Lustra i szałwiowa zieleń we wnętrzu showroomu w Moskwie

Lustra i szałwiowa zieleń we wnętrzu showroomu w Moskwie

Na poddaszu budynku biurowego w Moskwie powstał piękny showroom, w którym eksponowana jest drogocenna biżuteria. Wnętrza butiku wypełnione są lustrami i łagodnym odcieniem szałwiowej zieleni.

Nowy showroom powstał na poddaszu mansardowego budynku biurowego w samym sercu Moskwy. Historia budynku sięga 1917 roku – w jego wnętrzach można poczuć ducha dawnych lat. Lokalne marki jubilerskie Quari Qris i Moonswoon poprosiły projektantkę Elenę Lokastovą, aby ta zamieniła niedużą przestrzeń pod skosami w wyjątkowe miejsce prezentacji biżuterii. Architektka miała do dyspozycji zaledwie 46 mkw, które z powodzeniem zamieniła w wyjątkową przestrzeń ekspozycji.

Kiedy przychodzi do projektowania showroomu, z równą uwagą trzeba pochylić się nad funkcjonalnością wnętrza, jak i nad jego estetyką. W końcu przestrzeń musi odpowiadać urodą produktom, które są w niej prezentowane. W zależności od tego, jak duże są przedmioty ekspozycji, projektant może wprowadzić więcej albo mniej dodatkowego wyposażenia – w przypadku showroomu meblowego (zobacz showroom polskiego designu) zabawa polega na estetycznym wykończeniu ścian i podłóg. Chociaż prezentowana w Moskwie biżuteria jest niewielka, architektka postawiła na minimalistyczne wyposażenie, dzięki któremu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Lustra i szałwiowa zieleń w aranżacji wnętrza showroomu w Moskwie

Optyczne powiększenie przestrzeni

L-kształtny plan niewielkiego lokalu pełen jest światła i powietrza. Elena Lokastova wykończyła ściany i sufity showroomu na biało. Na jednej ze ścian wykonany został mural autorstwa grafika Ivana Kornienko. Całość przypomina przestrzeń galerii sztuki, choć zamiast obrazów eksponuje się tu biżuterię. Przedmioty prezentowane są na sześciu cokołach wykończonych taflami luster. W ten sposób ekspozytory niemal wtapiają się w przestrzeń.

Na podłodze położono zielony dywan w łagodnym, szałwiowym odcieniu. Jedynym wyposażeniem dodatkowym jest niski stolik i ławka w kolorze koralowym. Meble wyróżniają się na tle bieli i pastelowej zieleni. Oba elementy wykonane zostały na specjalne zamówienie – ławkę wykończono kudłatym, wyściełanym siedziskiem, które stanowi humorystyczny detal w tej eleganckiej, muzealnej przestrzeni.

Wybór kolorów nie jest przypadkowy. Zastosowana paleta barw nawiązuje do moskiewskiego klasztoru, który widoczny jest z okna showroomu. Budynek wzniesiony w 1900 roku ma zielono-miedziany dach i barwne ściany. Materiały i kolory we wnętrzu showroomu dopasowane są zatem do miejskiej tkanki, a przestrzeń zewnętrza wnika do pomieszczenia.

Lustra i szałwiowa zieleń w aranżacji wnętrza showroomu w Moskwie

Butik pod skosami

Chociaż skośne stropy mogły stanowić utrudnienie dla projektantki, udało jej się stworzyć układ wnętrza, który pozwala na oglądanie biżuterii ze wszystkich stron. Wszystko to za sprawą optymalnego i dobrze przemyślanego rozmieszczenia otwartych gablot. Dodatkową przestrzeń zapewnia też ciąg szafek biegnących pod oknem. Nieeksponowane przedmioty showroomu przechowywane są w strefie schowków, która ukryta została w ścianie z muralem. 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza showroomu w Moskwie

Lustra i szałwiowa zieleń w aranżacji wnętrza showroomu w Moskwie – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze showroomu
inwestor: Quari Qris, Moonswoon
autorka projektu: Elena Lokastova
realizacja: 2021
lokalizacja: Moskwa, Rosja
projektowana powierzchnia: 43 mkw
zdjęcia: Loskutov Mikhail
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!