Jak zamontować lampy sufitowe?

Jak zamontować lampy sufitowe?

Twoje mieszkanie wymaga remontu, ale kilka telefonów do fachowców, którzy zaproponowali Ci odległe terminy, sprawiło, że ostatecznie odsuwasz decyzję w czasie? Spróbuj poradzić sobie samodzielnie! Nie potrzebujesz malarza, by nadać ścianom wymarzony kolor, ani elektryka, który przeprowadzi montaż lamp sufitowych. Ty również dasz radę to zrobić! Wbrew pozorom, mocowanie lamp do sufitu to bardzo prosta czynność.

Montowanie lampy do sufitu – przydatne narzędzia

Zanim rozpoczniesz montaż lamp, przygotuj potrzebne narzędzia. Co Ci się przyda?

•  l próbnik napięcia albo miernik prądu;
•  l wiertarka;
•  l kołki rozporowe, śruby lub haki o odpowiednim rozmiarze;
•  l ołówek;
•  l okulary ochronne.

Montowanie lampy sufitowej krok po kroku

Czas przystąpić do pracy! Najpierw sprawdź, czy wybrane urządzenie (próbnik lub miernik), na pewno działa. Jak to zrobić? Po prostu przyłóż urządzenie do gniazdka! Wszystko ok?

Wyłącz bezpieczniki i upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd. Najprostszą metodą znowu będzie przyłożenie próbnika lub miernika prądu do gniazdka.

Montowanie lampy zacznij od identyfikacji przewodów

Teraz przyjrzyj się przewodom wystającym z sufitu. Powinieneś widzieć 3: fazowy, neutralny i bezpieczeństwa. Z każdego z nich zdejmij nożem ok. 1-3 cm osłonki i rozdziel je tak, aby się nie stykały. Włącz prąd. Do końcówek przewodów przyłóż próbnik lub miernik prądu. Pamiętaj, by końcówki dotykać tylko za pomocą urządzenia – nigdy dłonią!

Wychylona wskazówka lub zapalona lampka miernika oznaczają, że znalazłeś przewód fazowy. Jeśli urządzenie nie wykazuje żadnego ruchu – dotyka przewodu neutralnego lub bezpieczeństwa (zwykle jest on umieszczony w niebieskiej osłonce). Pora znów wyłączyć bezpieczniki.

Właściwe montowanie lampy sufitowej

Przyłóż lampę do sufitu, wybierz najlepsze miejsce i zaznacz ołówkiem punkty, w których wywiercisz dziury na kołki lub haki. Zanim zaczniesz wiercić, upewnij się jeszcze, czy nie przewiercisz przewodów!

Co dalej? Pozostało Ci powiesić lampę oraz podłączyć przewody do kostki. Kostkę zwykle znajdziesz w zestawie z lampą. Możesz też dokupić ją w każdym markecie budowlanym. Jeszcze tylko dwie ostatnie rzeczy: owiń wystające przewody taśmą izolacyjną i dokręć lampę do sufitu. Gotowe! Możesz wkręcać żarówki, a potem włączyć prąd.

Montaż lampy sufitowej LED

Zastanawiasz się jak zamontować lampę LED – szczególnie taką, która jest zaopatrzona w niewymienne źródło światła? Tego typu lampy montuje się dokładnie tak samo jak wszystkie inne. Jedyna różnica polega na tym, że do przewodów będziesz musiał podpiąć załączony zasilacz. Zadanie to jest często jeszcze prostsze, niż podpinanie lampy z tradycyjnymi żarówkami!

Jeszcze łatwiej przymontujesz listwy sufitowe LED – po prostu przyklej je do sufitu albo ściany tuż pod nim. Dolną część możesz zabezpieczyć 2-3 niewielkimi gwoździkami (do czasu wyschnięcia kleju).

Montowanie lampy w suficie podwieszanym

Czy montaż lampy do sufitu podwieszanego jest trudnym zadaniem? Zależy od rodzaju lampy. Jeśli zdecydujesz się na niewielkie reflektorki, po prostu wywierć odpowiedniej wielkości otwory w zamontowanym już suficie.

Podobają Ci się lekkie lampy sufitowe? Użyj plastikowych kołków rozporowych i wkrętów przeznaczonych do sufitów podwieszanych. Dzięki temu montaż lampy sufitowej w płycie gipsowej przebiegnie szybko i sprawnie!

A co, jeśli zechcesz zamontować żyrandol (np. żyrandol od swiatlolux.pl), a więc jeden z cięższych rodzajów lamp? Tutaj sprawdzi się jeden z dwóch sposobów:

•  l w miejscu, gdzie żyrandol ma być zamocowany na profilach metalowego rusztu umieść dodatkowe wzmocnienie – kawałki płyt wiórowych;
•  l szczególnie ciężkie modele żyrandoli przytwierdź do stropu za pomocą specjalnego haka. Hak będzie przylegał do powierzchni sufitu podwieszanego.

Montaż lamp sufitowych to, wbrew pozorom, proste zadanie, z którym poradzi sobie każdy. Nie bój się spróbować! W ten sposób szybko sam zmienisz wystrój swojego mieszkania, oszczędzisz czas i zdobędziesz praktyczną umiejętność. Zacznij od wyboru lampy, idealnie dopasowanej do Twojego mieszkania i jego stylu. Wiele modeli znajdziesz m.in. na https://swiatlolux.pl. Wybierz ulubiony i działaj!

autor zdjęcia: Тимур Конев

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!