Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Łukaszem Magoniem

Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Łukaszem Magoniem

Zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu ,,Rozmowy z architektem”. Łukasz Magoń jest założycielem rzeszowskiego biura projektowego pracownia14, Ambasadorem marki Geberit. Pracownia14 to zespół achitektów pełen pasji oraz wysublimowanego zmysłu estetycznego, specjalizuje się w projektach wnętrz przestrzeni prywatnych. Pracownię wyróżniają holistyczne rozwiązania dostosowane do wizji i preferencji Klientów oraz przedstawianie wizualizacji sferycznych (VR).

Rozmowa z arch. Łukaszem Magoniem

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Pana do wybrania tej branży, zawodu?

Zawsze chciałem wybrać zawód, w którym będę mógł tworzyć, pobudzać swoją kreatywność i ciągle mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Architektura to był pomysł numer jeden, wymarzony od najmłodszych lat. Zawsze zwracałem uwagę na architekturę budynków oraz wykończenie wnętrz i miałem już w głowie swoją wizualizację, jak zaaranżować inaczej dany projekt. Już od czasów szkolnych uczęszczałem na zajęcia z rysunku i poświęcałem swój wolny czas po szkole, aby doskonalić swoje umiejętności. Studia tylko rozpaliły moje zainteresowania w tym kierunku oraz oczywiście pozwoliły zdobyć potrzebne umiejętności i wykształcenie zawodowe. Nie zawiodłem się, jeśli chodzi o oczekiwania wobec tego zawodu. Każdy klient to nowe wyzwanie, tutaj nie można się nudzić, czy wypalić. Ciągle musisz być kreatywny, aby zaproponować indywidualnie dopasowany projekt do potrzeb klienta, a rozwiązań w architekturze jest nieskończenie wiele. Jest to też dziedzina, która cały czas się rozwija i proponuje nam - architektom - nowe możliwości, więc ciągle musimy się szkolić i rozwijać. Coraz więcej zleceń, które realizujemy, nie skupia się wyłącznie na budżecie, a na wyjątkowych rozwiązaniach, co dodatkowo daje nam możliwości do kreatywnych projektów i innowacyjnych pomysłów. To wszystko powoduje, że czuję, że spełniam się w tej pracy, a każdy zrealizowany projekt to niesamowita satysfakcja.

•  Projekt – przełom. Która realizacja nadała rozpędu pańskiej karierze?

Nie było jednego takiego projektu, który nagle by nadał rozpędu mojej karierze. Tak naprawdę każda realizacja go nadaje, zwłaszcza od kiedy nasze biuro współpracuje z największymi firmami deweloperskimi w regionie. Dzięki temu wykonujemy wiele projektów ekskluzywnych apartamentów, gdzie wykorzystujemy materiały najwyższej jakości, jednocześnie trzymając się naszego stylu, który bazuje na minimalizmie i nowoczesności. Od czasu do czasu lubimy też wyzwania, które różnią się od tego, co robimy na codzień. Takim projektem był np. nowoczesny dom z kontenerów, które zyskują teraz na popularności. To zadowolenie każdego klienta nadało i wciąż nadaje rozpędu mojej karierze znacznie bardziej niż pojedynczy projekt.

•  Credo architekta – jakie zasady towarzyszą Panu w codziennej pracy?

Indywidualne podejście, które odpowiada na potrzeby klienta. Dodatkowo najwyższa jakość materiałów oraz funkcjonalność rozwiązań. Musimy pamiętać o tym, że tworzymy projekty, które mają służyć naszym klientom.

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość?

Najważniejszym celem na przyszłość jest cały czas podnosić sobie poprzeczkę i podejmować nowe wyzwania. Chcemy dotrzeć do klientów z całej Polski, a nawet wyjść poza granice kraju. Mniejsze projekty takie jak mieszkania, czy apartamenty to zawsze będzie podstawa naszej pracy, ale to te duże projekty tj. projekt całego hotelu, czy ekskluzywnego osiedla apartamentów/domów to tematy, na które chcemy postawić.

•  Architektura postpandemiczna – co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Zdrowie, bezpieczeństwo i spokój nigdy nie były tak ważne jak teraz. Izolacja, praca i nauka zdalna, zagrożenie zdrowia i życia na pewno mocno wpłynęły na to, co jest ważne dla klientów. Wygodne miejsce do pracy, czy nauki w domu to już raczej podstawa w większości projektów klientów indywidualnych. Oprócz tego ludzie zaczęli doceniać kontakt z naturą oraz swój kawałek ziemi, gdzie można spokojnie odpocząć, zrelaksować się i zdystansować od otaczającego świata. Coraz więcej projektów deweloperskich bierze to pod uwagę, dlatego szeregówki, czy domy cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem, nawet jeśli znajdują się z dala od miasta. Architektura mocno zmierza także w kierunku innowacji związanych ze zmianami klimatycznymi, ponieważ przekonaliśmy się już w przypadku pandemii, jak czynnik zewnętrzny może wpłynąć na nasze życie i być globalnym zagrożeniem. Myślę, że od tego momentu również czynniki środowiskowe zaczęły być jeszcze bardziej brane na poważnie, co widać też w trendach architektury.

arch. Łukasz Magoń

arch. Łukasz Magoń

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Łukasza Magonia

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!