Jak stworzyć romantyczne wnętrze? Dekoracje i inspiracje aranżacyjne.

Jak stworzyć romantyczne wnętrze? Dekoracje i inspiracje aranżacyjne.

Romantyzm w kulturze datuje się na przełom XVIII i XIX wieku. Początkowo rozwijał się w literaturze i muzyce, a następnie w malarstwie i architekturze. Przytulność romantycznych aranżacji - ich lekkość i delikatność - stała się inspiracją dla późniejszych nurtów. Dlatego też ich popularność nie osłabła, pomimo upływu kolejnych dekad. 

Współczesny romantyzm nieco różni się od założeń sprzed ponad 200 lat. Jego główne zasady opierają się na nurtach boho, które odkryto w 2004 roku. Jak nadać swoim wnętrzom tej lekkości? Gdzie szukać inspiracji i jakie dodatki najlepiej podbijają piękno romantyzmu?

Współczesna romantyczność

Mówiąc o współczesnych, romantycznych aranżacjach, nierzadko przed oczami mamy styl boho. Stosunkowo nowy nurt nawiązuje do natury i bohemy, inspirując się wpływami etnicznymi. Wiele wzorów to mieszanka zarówno motywów indiańskich, jak i klasycznej, wiejskiej sielankowości. Wnętrza, tworzone zgodnie z założeniami boho, inspirują się wiejskimi terenami, świeżo skoszonym sianem, polem wypełnionym kwiatami i naturalnymi promieniami słonecznymi, dostającymi się do naszych wnętrz. W mieszkaniach zaaranżowanych w duchu boho królują naturalne materiały - len, bawełna i wełna – a także zasuszone kwiaty i delikatne formy. 

Romantyczność to także styl angielski, który jest mieszanką nurtów wiktoriańskich i cotton house. Aranżacje pełne kolonistycznych akcentów i eleganckich sztukaterii, kojarzone są z powieścią Ania z Zielonego Wzgórza i serialem Domek na prerii. Ciepło wnętrz podkreślają jasne barwy - beż, karmel i biel. Wszystko to idealnie łączy się z naturalnym światłem, kwiatami rozstawionymi w wazonach i drewnianymi akcentami. To w angielskich domkach spotkamy kominek, atłasowe formy, szkocką kratę i słynną sofę Chesterfield.

Idealnym uzupełnieniem romantycznego boho i stylu angielskiego jest oczywiście styl prowansalski, który doskonale oddaje klimat południowo-wschodniej części Francji. Elementy wykorzystujące mleczne mariaże przeplatają się z pudrowymi kolorami - delikatnym różem, wrzosem i bielą. Aranżacje inspirowane pięknem Prowansji urzekają eterycznością, lekkością i kobiecością. Oprócz postarzanych mebli znajdziemy w nich białe drewno, kabriolowe nóżki i dekor, który stoi w opozycji do np. skandynawskiej prostoty.

Romantyczne dekoracje

Pora przełożyć teorię w praktykę. Skoro już wiesz jakie są założenia współczesnych, romantycznych wnętrz, przygotowaliśmy dla Ciebie trzy, uniwersalne, aranżacyjne triki.  

 

Zasada 1: Udekoruj swoje ściany 

Nic tak nie nadaje przytulności Twoim wnętrzom, jak obrazy, kolaże i lustra. Stwórz więc własne, oryginalne kompozycje, łącząc różnorodne motywy, wzory i kolory. W romantycznych aranżacjach zastosować możesz zarówno pojedyncze obrazy, które krajobrazem przypominają duże okna, jak i kolaże – złożone z kolorowych kwiatów, złotych pól, jasnego nieba i martwej natury. Wiele inspirujących propozycji znajdziesz w ofercie Ars Longa: https://arslonga.com.pl/60-obrazy-z-kwiatami

Alternatywą dla obrazów są lustra - w złotych, białych lub srebrnych ramach. Ich gładka powierzchnia odbija światło i promienie słoneczne, tworząc w naszym wnętrzu piękne, naturalne dekoracje. Lustra w drewnianych, lekko postarzanych ramach nawiążą do wiejskich stylizacji, stanowiąc za ukłon w kierunku prowansalskich wnętrz.

 

Zasada 2: Postaw na ciepłe kolory i naturalne materiały 

Romantyczne wnętrza wyróżniają się dobrym nasłonecznieniem, ciepłymi barwami i przytulnością, osiąganą dzięki schludnym aranżacjom. Zrezygnuj więc z ciemnych barw, zastępując je jasnymi, rozświetlającymi kolorami. Dużo lepiej sprawdzi się biel, beż, karmel, brąz i pastele, niż ciemne, przytłaczające, barokowe propozycje.

Postaw także na lekkie, naturalne materiały - len, bawełnę, wiskozę, drewno. Surowe wykończenia, aluminium i metal to zaprzeczenie przytulnej romantyczności. 

 

Zasad 3: Diabeł tkwi w szczegółach

“Wisienką na torcie” wszelkich aranżacji są oczywiście dodatki. To dzięki nim wnętrza zyskują na charakterze i wyrazistości, podkreślając w ten sposób obrany styl. Nie zapomnij więc o lnianych poduszkach, ciepłym pledzie okalającym kanapę, pastelowej narzucie na łóżko, kwiatach w wazonie, świeczkach o waniliowym zapachu, półprzezroczystych zasłonach i puchatym dywanie. 

Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć romantyczne wnętrze? Dekoracje i inspiracje aranżacyjne.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!