Inwestycja w mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

Ostatnie kilka lat to ciągły ruch na rynku nieruchomości i sporo zmian w podejściu do tego typu inwestycji. Mieszkania w dużych miastach rozchodzą się praktycznie na pniu, a ceny nieustannie rosną. Czy wciąż opłaca się kupić mieszkanie na wynajem?

Przed epidemią koronawirusa Polacy najchętniej lokowali kapitał w nieruchomościach. W ostatnim roku nastąpił zastój w wynajmie, szczególnie w miastach akademickich. Studenci uczyli się zdalnie i część z nich mieszkała w tym czasie w domach rodzinnych. Dziś, gdy sytuacja zdaje się wracać do normy, powstaje pytanie – czy przy tak wysokich cenach nieruchomości taka inwestycja będzie wciąż opłacalna?

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Odkładanie pieniędzy na kontach bankowych i lokatach nie satysfakcjonuje inwestorów. Rekordowo niskie stopy procentowe i szalejąca inflacja sprawiają, że pieniądze tracą na wartości. Choć ceny nieruchomości rosną, to inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż jest rozsądną lokatą kapitału. 

Rosnące ceny nie powinny stanowić przeszkody – gdy ceny rosną, wartość Twojej nieruchomości również. Wynajem to możliwość uzyskania dochodu pasywnego – czerpiesz korzyści przy minimalnym nakładzie pracy. Form wynajmu jest kilka, więc nie trzeba skupiać się wyłącznie na studentach. 

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, którą należy zabezpieczyć. Podstawową formą jest ubezpieczenie nieruchomości. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dziś specjalne polisy, które skonstruowane są właśnie pod potrzeby wynajmujących i najemców. Dobrym przykładem jest oferta Nationale-Nederlanden. To rozsądnie przemyślane ubezpieczenie, które bierze pod uwagę wiele sytuacji, również tych, w których najemca spowoduje szkodę w mieszkaniu. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.nn.pl/dla-ciebie/nieruchomosci-i-dobra.html

Jak wynajmować mieszkanie? Formy wynajmu

Wynajem krótkoterminowy to bardzo modna ostatnio forma zarobkowania. Mieszkanie w miejscowości turystycznej można wynająć na kilka dni osobom przybywającym na urlop. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania znacznie wyższego dochodu w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że o ile w górach ruch turystyczny jest przez cały rok, to już nad morzem turyści pojawiają się sezonowo. Co więcej, wynajem krótkoterminowy niesie za sobą więcej obowiązków – wynajmujący zmieniają się co kilka dni i po każdym gościu mieszkanie trzeba posprzątać. Z punktu widzenia prawa i opodatkowania również jest to bardziej skomplikowane. 

Wynajem mieszkania firmie – w tym przypadku jest odrobinę łatwiej. Firmy często szukają mieszkań na wynajem dla swoich pracowników (przeważnie) zagranicznych. Jednak nastawianie się na taką formę wynajmu wiąże się z rejestracją działalności gospodarczej, ponieważ firma będzie wymagać wystawienia faktury za wynajem mieszkania. 

Wynajem długoterminowy osobom prywatnym jest w tym zestawieniu najmniej kłopotliwy. Rozliczenie z urzędem skarbowym jest stosunkowo proste, a gdy znajdziesz odpowiedzialnych lokatorów, mogą mieszkać u Ciebie latami.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!