prof. Ben van Berkel, Karen Korellis Reuther, Prof. Rudolf Schricker, Steve Leung i inni.

Zaprojektowany w podpoznańskim Swarzędzu fotel WOODI dołączył do nagrodzonych dwukrotnie w historii konkursu Red Dot Design Award szwajcarskich projektów firmy SITAG. W 2010 roku nagrodę otrzymał fotel SITAGEGO zaprojektowany dla marki SITAG przez Volkera Eysinga. Z inspiracji warstwową budową sportowego obuwia powstała membranowa budowa fotela, która umożliwia rozkład siły nacisku na całą powierzchnię oparcia. Zintegrowane z całością żebra zapewniają podparcie dla poszczególnych fragmentów kręgosłupa. W połączeniu z unikalną ramą oparcia i tkaniną 3D fotel reaguje na każdą zmianę pozycji ciała użytkownika, zachowując uczucie lekkości i przewiewności.

W 2009 roku międzynarodowe jury zwróciło z kolei uwagę na fotel SITAGWAVE. Jego projektant Uli Witzig zaproponował inteligentne rozwiązanie, które zapewnia pełną dynamikę siedzenia poprzez automatyczne dostosowanie do ruchów użytkownika, pilnując jednocześnie utrzymania odpowiedniej postawy podczas wielogodzinnego siedzenia.

Międzynarodowa współpraca od lat stoi za sukcesem firmy SITAG Formy Siedzenia. Podpoznańska firma już niejednokrotnie była przedstawiana jako przykład polskiego rozwoju - od podwykonawcy w latach 90-tych do rangi partnera wprowadzającego innowacyjne produkty. Jak podkreśla Małgorzata Wardecka-Tuliszka, członek zarządu SITAG Formy Siedzenia, osiągnięcie pozycji równoprawnego partnera biznesowego wprowadzającego na rynek własne wzory stało się możliwe dzięki polskiej kreatywności, a także wiedzy technicznej i technologiom produkcji na najwyższym światowym poziomie.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!