Mała jadalnia — jak ją urządzić?

Mała jadalnia — jak ją urządzić?

Wiele osób z zachwytem przegląda wizualizacje oraz fotografie profesjonalnie zaaranżowanych wnętrz, marząc o idealnej jadalni. Wiele inspiracji tego typu przedstawia jednak duże pomieszczenia, w których wszystkie niezbędne meble i akcesoria łatwo się mieszczą. Nie oznacza to jednak, że również aranżacje małych jadalni nie mogą być zarówno eleganckie, jak i komfortowe i ergonomiczne. W tym celu trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Mała jadalnia w bloku — czy to możliwe?

O ile w większości domów jednorodzinnych znajdują się przestrzenie zaprojektowane jako jadalnie, mieszkania zazwyczaj są ich pozbawione. Kącik mający pełnić jej funkcję może być wówczas umieszczony w kuchni (o ile jest ona dostatecznie obszerna) lub salonie. 

Jadalnia w kuchni

Stworzenie małej jadalni w kuchni najczęściej polega na umieszczeniu w niej niewielkiego stołu i kilku krzeseł. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne — wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak sztućce czy zastawa stołowa są zawsze pod ręką. Dzięki temu zazwyczaj nie trzeba inwestować w dodatkowe meble takie jak witryny czy szafki do przechowywania talerzy lub innych sprzętów. 

Decydując się na urządzenie miejsca do spożywania posiłków w kuchni (która najczęściej nie jest zbyt przestronnym pomieszczeniem), warto zainwestować w rozwiązania takie jak składane meble. To zarówno stoły, jak i krzesła do jadalni. Mogą być rozkładane w porze posiłków i składane po nich, co znacznie ułatwia swobodne poruszanie się po kuchni podczas gotowania lub innych prac.

Mała jadalnia z salonem

Aranżacja małej jadalni w salonie to rozwiązanie często spotykane w klasycznych wnętrzach oraz mieszkaniach w stylu retro. Bywa też jedyną opcją tam, gdzie salon jest oddzielony od kuchni, a metraż tej ostatniej jest bardzo mały. 

Mała jadalnia z salonem to połączenie, które stwarza bardzo ciekawe możliwości. Kącik przeznaczony do spożywania posiłków może być w symboliczny sposób oddzielony od reszty pomieszczenia, na przykład za pomocą regału, kredensu lub barku, bądź całkowicie nań otwarty. 

W każdym z tych wariantów należy zadbać o to, by wybrać stół i krzesła utrzymane w tym samym lub możliwie podobnym stylu co meble w salonie. Nie można też zapomnieć o oświetleniu — zawieszona nad stołem lampa pełni funkcję praktyczną, przy okazji zaznaczając pewną odrębność tej strefy. 

Salon, jadalnia i kuchnia w jednym

Na uwagę zasługują także połączenia modnych obecnie małych kuchni z jadalnią i salonem. Najczęściej mają one postać jednego, dużego pomieszczenia, w którym poszczególne strefy nie są w żaden sposób od siebie oddzielone. Dzięki temu wnętrze jest bardzo przestronne. Nie eliminuje to jednak wyzwań związanych z koniecznością urządzenia małej jadalni. Większość osób dąży bowiem do stworzenia obszernego salonu, redukując kuchnię i jadalnię do minimum. 

Aranżacja małej kuchni i jadalni powinna być w takiej sytuacji możliwie spójna. Dobrym pomysłem jest bowiem połączenie tych dwóch stref w jedną przestrzeń, którą przy pomocy odpowiedniego ustawienia mebli, kolorów oraz źródeł światła nieco oddziela się od salonu. Elementem, który pozwala jeszcze bardziej zaakcentować ów podział, jest zastosowanie w kuchni i małej jadalni nieco innej podłogi niż w salonie. To zresztą ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne — posadzka w strefie, w której przygotowuje się posiłki, narażona jest na inne czynniki niż w salonie. Z drugiej strony, zastosowanie w całym pomieszczeniu takich samych materiałów wykończeniowych podkreśla jego przestronność, a nawet pozwala je optycznie powiększyć. Podział na strefy można wówczas bardzo delikatnie zaakcentować przy pomocy różnego rodzaju dywanów i chodników; ponadto w pobliżu stołu warto umieścić komodę lub kredens do przechowywania sztućców i zastawy. 

Jadalnia — przestrzeń wielofunkcyjna

Rzadko zdarza się, by jadalnia była przestrzenią wykorzystywaną wyłącznie podczas spożywania posiłków. W wielu domach pełni ona również funkcję kącika do zdalnej pracy, nauki czy oddawania się rozmaitym hobby. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zadbać o oddzielenie jej od salonu lub kuchni. Można to zrobić np. za pomocą regałów lub wysokich roślin doniczkowych. Dodatkowo oprócz stołu, krzeseł i mebla przeznaczonego na sztućce, talerze i inne podobne elementy, warto umieścić w niej komodę lub szafkę, w której można przechowywać dokumenty, różne przybory czy np. laptop. To prosty sposób na to, by urządzić małą jadalnię w taki sposób, by łączyła w sobie różne funkcje, a przy tym była łatwa do uporządkowania i zapewniała pewną prywatność. 

zdjęcia: komfort.pl

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!