Aranżacje wnętrz z drewnem w roli głównej

Aranżacje wnętrz z drewnem w roli głównej

Drewno było bardzo docenianym materiałem w wystroju wnętrz już w minionym wieku i aktualnie znów powróciło do wnętrzarskich trendów. Jego największe zalety to ponadprzeciętna trwałość, piękny wygląd, który pasuje do różnych stylów i naturalne pochodzenie. Drewno może pojawiać się jako materiał wykończenia wnętrza, na przykład na podłodze lub ścianach, albo element jego wyposażenia, w formie mebli, akcesoriów i dekoracji.

Salon pełen drewna

Najczęściej w salonie drewno spotyka się na podłogach w formie parkietów lub desek podłogowych. Na rynku znaleźć można także wiele rodzajów paneli imitujących drewno, na przykład modeli winylowych albo laminowanych. Podłogi wykonane z naturalnego drewna są niezwykle trwałe, a po latach, gdy pojawią się na nich jakiekolwiek uszkodzenia lub ślady zużycia, możliwa jest ich renowacja.

Poza podłogą, drewno w salonie może być także używane jako element wykończenia ścian lub sufitu. W nowoczesnych salonach radzi się zachowywać umiar i stosować drewno naprzemiennie z innymi materiałami. We wnętrzach, które charakterem mają nawiązywać do tradycji i wręcz góralskiego wystroju, takie ograniczenia nie są jednak konieczne.

Poza wykończeniami drewno może pojawić się w salonie również jako materiał mebli i wyposażenia. Najczęściej wybierane drewniane meble do salonu to duże i małe stoliki kawowe, szafki pod telewizor i inny sprzęt multimedialny, półki ścienne i komody z szufladami. Do wyboru jest także wiele drobniejszych elementów, jak na przykład drewniane zegary i rzeźby, kosze na gazety, czy nawet podkładki pod kubki.

Drewno jako przytulny akcent w sypialni

Drewno jest przyjemnie ciepłe w dotyku i świetnie wygłusza pomieszczenia, co sprawia, że jest to świetny materiał do sypialni. Gdzie, jeśli nie tam, potrzebne są przytulne akcenty w aranżacji? Nawet w sypialniach, które nie są specjalnie aranżowane pod kątem eksponowania uroków drewna, materiał ten jest szeroko wykorzystywany. To z niego zwykle tworzona jest rama łóżka, komoda na bieliznę, czy przesuwna szafa.

Jak podkreślić przytulny charakter sypialni z pomocą drewnianych dodatków? Pomocne mogą być akcesoria takie jak drewniane figurki, zegary, czy rzeźby. Na atmosferę pomieszczenia dobrze wpłynie także jego delikatne zaciemnienie z pomocą drewnianych rolet okiennych.

Ponieważ drewniane meble uważane są za najtrwalsze, poleca się je również jako wyposażenie sypialni dziecięcej. Kilkuletnie maluchy prędzej czy później będą potrzebowały nowych mebli odpowiadających ich zmieniającym się potrzebom. Meble z litego drewna z łatwością będzie można odnowić i sprzedać, kiedy nie będą już dłużej potrzebne.

Trwałe drewno do kuchni i jadalni

W pomieszczeniach takich jak kuchnia, podłogi, ściany, a nawet elementy wyposażenia są szczególnie narażone na zabrudzenia czy zalanie. To dlatego drewno, które wykorzystuje się do układania kuchennych podłóg, powinno być szczególnie odporne. Do kuchni poleca się wybór drewna I klasy pozbawionego sęków, przez które woda mogłaby wniknąć w głąb podłogi i ją odkształcić. Kuchenne panele podłogowe pokrywa się środkami uszczelniającymi i kilkoma warstwami lakieru.

Aktualnie w modzie jest styl rustykalny, do którego drewno pasuje tak, jak mało który materiał. Jeszcze kilka lat temu meble kuchenne miały być minimalistyczne i proste, podczas gdy dziś coraz chętniej powraca się do tradycyjnych zdobień, rzeźbień i dekoracyjnych wzorów.

Do kuchni i jadalni wykończonych w drewnie warto dobrać pasujący drewniany stół albo zestaw mebli. Chcąc wyeksponować naturalny charakter tego materiału, nie należy maskować drewnianej zabudowy. Zamiast tego, drewnem obudować można nie tylko ściany, ale nawet i sprzęt taki jak lodówka, piekarnik, albo zmywarka.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!