E-konferencja: Drewno w architekturze

E-konferencja: Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój renesans ze względu na najmniejszy ślad węglowy. Ma jednak swoją specyfikę, zalety i ograniczenia. Jak projektować w tym materiale nie tylko domy jednorodzinne, ale także obiekty użyteczności publicznej i wnętrza przekonacie się w trakcie naszej drugiej e-konferencji z cyklu "Idee i technologie". Widzimy się 27 kwietnia 2021 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

drewno w arch

wMFmf7WIomtdXH9GZK9iuL3MtmhAlEwQ5H7LXryH3SNxH2AAMb1TAOyNIMSP_e3c41ity0ltkt72edrntpzn90mzungj2ylebbt3cwbm44lndzos1wdrnfqez-parnerzypng-image660x-png.png

 

 

 


NhOAxYGhIfrqFY0XgCAducQJEPRI6l4QUKdoJoqiRU1z2lVlmxr00BBu52AC_xlzoeabc5zig6pagec03adgwpzr2vbqcs2ssgzupckuk8g5eg5yruxze5sys-programpng-image660x-png.pnghElhNr04rUK6LnmVy6cBghRHkPOYkJq7idGuOiKUkI9TSbo2Z7VEz44A5ySL_teresa-klosinskapng.pngDrewno jako materiał ekologiczny - problemy i kontrowersje.

Zagadnienia konferencji
1. Drewno jako odnawialne źródło energii
- wzrost drzew
- ekologiczna i użytkowa funkcja lasów
- pozyskiwanie drewna

2. Ekologiczne aspekty pozyskiwania drewna, ze szczególnym uwzględnieniem drewna egzotycznego
- certyfikaty
- przykłady drewna egzotycznego (np. najlżejszego, najcięższego, najdroższego)
- ekologiczne skutki zapotrzebowania na drewno egzotyczne

3. Toksyczne pierwiastki i związki chemiczne „zamknięte” w drewnie
- metale ciężkie
- toksyczne związki organiczne
- Przykłady gatunków pochłaniających ze środowiska  i kumulujących toksyczne pierwiastki i związki chemiczne

Dr hab. Teresa Kłosińska

Wykładowca w Katedrze Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek Polskiego towarzystwa Etologicznego. W zakresie dydaktycznym: prowadzenie zajęć (struktura drewna) oraz prowadzenie szkoleń z rozpoznawania mikroskopowego i makroskopowego różnych rodzajów drewna dla uczniów szkół średnich. Współpracuje z ośrodkami międzynarodowymi i krajowymi takimi jak: Laboratorium Chemii Stosowanej Uniwersytetu w Jyväskylä (Finlandia); Wydział Biologii Uniwersytetu w Aberdeen (Szkocja); Uniwersytet Techniczny w Zwoleniu (Słowacja), Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie; Instytut Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

YpSZrMjiBBYaTCD2tbHYbzOUQjIoa3DKcHRDLrtiKgWtDEpAeccKu23M1Irf_pyt-1png.pngNgc84ywW3zfWIaRVaI4Kp3w40vvSXFvG1AgprI0d0AYQHZ1B0Fd22c1G8BCT_dorota-krampng.png

Drewno jako materiał konstrukcyjny

Konstrukcje to jeden z ważniejszych elementów obiektu budowlanego, a drewno jako materiał budowlany często używanym na te cele. W Polsce materiał ten, mimo że wraca do łask, swoje lata świetności chwilowo ma za sobą, natomiast świat nadal odkrywa go na nowo, dając mu coraz nowsze obszary zastosowań. W trakcie spotkania chciałabym omówić podstawowe cechy drewna dające mu szansę zastosowania na elementy konstrukcyjne oraz zainteresować ciekawymi formami architektonicznymi opartymi na konstrukcjach drewnianych i na bazie drewna przetworzonego.

