Pilarki łańcuchowe - zasada działania, zastosowania oraz rodzaje

Pilarki łańcuchowe - zasada działania, zastosowania oraz rodzaje

Cięcie i obróbka drewna to aktualnie bardzo popularne czynności będące na porządku dziennym. Niewielu jest mężczyzn, którzy w życiu nie ścieli żadnego drzewa, a już na pewno nie istnieje ten, który nie podcinał wyschniętych gałęzi tej roślinie.
Czasy średniowieczne już dawno za nami. Z tego względu ludzkość zamiast używania siekiery zrobiła niemały postęp i wynalazła wiele urządzeń do cięcia drewna. Nie wspominając o tartakach, cyrkularkach czy wyrzynarkach, najbardziej podstawowym narzędziem do drewna w garażu każdego mężczyzny powinna być piła łańcuchowa.
Jej dobór zależeć powinien głównie od potrzeb każdego z nas. Wybierając się (oczywiście legalnie) często do lasu w celu wycinki będziemy musieli zdecydować się na lepszy sprzęt niż w przypadku konieczności jedynie podcinania gałęzi swoich domowych drzewek.

Piła łańcuchowa - jak działa?

Budowa pilarki łańcuchowej jest bardzo prosta. Całość składa się z silnika, który posiada różne formy w zależności od jego rodzaju, a także z prowadnicy, łańcucha, hamulca bezpieczeństwa, zbiornika na olej i paliwo, a także z obudowy i uchwytu.

Zasada działania piły opiera się na przemieszczaniu się łańcucha po prowadnicy umieszczonej w korpusie, a wszystko to zasila silnik. Użytkownik może w każdej chwili zwiększać i zmniejszać obroty, dzięki czemu taka piła jest w stanie przeciąć nawet najgrubsze drzewa. Łańcuch do piły nie jest również takim łańcuchem, jaki możemy spotkać chociażby w rowerze. Zbudowany jest on z dużo twardszego materiału, a wygląd wzbogacony jest o wystające ostrza imitujące zęby. Naprężenie łańcucha możemy również regulować za pomocą klucza. Ważne jest, aby przy cięciu był on dobrze naprężony, gdyż w przeciwnym wypadku może utknąć w drewnie i lekko je poniszczyć.

Rodzaje pił łańcuchowych

Pilarki ze względu na typ silnika możemy podzielić na elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Zacznijmy może od łańcuchówek spalinowych. Ich stosowanie powinno odbywać się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Biorąc ze sobą paliwo i olej możemy korzystać z tego sprzętu niemalże wszędzie. W celu wycinki drzew w lesie zabieramy ze sobą głównie piły spalinowe. Mogą one różnić się od siebie mocą. Wywołują zdecydowanie największy hałas, jednak możliwości ich cięcia dobrze to rekompensują.

W celu wycinki mniejszych drzew w lesie możemy wziąć ze sobą jeszcze pilarkę akumulatorową. Jej działanie jej zdecydowanie cichsze, ale i również słabsze. Spisuje się ona do wycinania np. wąskich brzóz. Do lasu warto wziąć ze sobą w tym wypadku drugi akumulator.

Elektryczne pilarki łańcuchowe służą już natomiast tylko do podcinania gałęzi i cięcia ewentualnych desek na budowie.

Zasady pracy z piłą łańcuchową

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w pracy jest zawsze najważniejsze. Pilarka łańcuchowa nie jest bezpiecznym sprzętem i w przypadku popełnienia błędu można wyrządzić sobie krzywdę. Co prawda wszystkie zabezpieczenia i specjalny profil łańcucha minimalizują szanse na odbicie się piły, jednak nie zmienia to faktu, że należy przestać uważać. 

Pracować powinniśmy w okularach, rękawiczkach i najlepiej w stroju ochronnym po to, aby zaoszczędzić sobie sypanie się trocin do butów. W przypadku cięcia drzewa ważny jest również kask.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!