Minimalistyczne wnętrza mieszkania architekta

Minimalistyczne wnętrza mieszkania architekta

Mieszkanie własne architekta na Mokotowie zachwyca swoim minimalizmem i funkcjonalnością. Klimat retro wprowadzają drewniany parkiet i meble z MDF-u.

Projektowane mieszkanie znajduje się na Mokotowie w Warszawie i należy do architekta Michała Sikorskiego. Na 40 mkw architekt zaaranżował wygodną i dobrze skrojoną przestrzeń do życia. To, co wyróżnia projekt, to wyjątkowy funkcjonalizm połączony z estetyką retro. Laboratoryjna sterylność osiągnięta została dzięki zastosowaniu materiałów, takich jak białe kafle, lastryko czy beton.

Nieduże mieszkanie w bloku

Aby na niewielkim metrażu zmieścić wszystkie niezbędne funkcje mieszkania, architekt musiał wykazać się dużą kreatywnością. Na przekór panującemu trendowi na otwartą kuchnię (zobacz kuchnia otwarta czy zamknięta) połączoną z salonem i strefą dzienną, projektant postanowił pozostawić klasyczny układ lokalu. Kuchnia pozostała niezależnym pomieszczeniem, co pozwoliło uniknąć problemów związanych z przesuwaniem ścian i instalacji.

Minimalistyczne wnętrza mieszkania architekta

Wnętrze pomalowane na niebiesko

Motywem przewodnim aranżacji jest kolor niebieski, który odnajdujemy w każdym z pomieszczeń. Uwagę zwraca regał w salonie, który zajmuje jedną ze ścian pomieszczenia. Szczególnie ciekawie prezentują się błękitne fronty szafek kuchennych. To tutaj zaproponowano połączenie prostych, białych kafli i materiału wykonanego z odzyskanego plastiku. Niebieski wzór Blue Dapple powstał z połączenia zużytych desek do krojenia oraz plastikowych opakowań. Nietypowy wzór przypomina nieco strukturę marmuru, jednak w zupełnie innym, oryginalnym wydaniu.

Inaczej prezentuje się łazienka, gdzie zamiast błękitu pojawia się łagodny seledyn. W pomieszczeniu tym architekt postawił na surowy, zabezpieczony jedynie przed wilgocią beton, który doskonale współgra z szarym lastryko. Wybór materiałów konsultowany był z projektantką Sylwią Franczak prowadzącą studio thematerialstories.

Minimalistyczne wnętrza mieszkania architekta

Retro w nowoczesnym wnętrzu

Tradycyjne białe płytki w kuchni, czy szare lastryko w łazience to nie wszystko, co sprawia, że w mokotowskim mieszkaniu czuć ducha dawnych lat. W salonie oraz sypialni odnajdziemy mozaikowy parkiet, który ociepla wnętrze i podkreśla estetykę retro. Wprowadzone do wnętrz wyposażenie w postaci mebli z płyt MDF trafia w punkt.

W mieszkaniu nie brakuje też ikon designu. W salonie odnajdziemy fotel Butterfly – model z 1939 roku według projektu architektów Antoniego Bonet, Juana Kurchan i Jorge'a Ferrari Hardoy. Pochyły regał ES ustawiony w rogu pomieszczenia zaprojektowany został przez Konstantina Grcica. Prawdziwym zaskoczeniem może być japońska mata do spania, będąca wyłącznym elementem wystroju sypialni.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza minimalistycznego mieszkania architekta

Minimalistyczne wnętrza mieszkania architekta – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
pracownia: tło archi
autor projektu: Michał Sikorski
realizacja: 2021
lokalizacja: Mokotów, Warszawa
projektowana powierzchnia: 40 mkw
zdjęcia: Błażej Pindor, Zofia Jaworowska
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!