Wydzielanie stref za pomocą dywanów - co warto o tym wiedzieć?

Wydzielanie stref za pomocą dywanów - co warto o tym wiedzieć?

Dywan przez długi czas był uważany jedynie za element wystroju chroniący przed chłodem posadzki. Dziś jednak coraz częściej jest postrzegany jako integralna część otoczenia, kluczowy element projektu, który może personalizować pomieszczenie, nadawać mu określone cechy i wydzielać strefy. W tym artykule sprawdzimy, jak położyć dywan w przestrzeni open space.

Dziś kuchnia, salon i jadalnia to coraz częściej jedno środowisko. Realizowane w nim czynności takie jak gotowanie, chwila wspólnych posiłków, a także czas na relaks i odpoczynek to jednak całkowicie odmienne sprawy. Oddzielenie tych trzech stref, przynajmniej wizualnie, jest ważne nie tylko ze względu na udaną aranżację wnętrz, ale także dla naszego wewnętrznego samopoczucia. Wiedziałeś, że jedną z najlepszych, ale także najtańszych opcji wydzielenia stref jest dywan? Sprawdzamy, jak położyć dywan w salonie, a jak w jadalni, by stworzyć komfortowe przestrzenie.

Wyznacz strefę relaksu dywanem

Wydzielenie strefy relaksu w przestrzeni na otwartym planie za pomocą dywanu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Za główny cel powinniśmy sobie wyznaczyć znalezienie odpowiedniego rozmiaru, a w następnej kolejności faktury i koloru. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji i harmonii.

Nie zaleca się, aby dywan w salonie znajdował się wyłącznie pod stolikiem kawowym. Tak mały dywan na pewno nie stworzy strefy wypoczynkowej, a wręcz może optycznie pomniejszać pomieszczenie — radzi dekorator wnętrz w Salonach Agata. - Jeśli kanapa stoi na środku salonu, wszystkie meble wypoczynkowe powinny swobodnie spoczywać na dywanie. Z kolei jeśli sofa jest dosunięta do ściany, meble mogą częściowo znajdować się na dywanie, a częściowo poza nim — dodaje.

Dywan do salonu nie może być zatem zbyt mały. Optymalnie, jeśli będzie wystawał  co najmniej 20-30 cm poza obrys mebla. Przykładowo, jeśli sofa lub narożnik mają 220 cm długości, wybierajmy dywany o boku co najmniej 250 cm.

Wydzielanie stref za pomocą dywanów - co warto o tym wiedzieć?

Wygodne dywany w strefie jadalnianej

Ułożenie dywanu w jadalni rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku salonu. O ile w tym drugim możliwe jest zachodzenie mebli na dywan, o tyle w przypadku stołu nie powinno się tego robić. Jak prawidłowo zwymiarować dywan do jadalni? Zasada jest następująca: na środku stawiamy stół, a wokół niego krzesła — koniecznie odsunięte. Przyszły dywan powinien sięgać minimum krawędzi odsuniętego krzesła tak, by biesiadnicy nie szurali nim po podłodze podczas wstawania od stołu. Pozwoli to uniknąć problematycznego zawijania krawędzi dywanu i wpłynie dodatkowo na bezpieczeństwo.

Czas na detal, czyli jak wydzielić strefy za pomocą koloru i faktury

Wiesz już, jak położyć dywan w salonie i jadalni, by zachować odpowiednie proporcje. Czas skupić się na detalach. Umiejętne wydzielenie stref polega także na zastosowaniu właściwej kolorystyki. Możesz wybrać dywany w podobnych do mebli odcieniach i stylach, aby stworzyć spójny, harmonijny wygląd. W takim przypadku pobaw się fakturą i do gładkich, ascetycznych i geometrycznych form mebli dobierz mięsisty, puchaty dywan z dłuższym włosiem. Jeśli z kolei chcesz uzyskać przyciągający wzrok efekt, zaakcentuj dotąd monochromatyczną przestrzeń, wybierając odważny dywan boho w wesołych kolorach lub orientalny o eleganckich, klasycznych wzorach. W takim przypadku postaw jednak na dywan z krótkim włosiem, który nie przytłoczy zanadto przestrzeni.

Podsumowując, dywan przestał być elementem wyłącznie dekoracyjnym, a stał się integralną składową wystroju, która personalizuje pomieszczenie, nadając mu charakter i wyjątkowość. Wybór dywanu to nie lada sztuka. Rozmiar, kolor, wymiary, materiał, położenie dywanu — wszystko musi być starannie dobrane tak, aby uzyskać doskonały efekt. To od niego zależy udane wydzielenie stref w pomieszczeniach na otwartym planie, a w konsekwencji nasze dobre samopoczucie. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy cię do działania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!