Na co zwrócić uwagę wybierając zasłony do salonu?

Na co zwrócić uwagę wybierając zasłony do salonu?

Zasłony są tym elementem wystroju wnętrza, który naturalnie przyciąga wzrok. Jest to spowodowane odruchową potrzebą patrzenia w dal i wyglądania przez okno. Zanim więc kupisz zasłony do salonu, przeczytaj nasz poradnik.

Jak wybrać kolor zasłon do salonu

Wygląd zasłon zawsze stawiamy na pierwszym miejscu, nie ma więc sensu się oszukiwać, że jest inaczej. Zacznijmy od koloru. Zasłony powinny się wyróżniać na tle ściany – wersja z zasłonami w kolorze ścian jest bardzo ryzykowna. Dobrze jest wybrać jeden z kolorowych dodatków, które mamy w salonie (obrus, narzutę, poduszkę, ceramikę) i uczynić go kolorystycznym motywem przewodnim. Spójny wygląd salonu jest bardzo ważny, jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery i oczarowaniu gości.

Jeśli stawiamy na jasne, delikatne wnętrza, można wybrać zasłony pastelowe. Gdy wolimy mocne kontrasty, warto postawić na jaskrawe lub ciemne, mocno nasycone barwy. Przy ciemniejszych ścianach (grafitowych, butelkowozielonych, szafirowych) można postawić na jasne tkaniny. Niejaką ostrożność trzeba zachować w przypadku bieli, wbrew pozorom nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jedynie we wnętrzach monochromatycznych białe zasłony są pierwszym wyborem.

Z jakiej tkaniny uszyć zasłony do salonu?

Wiele zależy od tego, czy dekorujemy salon na sezon letni, czy zimowy. Latem dobrze sprawdzą się lekkie tkaniny: bawełna, perkal, mikrowłókno. Z kolei zimą na salonowych oknach ładnie zaprezentuje się welwet i welur – te tkaniny są niemal namacalnie ciepłe. Także żakard robi nieco grubsze, a przez to cieplejsze wrażenie.

Jeśli szukamy uniwersalnych rozwiązań, to dobrze sprawdzą się zasłony z tkaniny blackout. Przede wszystkim są to zasłony zaciemniające, a więc niemal w całości zatrzymujące promienie słoneczne. Ponadto mają zdolność do częściowego tłumienia hałasu i termoizolacji. To przydatne zarówno zimą, jak i latem. Gdy zasłonimy zasłony, obronimy wnętrze przed nadmiernym dopływem gorącego lub chłodnego powietrza bez konieczności rezygnacji z wietrzenia.

Jak ustalić długość zasłon?

Zasłony prezentują się najpiękniej, gdy są długie, czyli do podłogi. W praktyce powinny kończyć się kilka centymetrów nad nią (kilka tzn. jeden lub dwa), by można było je wygodnie zasłaniać. Jedynie w przypadku gdy nie zamierzamy zasłaniać zasłon, możemy pokusić się o ich dłuższą wersję. Bardzo dekoracyjnie wyglądają zasłony opierające się o podłogę lub leżące na nich. Ten drugi wariant można brać pod uwagę tylko wówczas, gdy w domu nie ma zwierząt, które chciałyby sobie pospać na takich leżących zasłonach.

Aby ustalić, jak długie maja być zasłony, trzeba zmierzyć odległość od podłogi do środka karnisza. Należy przy tym pamiętać, że zasłony wieszane na przelotkach i haczykach będą o kilka centymetrów dłuższe od tych wieszanych na żabkach. Podobnie bierze się miarę na firany.

Szerokość zasłon a szerokość okna

Wbrew pozorom szerokość okna nie jest wyznacznikiem szerokości zasłon. Tu liczy się raczej szerokość karnisza – zasłony powinny zasłaniać także część ściany, by nie powstawały nieestetyczne prześwity.

Szerokość zasłon rzadko jest jednokrotnością szerokości karnisza. Powód jest dość prosty – marszczone zasłony prezentują się bardziej okazale. To, jak szeroką tkaninę musimy zamówić, zależy od tego, jak duże marszczenia bierzemy pod uwagę. W przypadku delikatnych wystarczy pomnożyć długość karnisza razy dwa. Jeśli chcemy mieć zasłony gęsto marszczone, trzeba rozważyć przemnożenie długości karnisza razy trzy lub cztery.

Stylowe zasłony do salonu można zamówić w sklepie: https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!