Dr inż. Dorota Kram

Czynny zawodowo inżynier budownictwa od 1988 r. o zainteresowaniach w zakresie konstrukcji głównie drewnianych i kosztów w budownictwie (m.in. wycena nieruchomości). Prowadzę zajęcia dydaktyczne z zakresu budownictwa m.in. konstrukcje drewniane na Politechnice Krakowskiej.

aZr7JawLLWQpkjakE5LAWdZZqb0zRD7jkXRU3JSmL3YcJHcAuRJUha0vuCmI_pyt-2png.pngM5QS20HWcjyBnAtqCZcjFZYXxg8ff3sNwZWuEEh9nILrdpkWDRsHWhkwEpkq_jaroslaw-kijakpng.png

,,FERMACELL” w budownictwie o konstrukcji drewnianej: konstrukcyjność, izolacyjność ogniowa i akustyczna Fermacell

Produkcja płyt gipsowo-włóknowych Fermacell®  odbywa się na bazie naturalnych surowców tj. gipsu kopalnego , celulozy i wody, nie zawierają one żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

2uy5bm1dh5rQ03pGt1mjoQ7QjoDUlnWu34xGpdaq0Nv9Q8kxZ0Ua4PVp4gLs_pyt-3png.pngoD7GnwtIP4vw1EbhoQlyQ55klv0zkyhqWD6lwfrLH3HjlpXVkYFbmPXpOjxA_agnieszka-jankowskapng.png

Drewno jako materiał okładzin fasad

Program wykładu
1. Wprowadzenie w zagadnienie elewacji drewnianych
2. Zagadnienia związane z eksploatację drewna w środowisku zewnętrznym (trwałość drewna, starzenie)
3. Przegląd rozwiązań materiałowych
4. Podsumowanie

Dr hab. inż. Agnieszka Jankowska

Technolog drewna, Adiunkt w Katedrze Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa w SGGW w Warszawie, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Rzeczoznawca ds. jakości produktów i usług Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

xNWZK3XvyZrwhx0ngeB7EICaBrs8BYQEQRmME4SoKpi49uwLkuLgk3tplZ1n_pyt-4png.pngCoyd1dZynyQTFtgUEjgdTCKhfglG9PYiQEzwLAZHihHtxGadVyM96ooOQBOm_paulina-kucharska-i-michal-czerwinskipng.png

Drewno jako materiał wykończeniowy - od tradycji do nowoczesności

Program wykładu
1. Drewno w projektach w substancji zabytkowej .
2. Drewno w nowo projektowanych współczesnych obiektach na przykładzie Muzeum Historii Polski.
3. Różne ujęcia i opowieść o drewnie na ramach wystawy polskiej na Expo 2020 w Dubaju.

Paulina Kucharska – architekt, od 2015 roku związana z warszawską pracownią WXCA, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Uczestniczka wymiany studenckiej z Politechniką Mediolańską. Doświadczenie zawodowe zdobywała w formie stypendiów i pracy w biurach projektowych w Niemczech, Danii i Japonii. Jest współautorką m.in. takich projektów jak Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju, Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli czy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Michał Czerwiński - architekt, od 2011 roku związany z pracownią WXCA. Uczestnik licznych konkursów i warsztatów architektonicznych związanych ze sztuką, edukacją i pamięcią. Współautor projektów takich jak: Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie czy Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020.
Absolwent Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. Edukację i doświadczenie zawodowe zdobywał i rozwijał w formie stypendiów, warsztatów i praktyki w polskich i zagranicznych pracowniach. Uczestnik wymiany stypendialnej Eindhoven Technical University, Warsztatów „Miejsca Pamięci” Sint Lucas Architektuur; Brussel, „Pryncypia Sztuki” Program Europejski Gruntvig - Atelier d’Art Contemporain; Liege, „Europan ‘12 Regionale” w Heidelberg.

xI73ykNVx0qvKifG5wgdgSIy3fB6p5w6VeBR3JnXF2jBtwrNY2g99tVE8YgX_pyt-5png.png

IDAHkhB8xPf0fsVKoTwuK6eskINIMDGAqQTV7zsXLhmtyl3cENhYRjEGt42w_jerzy-smolarczykpng.png

Innowacyjne okna drewniane w szklanej okładzinie - TotalGlass 

Jerzy Smolarczyk 

Jerzy Smolarczyk - wraz z bratem, Mariuszem Smolarczyk od 30 lat prowadzą firmę Pinus. Od początku istnienia produkują wyłącznie okna i drzwi drewniane. Często powtarzają, że w 1991 roku wzięli ślub z drewnem i wcale nie chcą z niego rezygnować. Doświadczenie i pasja przełożyły się na stworzenie innowacyjnego i jedynego takiego systemu na rynku, TotalGlass. 

hku38UmFkOsoAVLwYPiCUOh5bCKs2BJCvG3SgQpZMFPJxRsSsi5OxHIgXN3u_pyt-1bpng.pngq3QIHVGigAljh8GKiQc1LvsdZayWXPrL4T3Hf4Aee3r5fscdO5lZvkcwIo7F_regionalna-dyrekcja-lasowpng.png

