Drzwi wewnętrzne: ramowe czy płytowe? Pomagamy wybrać

Drzwi wewnętrzne: ramowe czy płytowe? Pomagamy wybrać

Jeśli chcesz, aby wnętrze Twojego domu lub mieszkania zachwycało w każdym calu, musisz zadbać o odpowiednie drzwi wewnętrzne. To one pozwalają zachować spójny motyw w całym wnętrzu, dlatego muszą harmonijnie współgrać z wybranym stylem aranżacji. Na estetykę skrzydeł drzwiowych wpływa m.in. ich konstrukcja. Na rynku dostępne są drzwi ramowe oraz płytowe. Czym się różnią? Jakie wybrać? Dowiedz się więcej.

Drzwi wewnętrzne – produkt funkcjonalny i estetyczny

Dawnej drzwi wewnętrzne były po prostu produktem funkcjonalnym, który miał dzielić przestrzeń, zapewniać prywatność i izolować od przeciągów. Dziś podczas ich wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na stylizację, konstrukcję i konfigurację. Ważny jest wybór odpowiednich drzwi, które idealnie  wpasują się we wnętrze. Oczywiście ich wybór zależy wyłącznie od upodobań kupującego, ale mając tak wiele modeli do wyboru, czasami trudno się zdecydować.

Producenci drzwi wewnętrznych oferują m.in. modele ramowe oraz płytowe. Główna różnica między tymi wersjami tkwi w ich konstrukcji oraz wyglądzie. Dużo mówi się też o różnicach w wytrzymałości, aczkolwiek coraz nowsze technologie produkcji drzwi wewnętrznych pozwalają tworzyć jednakowo solidne produkty. Wszystko zależy od wybranego materiału oraz rodzaju wykończenia.

Drzwi wewnętrzne ramowe – cechy charakterystyczne

Konstrukcja drzwi wewnętrznych ramowych przypomina tradycyjną ramę. Złożona jest z dwóch pionowych i dwóch poziomych belek, najczęściej z drewna klejonego lub płyty drewnopochodnej. Zazwyczaj wnętrze ramy wypełniają cieńsze panele płyty HDF lub przeszklenia. Takie drzwi wewnętrzne mogą występować w różnych wersjach:

•  bezprzylgowej,
•  przylgowej,
•  przesuwnej,

a także:

•  malowanej,
•  wykonanej z połyskiem,
•  matowej.

Dostępne są w wielu wariantach – można wybrać sposób wykończenia, elementy dekoracyjne, a także niestandardowe wymiary. Drzwi ramowe są bardzo popularne i przez długi czas stanowiły częsty wybór spośród takich produktów. Docenia się je ze względu na stabilność i trwałą, masywną konstrukcję. Są ciężkie i wykazują dużą odporność na odkształcenia.

Drzwi wewnętrzne płytowe – cechy charakterystyczne

Drzwi wewnętrzne płytowe występują w dwóch rodzajach konstrukcji:

•  złożonej z pojedynczej, gładkiej, drewnopochodnej płyty,
•  składające się z ramiaka i wypełnienia – obłożonych płytami.

Najczęściej wykorzystuje się drugie rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku cała struktura jest bardzo solidna, a ramiak pozostaje niewidoczny. Samo skrzydło jest zbudowane z drewna lub płyty drewnopochodnej, a jego wypełnienie stanowi plaster miodu, płyta wiórowa z otworami lub pełna płyta. Tak stworzona konstrukcja zostaje obłożona z obu stron płytami MDF albo HDF, co sprawia, że całe skrzydło tworzy jednolitą całość.

Do wykończenia drzwi płytowych producenci wykorzystują najczęściej okleinę, lakier lub folię. Warto podkreślić, że chociaż ten rodzaj skrzydeł drzwiowych wyróżnia się gładką płaszczyzną, ona wcale nie musi taka być. Można zamówić drzwi wewnętrzne płytowe z przeszkleniami, tłoczeniami lub innymi dekoracjami.

Drzwi wewnętrzne: ramowe czy płytowe?

Decyzja o wyborze drzwi wewnętrznych powinna być podyktowana nie tylko solidnością konstrukcji, ale także jej estetyką. W pierwszym przypadku warto podkreślić, że skrzydła ramowe uchodzą za odporne na odkształcenia. Nie oznacza to jednak, że drzwi wewnętrzne płytowe są niskiej jakości. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego wypełnienia. Jeśli będzie to cienka tekstura plastra miodu, trzeba się liczyć z mniejszą wytrzymałością oraz słabszym wyciszeniem.

Pod względem estetycznym do wnętrz w tradycyjnym stylu zdecydowanie poleca się zastosowanie drzwi wewnętrznych ramowych. Te ze szlachetnymi frezowaniami o uniwersalnym designie, jak na przykład skrzydła DRE z kolekcji AURI, to rozwiązania ponadczasowe, idealne do klasycznych aranżacji. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzą się drzwi płytowe, które wyróżnia prostota i minimalizm. Oczywiście można wybrać modele z dekoracyjnym wykończeniem. Na przykład w ofercie producenta drzwi DRE znajdziesz skrzydła drzwiowe, które zdobią linearne dekory. Do wyboru masz wersje ze szkłem lub w całości wykonane z płyty. Drzwi płytowe bezdyskusyjnie sprawdzą się we wnętrzach loftowych. Te z mleczną lub transparentną szybą oraz w czarnym kolorze utrzymanym w matowym wykończeniu, świetnie wpiszą się nie tylko w industrialne, ale także w proste i eleganckie wnętrza.

Ostateczna decyzja o tym, jakie drzwi wewnętrzne wybierzesz, należy do Ciebie. Jednak pamiętaj o tym, że skrzydła drzwiowe powinny podkreślać charakter wnętrza. Dlatego podczas ich wyboru warto uwzględnić preferowany styl aranżacji w pomieszczeniach.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!