Kuchnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Minimalistyczna kuchnia w stylu skandynawskim wydaje się nie tracić na popularności i nadal jest głównym motywem wielu wystrojów wnętrz. Zasady projektowania takich wnętrz obracają się wokół funkcjonalności, czystych linii i ogólnego podejścia „mniej znaczy więcej”. W przypadku kuchni, tworzenie przestrzeni do gotowania inspirowanych skandynawską przestrzenią, zazwyczaj obejmuje nakładanie akcentów z drewna o ciepłej barwie, w otoczeniu jasnych kolorów. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak urządzić swoją kuchnię i jakie dodatki do niej dobrać, sprawdź poniższy artykuł.

Kolory i materiały dla kuchni skandynawskiej

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej – styl skandynawski kojarzy nam się z porządkiem i czystą przestrzenią. W dużej mierze opiera się on na neutralnych bielach i naturalnych elementach z dodatkiem drewna, ale niekoniecznie musi to być jedyny motyw przewodni.

 

Wykorzystaj najbardziej oczywiste połączenie

Chodzi nam oczywiście o zestawienie bieli z czernią! Jeśli zastanawiasz się, czy w przypadku skandynawskiego wnętrza, takie połączenie się sprawdzi, to odpowiadamy - tak, zdecydowanie! Czerń może być kolorem uzupełniającym biel, jednak warto zdecydować się na ten kolor nie tyle jako element przewodni, a wyłącznie uzupełniający. Pamiętaj o zasadzie przejrzystości i jasnego wnętrza, którą zaburzy dominująca obecność czerni lub nieumiejętne jej połączenie zresztą elementów wystroju kuchni.

 

Prostota w bieli

Pierwszym kolorem, których przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad wzornictwem inspirowanym Skandynawią, jest oczywiście biel. Jasne dodatki tworzą proste wnętrza, które łatwo jest zestawić z całą resztą. Mile widziane są kwiaty w dużej ilości czy oryginalne płytki w spokojnej kolorystyce, które idealnie uzupełnią kuchnię.

 

Dodatek granatowych elementów

Podobnie jak w przypadku czerni, kuchnia skandynawska polubi się także z granatem. Jest to zdecydowanie spokojniejsza alternatywa, choć nadal stanowi mocny akcent we wnętrzu. Często można zauważyć całość frontów mebli kuchennych właśnie w tym kolorze, w towarzystwie bieli na ścianach. Wybierając granat do swojej kuchni, należy kierować się podobną zasadą, jak przy czerni, czyli ostrożnością.

Oświetlenie w kuchni skandynawskiej

Kuchnia skandynawska to również niezwykle istotne oświetlenie, uzupełniające wnętrze i nadające mu charakteru. Tradycyjny skandynawski projekt kuchni zakłada eleganckie i opływowe kształty oświetlenia, często właśnie czarne lub białe, ale dalej minimalistyczne. Coraz częściej jednak pojawiają się lampy w rustykalnym, nordyckim stylu wprowadzające niedoskonały urok do kuchennej przestrzeni. Oryginalną propozycją mogą być także betonowe lampy, które nie tylko pasują do eleganckiego i opływowego wyglądu skandynawskiego trendu, ale dzięki surowemu materiałowi dodają pięknej estetyki.

Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim

Jasna kuchnia wcale nie musi oznaczać absolutnie pustego blatu kuchennego. To tylko fundament do stworzenia przytulnej przestrzeni, wybierając spośród ogromnej liczby dodatków. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę?

 

Zastawa stołowa

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Oczywistym elementem jest zastawa stołowa! Ta w przypadku skandynawskiej kuchni powinna być prosta, o stonowanych kolorach i charakteryzować się ponadczasowym designem. Dobrym przykładem takiej zastawy są kamionkowe naczynia od duńskiej marki IB Laursen, które zakupić można w sklepie Home and Passion. Zastawa z kamionki nadaje piękny i niedoskonały wygląd na stole, od chwiejnych kubków i misek, po nakrapiane i piaskowe tekstury. To Skandynawia w najpiękniejszej postaci!

 

Świeczniki i świece

Do tej jasnej przestrzeni przydadzą się także niezastąpione świece w towarzystwie prostych świeczników. Jeśli chodzi o świece, stawiaj na proste kształty - walce lub długie pojedyncze świeczki. O ile te pierwsze nie wymagają niczego poza podstawką, o tyle do pojedynczych świec możesz zakupić metalowy świecznik, stawiając go na stole czy blacie kuchni.

 

Dodatek przemysłowych akcentów

Dobre półki są ważne nie tylko dla utrzymania porządku, ale też niezbędne do stworzenia skandynawskiego wyglądu, którego pragniesz. Wykorzystaj drewniane opcje, ale też metalowe przemysłowe stelaże, zachowując minimalistyczny styl wnętrza. Ciekawym dodatkiem dekoracyjnym mogą być nożyce od marki IB Laursen, o której wspominaliśmy już wyżej, surowa forma będzie świetnie prezentować się nie tylko jako ozdoba, ale też praktyczne narzędzie. np. do cięcia ziół.

Kuchnia skandynawska marzeń

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się inspiracją dla tych, którzy uwielbiają styl skandynawski. Wśród białych ścian warto jest łączyć czarne akcenty, piaskowe elementy i drewno. Kuchnia skandynawska to też różne struktury, faktury i uzupełniające się barwy, jednak łatwo jest przesadzić, dlatego minimalizm to bardzo ważna zasada. A dzięki dodatkom możesz w pełni uzupełniać i zmieniać w razie potrzeby charakter swojej kuchni, według własnego stylu.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!