Święto Architektury

Święto Architektury

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architektów i architektek, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w stolicy. Finisaż wystawy,nazwany Świętem Architektury pokaże, jakie ważne role biorą na siebiearchitekci tworząc otaczającą nas przestrzeń, kreując ją w częstoniełatwej rzeczywistości.

Kiedy świat pogrąża się w kryzysie wszyscy, w tym architekci, stają przed koniecznością ustosunkowania się wobec zastałych problemów i wyzwań. Kryzys ma kilka połączonych wymiarów wpływających na pracę architektów i inżynierów – pandemię, radykalne zmiany klimatu, konflikty zbrojne i bezprecedensowe migracje ludności oraz towarzyszący im brak stabilności politycznej i ekonomicznej dotyczą przecież zarówno środowiska naturalnego, jak i świata zbudowanego przez człowieka. Jak my – obywatele i projektanci – możemy dziś i w najbliższej przyszłości sprostać globalnym wyzwaniom? Ignorować zmiany i udawać, że nic się nie dzieje? Uciekać?! Zmieniać podejście do tego co i jak projektujemy? Święto Architektury, w tym roku, poświęcone jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami. Już 4 sierpnia rozpocznie się czterodniowy finisaż wystawy Plany na przyszłość | LAB, który potrwa do 7 sierpnia. Aktywności odbędą się w Pałacu Zamoyskich, siedzibie SARP Warszawa przy ul. Foksal 2.

Święto Architektury organizujemy po raz pierwszy i mamy nadzieje, że począwszy od tego roku, będziemy cyklicznie zapraszać Państwa do celebracji wspólnego czasu z nami, architektami. Święto Architektury będzie pokazywać jaką rolę pełni w życiu każdego człowieka architektura. Mamy też nadzieję, że dzięki temu projektowi środowisko polskich architektów będzie dla Państwa bardziej widoczne i rozpoznawalne. – komentuje Magda Maciąg, kuratorka wystawy.

Program

4 sierpnia (czwartek)

g.14.00 prezentacja Justyny kowalik i Anny Federowicz działalność architecture sans frontiers w Polsce i na świecie. odpowiedź architektów na katastrofy naturalne i kryzys migracyjny, prezentacja wybranych projektów

g.16.00 debata budownictwo modułowe, prefabrykacja: czy to przyszłość polskiego budownictwa?

Uczestnicy: Joanna Makowiecka - Gatza, Mariusz Lewandowski, Jarosław Szulc, Joanna Świątek

g.18.00 debata przystosowanie polskich miast do zmian klimatycznych

uczestnicy: Mateusz Adamczyk, Agnieszka Kalinowska - Sołtys, Monika Konrad, Bartosz Marcol. Zofia Piwowarek, Mateusz Płoszaj – Mazurek

g. 21.00 kino letnie NIAiU oraz święta architektury rowery kontra samochody, reż. Fredrik Gertten, 2015, dokument, prod. Szwecja, 1 godz. 37 min., napisy w języku polskim i ukraińskim

 

5 sierpnia (piątek)

g.13.30 - 18.00 warsztaty rodzinne wypoczywniki - tekturowe meble do samodzielnego składania

g. 14.00 prezentacja i rozmowa najlepsze zielone realizacje Warszawy 2019 – 2022

g. 16.00 wykład Jerzego Łątki państwo z tektury. czy można budować tanio i ekologicznie?

g.18.00 debata recykling w architekturze. Projektowanie cyrkularne. Jak projektować, budować, mieszkać, by nie szkodzić?
Uczestnicy: Małgorzata Romanowicz, Katarzyna Sadowy, Dorota Sibińska, Anna Zawadzka – Sobieraj

 

6 sierpnia (sobota)

g.16.00 debata coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku. 10 lat później.
Uczestnicy debaty: Marlena Happach, Małgorzata Kuciewicz, Joanna Kusiak, Tomasz Szlendak

g.18.00 debata nowa Ukraina
uczestnicy debaty: Alex Baranowski, Łukasz Drozda, Ievgeniia Gubkina, kuba Snopek

 

7 sierpnia (niedziela)

g.12.00 - 15.00 warsztat dedykowany architektom jak zaprojektować lepszą przyszłość? prowadzenie architekci i badacze ze studia workplace, na warsztat obowiązują zapisy, ograniczona liczba miejsc.
miejsce warsztatu pawilon zodiak

g.16.00 debata architekci wobec kryzysów na świecie
uczestnicy: Justyna kowalik, David Karpathakis Thalén, Tiago Mota Saraiva, Zofia Piwowarek

g.18.00 wykład Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego, prezentacja Archiprzewodnika po Polsce

oraz:
99 % studio rotor wystawa

architektura wobec kryzysu wystawa

pawilon better shelter.

 

Więcej informacji o wydarzeniu dla architektów znajdziesz na stronie organizatora.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!