Buduj z drewna – mieszkaj w zgodzie z naturą

Zagadnienia:
1. zasobów leśnych Polski, w tym podstawowych parametrów opisujących te zasoby jak: lesistość, średni wiek, czy zapas i przyrost drewna,
2. zrównoważonej gospodarki leśnej,
3. drewna, jako ekologicznego i odnawialnego surowca wykorzystywanego w niskoemisyjnym budownictwie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie obejmuje swym zasięgiem lasy położone w województwie mazowieckim oraz niewielkim fragmencie województwa lubelskiego. Charakterystycznymi cechami terenu RDLP w Warszawie są: znaczne rozczłonkowanie kompleksów leśnych oraz duży udział lasów niepaństwowych.  Obszar RDLP w Warszawie podzielony jest na 14 nadleśnictw, które co roku dostarczają na rynek ok 1 mln m3 drewna. 

Prezentację/wykład poprowadzi Maciej Pawłowski – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

44iI0KpvarGm1zRHbdN12ruBieB1OFgeiPhgCZ2gPmmhKELe5FYNS9mZJRCD_pyt-1cpng.png5TH1xCiFwfSiBettCxU0Py0a6rEY2D48XdQNoFJ32NIX8D5xnuuGqAZEZQRi_katarzyna-i-marcin-waloryszczakpng.png

Prezentacja obiektu: BREATH-IN HOTEL w Łodzi

Przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sienkiewicza, w samym centrum Łodzi stanie niedługo nowy hotel. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że siedmiokondygnacyjny budynek ma zostać zbudowany z drewna. Za projekt architektoniczny tej niezwykłej budowli odpowiada pracowania MAKAA. Hotel ma nosić nazwę „Breath-In”, co jest nawiązaniem do znajdującej się w pobliżu instalacji „oddychającego neonu”.

Drewniana bryła architektoniczna projektu pracowni MAKAA powstanie w oparciu o technologię CLT – drewna klejonego krzyżowo (Cross Laminated Timber), które jest odporne na ogień, wytrzymałe, a zarazem elastyczne. Z CLT wytwarza się prefabrykaty, z których gotowe budynki składa się już na placu budowy – dzięki czemu proces ten jest czystszy, szybszy, tańszy, bezpieczniejszy. Do budowy niepotrzebna jest stal czy beton, znacznie bardziej niż drewno szkodliwe dla środowiska. „Systemy drewniane są dziś w budownictwie najwyżej ocenianym budulcem pod względem odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej. Jest to budulec odnawialny, powstaje z recyklingu i jest łatwy do ponownego zastosowania. Organizacja budowy w tym systemie jest o wiele szybsza i czystsza niż tradycyjne, a przede wszystkim jest niskoemisyjna” – wyjaśnia Katarzyna Waloryszak z pracowni MAKAA.

Katarzyna Waloryszak i Marcin Waloryszak
Założyciele pracowni architektonicznej MAKAA.

Swoje doświadczenie budowali współpracując przy licznych realizacjach w Warszawie, Łodzi oraz Paryżu. Działalność pracowni opierają na tworzeniu architektury, jako medium stanowiącego odpowiedź na wyzwania przyszłości. Misja MAKAA to balansowanie potrzeb w procesie planowania  inwestycji. Tworzą obiekty mieszkaniowe, projekty miejskie i komercyjne łącząc za każdym  razem potrzeby społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Wykorzystują i rozwijają nowoczesne i narzędzia ekologiczne oraz  technologie, takie jak CLT, czy prefabrykacje do tworzenia budynków zaplanowanych odpowiedzialnie na przyszłość.

saW7PIGTdz7ct8BO7N8W0TU4V3LsDBWHwBezpLuj5NzV9Te5Hrvi0hTmRHnW_pyt-1dpng.pnggXI4rbuZ4IX1dR8b4YB25MGlIoH6PaxzeOcOjqU8IP4qnFuXXF1MClTybEcb_pyt-1eepng.png
VQh1TjcagpLPJbumakX5cZ9vRQwqnYAVus5IMnvAHx0W6dEHpVbd6I2MK11c_mbkr8nejvoptowntszcenict4hg7zdk0liqjm1krcj6dctqe5uhppiq2rvkp-naglowek2png-image660x-png.png

Idee i technologie w architekturze to, jak sama nazwa wskazuje, cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem będzie dyskusja nad najważniejszymi, materiałowymi oraz technologicznymi, trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom technicznym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!