Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Milenią Całką

Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Milenią Całką

Zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu ,,Rozmowy z architektem”. Milenia Całka, ambasadorka marki Geberit, prowadzi własną pracownię od 2006 roku. Zakres działalności jej biura obejmuje inwestycje prywatne i publiczne – od rezydencji mieszkalnych po restauracje, biura i hotele. Jej styl opiera się na eklektycznym minimalizmie z wykorzystaniem zaskakujących detali, kolorów i tekstur. Inspiracje czerpie z podróży, podziwiając szczególnie ponadczasowy styl z połowy zeszłego stulecia.

Rozmowa z arch. Milenią Całką

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Panią do wybrania tej branży, zawodu?

Od dziecka fascynowała mnie praca architekta, podglądałam ją już w domu obserwując zawód mojego taty. Z koleżankami z podwórka bawiłyśmy się taki sposób, że one zamykały oczy, a ja mówiłam im jak będą wyglądały ich pokoje. Wyobraźnia działała w obie strony. Uwielbiałam też wszystkie narzędzia pracy ojca tj. cienkopisy, flamastry, próbniki kolorów… Zawsze pociągały mnie działania twórcze, kiedy mogłam obserwować proces tworzenia, przeobrażania aż do efektu końcowego.

•  Projekt – przełom. Która realizacja nadała rozpędu pani karierze.

Nie umiem chyba wyznaczyć takiego momentu ani projektu. Każdy projekt i klient jest dla mnie bardzo ważny, dostarcza dużo przyjemności i nowych, innych wrażeń. To właśnie jest cudowne w tym zawodzie - każde przedsięwzięcie jest nowym wyzwaniem i odmiennym doświadczeniem.

•  Credo architekta – jakie zasady towarzyszą Pani w codziennej pracy.

Bardzo cenię sobie dobrą organizację pracy, co wprowadza ład i porządek w całym procesie, tak aby klient czuł wsparcie z mojej strony. Staram się przekonywać klientów do materiałów dobrej jakości, których design jest ponadczasowy, zamiast ulegać chwilowym trendom. Zawsze powtarzam, że nie ma jednego właściwego rozwiązania we wnętrzach, dlatego sama często mam problem z podjęciem decyzji w kwestii doboru materiału czy koncepcji podziału przestrzeni. Lubię przemycać ,,smaczki” w postaci designerskich lamp, mebli czy dodatków, chętnie poszukiwanych wśród rzeczy vintage, które dzięki temu dostają kolejne życie. Istotne jest we współczesnym świecie odpowiedzialne projektowanie, z naciskiem na trwałość i ekologię. Uważam, że naszym zadaniem jako projektantów jest edukowanie klientów w tym zakresie.

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość.

Podróżować i projektować. Poprzez podróże czerpiemy inspiracje do nowych projektów, przywozimy nowinki podglądając, jak radzą sobie inni, którzy niejednokrotnie są kilka kroków przed nami.

•  Architektura postpandemiczna – co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Na pewno pojawił się globalny trend na posiadanie przestrzeni poza miastem, enklawy spokoju na łonie natury, poczucia przestrzeni, gdzie można spędzić chwilę na świeżym powietrzu bez stresu przed wirusem. W przestrzeniach domowych pojawia się potrzeba miejsca do pracy. Zmniejsza się zapotrzebowanie na powierzchnie wynajmowane. Ja jednak mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy więcej wniosków z wydarzeń roku 2020, zaczniemy intensywnie nie tylko myśleć, ale przede wszystkim działać w kierunku dbania i ratowania naszej planety.

arch. Milena Całka

arch. Milena Całka

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Mileny Całki

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!