Kolory elewacji domów jednorodzinnych - jak dobrać kolor?

Kolory elewacji domów jednorodzinnych - jak dobrać kolor?

Przy wyborze koloru elewacji zewnętrznej powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne są zarówno materiały, z których wykonany został budynek i elementy wykończeniowe, jak i zastosowana ogólna stylistyka projektu architektonicznego. Przed podjęciem bardzo ważnej decyzji co do koloru elewacji warto również poznać najciekawsze trendy modowe. 


  1. Krok pierwszy: wybierz stylistykę koloru
  2. Krok drugi: weź pod uwagę kolor dachu
  3. Krok trzeci: znajdź inspirację
  4. Krok czwarty: nie próbuj bez próbki
  5. Krok piąty: wybierz zewnętrzne wykończenie i kolory akcentów

Krok pierwszy: wybierz stylistykę koloru

Pierwszą rzeczą przy wyborze koloru elewacji jest decyzja w kwestii generalnej stylistyki kolorów. Czy chcesz, by twój dom był jasny, ciemny, a może by plasował się gdzieś po środku? W tym momencie nie musisz jeszcze brać pod uwagę niczego innego ani decydować się na konkretną barwę. Dla większości osób wybór stylistyki koloru jest natychmiastową, łatwą decyzją: po prostu wiesz od dawna, że chcesz mieć jasny lub ciemny dom.

Krok drugi: weź pod uwagę kolor dachu

Zanim przejdziesz dalej w podejmowaniu decyzji w kwestii koloru elewacji zewnętrznej, musisz wziąć pod uwagę także kolor swojego dachu. Jeśli jest on czarny lub neutralny szary, nie musisz się bardzo martwić o niedopasowanie kolorów. Każdy inny kolor może być jednak problemem - jeśli na przykład dach jest czerwony, pomalowanie elewacji na zielono może nie być najlepszym pomysłem. 

Warto też w tym miejscu zwrócić uwagę na ekspozycję świetlną. Tam, gdzie słońce bardzo oświetla ściany domu, ich kolor wydaje się zimniejszy. Jeżeli Twój dom jest bardzo mocno oświetlany w ciągu dnia, wybierz nieco cieplejszy odcień koloru, niż pierwotnie zamierzałeś. 

Krok trzeci: znajdź inspirację

Niektóre osoby nie są wcale pewne tego, jaki ogólny odcień powinna mieć zewnętrzna elewacja ich domu. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu tej decyzji, poszukaj inspiracji w Internecie, aby określić, jaki odcień będzie najlepiej pasował do Twojego domu. Weź pod uwagę też projekt architektoniczny. Na przykład jeśli Twój dom wykonany jest w stylu rustykalnym, zainspiruj się zdjęciami właśnie takich domów. 

Wiele inspiracji znajdziesz także na stronach firm oferujących najwyższej jakości farby. Jeśli nie wiesz, jak dobrać kolor farb w zależności od stylu architektonicznego Twojego domu, zobacz na przykład kolory elewacji - pomysły od Śnieżka.

Krok czwarty: nie próbuj bez próbki

Wybór koloru elewacji zewnętrznej to naprawdę trudne zadanie. Nigdy nie będziesz na 100% pewny, że dany kolor to właśnie to, patrząc po prostu na zdjęcia innych realizacji lub oceniając kolor w sklepie. Tylko wypróbowanie kilkunastu kolorów da Ci pełnię pewności, że dokonałeś właściwego wyboru.

Z tego powodu ważne jest, żeby korzystać z próbek. Często są one bardzo tanie lub wręcz darmowe przy nawiązaniu współpracy z firmą dostarczającą materiały do malowania. Bez problemu można więc na własne oczy sprawdzić, czy dany kolor to właśnie to. 

Krok piąty: wybierz zewnętrzne wykończenie i kolory akcentów

Po podjęciu zdecydowanej decyzji co do głównego koloru elewacji możesz przystąpić do wyboru koloru na wykończenia. W tym przypadku obowiązuje ważna zasada: mniej znaczy więcej. Oznacza to, że malowanie każdego elementu stolarki okiennej i drzwiowej, każdej rynny czy parapetu na inny kolor nie jest najlepszym pomysłem. Postaraj się zachować umiar i subtelnie podkreślać detale architektoniczne, stosując barwę dobrze dopasowaną do wybranego w poprzednich krokach koloru elewacji. Zbytnie podkreślanie elementów wykończeniowych może mieć odwrotny do zamierzonego skutek, zaburzając całą stylistykę kolorystyczną. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!