Barwa światła żarówki LED - jak dopasować ją do wnętrza?

Barwa światła żarówki LED - jak dopasować ją do wnętrza?

Kolory odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Wywierają wpływ na samopoczucie i fizjologię. Dlatego tak ważne jest otaczanie się przyjemnymi dla oka barwami, które relaksują i koją zmysły. Odnosi się to również do oświetlenia w domu i pracy. W jaki sposób dopasować barwę żarówki do wystroju pomieszczenia? Które odcienie są najprzyjemniejsze w odbiorze? Przeczytaj!

Żarówki LED — nowoczesne rozwiązanie

Optymalne oświetlenie to podstawa. Obecnie jednym z popularniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań są żarówki LED, które mają wiele zastosowań. Można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza, dzięki dostępności modeli o różnych mocach i odmiennych kształtach. Jakie mają zalety? Żarówki LED:

■       niemal wcale się nie nagrzewają,

■       świecą dłużej niż klasyczne modele,

■       pobierają kilkakrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki.

Jakie są barwy żarówek LED?

Barwa światła LED wyrażana jest w kelwinach (K). Wyróżnia się trzy podstawowe zakresy:

■       barwy ciepłe: 2200-3500 K,

■       barwy neutralne: 3500-4500 K,

■       barwy zimne: 4600-11000 K.

Lampki LED mogą generować światło o różnej barwie. Z czym się to wiąże?

Żarówki emitujące światło o ciepłej barwie mają dobry wpływ na samopoczucie i tworzą we wnętrzu przytulną atmosferę. Ten kolor odpręża i pozwala się zrelaksować. Światło o zimnej barwie idealnie nadaje się do czytania i wykonywania precyzyjnych prac ręcznych, w których kluczowa jest dokładność. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie to światło neutralne, które odzwierciedla rzeczywiste kolory i jest zbliżone do dziennego. Urządzając mieszkanie, warto pamiętać, że dana barwa może zarówno oszpecić wnętrze, jak i podkreślić jego walory.

Ciepła sypialnia

Sypialnia to pomieszczenie, w którym domownicy mogą odpocząć i się wyciszyć. W niej można znaleźć ukojenie po męczącym dniu pracy czy nauki. Dlatego tak ważna jest panująca w sypialni atmosfera, która powinna sprzyjać dobremu samopoczuciu.

W tym kontekście niebagatelną rolę odgrywają kolory oraz dobór odpowiednich mebli i dodatków. Równie istotną kwestią jest ilość i rodzaj zainstalowanych w pomieszczeniu lamp. Warto, aby oświetlenie tworzyło we wnętrzu nastrojowy klimat i jednocześnie pełniło funkcje praktyczne.

W pokoju, który służy wyłącznie do odpoczynku, sprawdzą się żarówki emitujące ciepłe światło o żółtej tonacji (od 2200 do 2800 K). To właśnie ten kolor najbardziej sprzyja relaksowi. Jeśli jednak w sypialni znajduje się biurko lub toaletka, warto zaopatrzyć się w dodatkowe lampy emitujące światło zimne lub neutralne. To barwy, przy których najlepiej się czyta i pracuje.

Osoby szukające maksymalnie praktycznych rozwiązań, mogą rozważyć zakup żarówki LED, wyposażonej w regulację barwy i natężenia światła. Można nią sterować nawet leżąc w łóżku. Aby żarówkę wyłączyć lub zmienić kolor światła, wystarczy użyć pilota lub smartfona.

Przytulna i funkcjonalna kuchnia

W praktycznej kuchni niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Funkcjonalnie rozlokowane lampy nie tylko ułatwiają gotowanie, ale także zapewniają bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków.

W kuchni, jako główne źródło światła, najlepiej sprawdzi się żyrandol lub plafon z żarówką LED, emitującą neutralne światło (ok. 4000 K). To przyjemna dla oka barwa, która nie przekłamuje kolorów. Ponadto jest niezwykle uniwersalna, bo sprawdzi się zarówno we wnętrzach o klasycznym wystroju, jak i w kuchniach urządzonych w stylu boho i rustykalnym.

Nad blatem warto z kolei zainstalować lampki emitujące światło o zimnej barwie. W przypadku wiszących szafek kuchennych idealnym wyborem będą listwy LED. Innym sposobem na doświetlenie blatu jest montaż reflektorów sufitowych lub kinkietów. Temperatura barwowa zamontowanych w nich żarówek powinna wynosić ok. 6500 K.

Oświetlenie może pełnić funkcje praktyczne, jak i ozdobne. Dlatego w kinkietach i lampkach punktowych warto zamontować żarówki emitujące światło o bardzo ciepłej barwie (poniżej 2700 K). Dekoracyjne oświetlenie, przywodzące na myśl płomień świecy, pięknie rozświetli otoczenie i stworzy niepowtarzalną, pełną ciepła atmosferę.

Praktyczna łazienka

Aby łazienka była funkcjonalna, musi być dobrze oświetlona. Trudno sobie wyobrazić zażywanie kąpieli lub wykonywanie codziennego makijażu w zaciemnionym pomieszczeniu. To nie tylko mało komfortowe, ale także niebezpieczne. Dlatego planując wystrój łazienki, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor kafli i kształt armatury, ale także rozmieszczenie lamp i ich rodzaj. Należy przy tym pamiętać, że w zależności od wielkości pomieszczenia i wydzielonych stref, w łazience powinno znajdować się kilka punktów świetlnych.

Jeżeli we wnętrzu dominują chłodne, jasne kolory, lampy sufitowe powinny emitować światło o barwie wynoszącej ok. 4000-5500 K. Zimniejszym światłem warto też oświetlić lustro, przy którym wykonuje się codzienne czynności higieniczne i makijaż. W pomieszczeniu, w którym dominują ciepłe kolory, idealne będą żarówki LED o temperaturze barwowej 2700-3500 K. Doskonale sprawdzą się nad wanną; ułatwią codzienny relaks i ukoją zmysły swym złocistym odcieniem.

Dobrym pomysłem jest również wyeksponowanie wnęk czy podwieszanego sufitu za pomocą niewielkich lampek. W tym celu można zastosować diody LED na samoprzylepnej taśmie. Światło dekoracyjne podkreśli charakter wnętrza i stworzy w nim wyjątkowo przytulny klimat.

Salon do zadań specjalnych

Salon pełni zazwyczaj kilka funkcji. To właśnie tutaj domownicy najczęściej przyjmują gości, relaksują się przed telewizorem, czytają książki i wspólne jedzą posiłki. Dlatego warto zadbać o to, aby poszczególne strefy w pokoju były odpowiednio zaznaczone i wyeksponowane. Taki efekt można uzyskać właśnie za pomocą odpowiedniego oświetlenia.

Podstawowe źródło światła w pokoju gościnnym najczęściej stanowi żyrandol ulokowany w centralnej części pokoju. W tym miejscu zazwyczaj stoi też kanapa, czyli centralny punkt salonowej strefy relaksu. Żarówka nad nią powinna dawać ciepłe, przyjemne światło o żółtej tonacji (ok. 3000-3500 K). Ta sama barwa sprawdzi się również nad strefą jadalnianą.

W niektórych pokojach gościnnych znajduje się także stanowisko do pracy. Domowe biuro zdecydowanie lepiej oświetlić jasnym, wyraźnym światłem o zimnej barwie. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem żarówka LED, emitująca światło w przedziale barwowym od 4000 do 6000 K.

Artykuł sponsorowany

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!