Zacznij od drzwi

Zacznij od drzwi

Dzielą mieszkanie, zapewniają prywatność, tłumią hałas. Wybierając drzwi wewnętrzne warto jednak kierować się nie tylko ich niezmiernie ważną funkcją, lecz także walorami estetycznymi i jakością wykonania. W końcu drzwi są prawdziwą wizytówką domu.

Na pierwszy rzut oka – kolor

Jasne barwy, beże, subtelne brązy, które od zawsze dawały przyjemny efekt estetyki i porządku, odpowiednio połączone z innymi odcieniami mogą sprawić, że wnętrze nabierze dynamizmu i świeżości. Podążając za nieustannie zmieniającą się modą pamiętajmy, że kolory te nie ulegają chwilowym trendom i niezmiennie pozostają na topie. – Jasne skrzydła dają wrażenie otwartości i luksusu, rozjaśniając przy tym pomieszczenie – zaznacza Agata Kozyr, przedstawicielka polskiego producenta sosnowych drzwi wewnętrznych – Ponadto, śmiało możemy je zastosować zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach, także w otoczeniu ścian o intensywnej kolorystyce.

Drewno – sosnowe, sękate, przeszklone

Rzec można, że królem parkietu (a w tym przypadku również drzwi) wciąż pozostaje stare dobre drewno. Projektanci wnętrz bardzo chętnie korzystają z niego w przeróżnych aranżacjach luksusowych wnętrz, tworzonych w poważnym, eleganckim, jak również luźniejszym stylu. Wykorzystanie drewna do produkcji drzwi wewnętrznych jest także szansą na uzyskanie niebanalnego efektu wizualnego. Można zdecydować się na modele surowe, z sękami lub bez. Sprawdzone, skuteczne urozmaicenie stanowią przeszklenia (szczególnie polecane do ciemniejszych wnętrz jak łazienka czy przedpokój). Atrakcyjną alternatywą jest także możliwość samodzielnego wykończenia skrzydła w wymarzonym kolorze, ale z zachowaniem naturalnej struktury materiału. Dodatkowo, mając na względzie ochronę środowiska, warto zorientować się, czy producent, z oferty którego wybierzemy drewniane drzwi, posiada certyfikat FSC. - Każda z profesjonalnych firm, powinna dbać o racjonalną i odnawialną gospodarkę leśną na całym świecie, a taki certyfikat oznacza, że drewno pochodzi z lasów specjalnie dobieranych i zarządzanych zgodnie z dobrem przyrody i chronionej na jego terenie fauny i flory – podkreśla Agata Kozyr.

Jakie drzwi do jakiego pomieszczenia?

Dobierając kolor drzwi, warto zastanowić się nad efektem aranżacyjnym, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli domownicy są zwolennikami tradycji i klasyki we wnętrzach, z pewnością wybiorą np. naturalne drewno, ecru czy pudrowy róż. Z kolei tonacje takie jak biel czy brąz lepiej sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, pozbawionych zbędnych dekoracji i bogatych dodatków. Do nowoczesnych i wymagających pomieszczeń pasować zaś będą odważne kolory: czerwień, niebieski, oliwkowy czy nawet czarny. W każdym momencie możemy też odświeżyć wygląd mieszkania, zastępując dawny kolor nowym, zgodnym z naszą aktualną wizją. - Do samodzielnego barwienia drewnianych drzwi nie potrzeba doświadczenia ani specjalnych umiejętności – wystarczy papier ścierny, bejca, a pędzel sam poprowadzi naszą rękę – żartuje Agata Kozyr.

Spójna całość

Warto pamiętać, że aby wybrane przez nas drzwi wewnętrzne stały się wyraźnym, stylowym akcentem, ich wygląd musi współgrać z ogólnym wystrojem wnętrza. Dlatego warto kierować się kolorem i stylem podłóg, okien i mebli. Pamiętajmy również, że każda przesada jest zła, a zbyt wiele rodzajów materiałów w jednym pomieszczeniu niekoniecznie wygląda korzystnie.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

xxx 2013-09-17 16:27:31

specjalistka od malowania się znalazła, od smarowania owszem i włażenia bez wazeliny

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!