Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

Większość naczyń można bez obaw włożyć do zmywarki. Są jednak materiały i akcesoria, które ze względu na swoje szczególne właściwości należy myć ręcznie. Warto więc poznać zasady, dzięki którym rezultaty zmywania będą najlepsze, a urządzenie będzie nam służyło dobrze przez wiele lat.

Zanim włączysz zmywarkę

Przed ułożeniem naczyń we wnętrzu urządzenia należy usunąć z nich resztki jedzenia (kości, ości, resztki mięsa i warzyw, skórki z owoców, wykałaczki itp.), by nie dopuścić do zatkania filtrów, przewodu odpływowego i dysz ramienia spryskującego, nie jest natomiast konieczne ich wcześniejsze płukanie. Naczynia układamy w specjalnych koszach dostosowanych do różnej wielkości przedmiotów. Najlepiej zrobić to tak, by się wzajemnie nie dotykały. Garnki i patelnie, na których zalegają przypalone resztki jedzenia należy uprzednio zamoczyć w wodzie z dodatkiem środka myjącego.

„Jeśli wykonujemy zmywanie pełnego załadunku, należy umieścić naczynia w zmywarce zaraz po skończonym posiłku, dokładając je etapami. W oczekiwaniu na pełny cykl zmywania, można włączyć program zimne płukanie, by zmiękczyć zabrudzenia. W przypadku niezbyt silnego zabrudzenia naczyń lub małego stopnia wypełnienia koszyków warto wybrać program oszczędny” – radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel producenta sprzętu AGD.

Czego nie należy myć w zmywarce

Większość używanych na co dzień naczyń można z powodzeniem myć w zmywarkach. Idealnie nadaje się do tego m.in. zwykłe szkło czy naczynia żaroodporne. Są jednak produkty z tworzyw, które nie są do tego odpowiednie – to przedmioty szczególnie delikatne, na przykład wykonane z ręcznie malowanego i dekorowanego szkła. Nie należy także wkładać do zmywarki naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, przedmiotów z elementami drewnianymi oraz naczyń aluminiowych.

Ręczne zmywanie zalecane jest także w przypadku naczyń wykonanych z kryształu lub szkła ołowiowego, chyba że posiadają oddzielną rekomendację producenta do zmywania mechanicznego. Nie zalecane jest także zmywanie zastawy srebrnej równocześnie z zastawą ze stali oksydowanej, aby nie nastąpiła między nimi reakcja chemiczna powodująca osadzanie się ciemnego nalotu.

Jeśli mamy wątpliwości odnośnie konkretnego naczynia, zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenia producenta. Podpowiedzią może być także charakterystyczny rowek na denku naczyń, które są przystosowane do mycia w zmywarce.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!