Jak dobrze zaprojektować łazienkę?

Jak dobrze zaprojektować łazienkę?

Łazienka dobrze zaprojektowana to przede wszystkim funkcjonalna łazienka. Wygodne korzystanie z niej to główny cel. Poza tym musi być również efektowna, powinna estetycznie wyglądać. Wpłynie to na pozytywne samopoczucie i możliwość relaksu użytkowników. Dowiedź się jak dobrze zaprojektować łazienkę - radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Rozplanowanie urządzeń sanitarnych

Jednym z piewszych kroków do zaprojektowania łazienki jest optymalne rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Ważne, aby pozostawić swodobny dostęp do każdego z nich. Umożliwi to nie tylko sprawne poruszanie się, ale także sprzątanie i użytkowanie powierzchni. Przyjmuje się, że dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 70 x 100 cm, dla sedesu zaś 80 x 85 cm. Przed wanną powinno być 70 x 100 cm miejsca, przed umywalką 65 x 100 cm, a przed kabiną prysznicową 80 x 90 cm. Jeśli niemożliwe jest zachowanie tych niezbędnych odległości, trzeba zrezygnować z któregoś urządzenia, np. bidetu i zainstalować przy sedesie specjalną baterię, tzw. bidetkę i/lub zastąpić wannę kabiną prysznicową.

Przechowywanie

Ten element jest bardzo ważny w niemalże każdym pomieszczeniu. Mowa o przechowywaniu i wyodręnieniu niezbędnego miejsca na środki czystościm ręczniki czy też papier toaletowy. Ponadto każdy z domowników powinien mieć część miejsca dla siebie. Półka czy szuflada na własne perfumy i kosmetyki to must have!

Nie zawsze jednak powierzchnia pozwala na zagospodarowanie miejsca na dużą ilość szafek stojących. Rozwiązaniem mogą okazać się szafki zawieszone na ścianach, które można wkomponować w wolną przestrzeń np. nad koszem na pranie.

Oświetlenie

Nieodzownym elementem dobrze zaprojektowanej łazienki jest także oświetlenie. Zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas korzystania z pomieszczenia. W suficie warto zainstalować w regularnych odstępach punkty świetlne lub reflektorki, które umożliwią swobodę poruszania się, dadzą odpowiednie światło do sprzątania, prania, itp. Kolejnym punktem jest miejsce do wykonywania makijażu czy golenia się. Tutaj swoją rolę powinny spełnić lampy nad umywalką. 

Pamiętajmy też o oświetleniu tworzącym nastrój. Takie klimatyczne, sprzyjające relaksowi podczas kąpieli światło dadzą taśmy LED dyskretnie ukryte w łazienkowych wnękach, pod wanną czy w podcięciach w suficie lub kinkiety umieszczone na wybranej ścianie.

Design

I na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część projektu, czyli dobranie urządzeń i lamp, a także materiałów na fronty szafek oraz okładzinę podłogi i ścian. Im bardziej designerskie będą formy wanny, umywalki i opraw oświetleniowych, tym ciekawsza stanie się aranżacja. Jej dekoracyjny wygląd zależy oczywiście także od kafelków czy innych materiałów wykończeniowych, a konkretnie od ich kolorów i połyskliwości oraz zdobiących je wzorów czy faktur.

Źródło: MGN

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!