Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii

Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii

Ten mały apartament w Gdańsku łączy w sobie nowojorską energię z łagodnym, wschodnim minimalizmem. Co z tego wynika? Jasna i przejrzysta przestrzeń wypełniona ożywczymi akcentami.

Projektowany apartament mieści się w Gdańsku, a jego powierzchnia mierzy około 30 mkw. Aby dobrze zaaranżować tak małą przestrzeń, konieczna jest spora dawka kreatywności. Właśnie dlatego inwestorzy zwrócili się do pracowni Ministerstwo Spraw We Wnętrzach – pomysłowi architekci słyną z projektów „na luzie” i z humorem, o czym mogliśmy się przekonać we wnętrzach hotelu Hello Haffner w Sopocie.

Tym razem punktem wyjścia dla architektów była próba połączenia dwóch zupełnie różnych kultur: nowojorskiej energii Big Apple oraz wschodniego minimalizmu typowego dla kraju kwitnącej wiśni. W ten sposób powstał projekt Apple Cherry, czyli mieszanka soczystego jabłka i wiśniowej świeżości.

Największą trudnością, z jaką spotkali się projektanci, było wygrać z metrażem. Na początku musiał być dobry plan. Jak podkreślają architekci - praca na rzucie przy niewielkich metrażach to niezwykle ważny etap projektu. To właśnie wtedy można wszystko przemyśleć, zadbać o nowe podziały czy rozwiązania komunikacyjne. Już w pierwszych szkicach pojawiła się idea kompaktowego wnętrza, którego funkcjonalność zmienia się w zależności od potrzeb.

Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii

Sypialnia na podwyższeniu

W małym mieszkaniu w Gdańsku sypialnia ukryta została za podwójnymi przesuwnymi drzwiami. Część prywatna i salon są ze sobą połączone, ale jednocześnie w dowolnej chwili można w łatwy sposób utworzyć dwie autonomiczne strefy. Odrębny świat części nocnej powstał na podwyższeniu – platforma nie tylko wyodrębnia strefę sypialnianą, ale też daje przestrzeń do składowania i miejsce do siedzenie.

Siłą wnętrza jest różnorodność funkcji. Możemy przysiąść na schodach do sypialni, na fotelu albo sofie. Także pod oknem ustawiono siedzisko. Zabudowy, szafki i schowki sprawiają, że nie brakuje tu miejsca do przechowywania.

Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii

Minimalizm we wnętrzu

Zmieszczenie wszystkich sprzętów na małej powierzchni skutkowało minimalizmem w doborze materiałów. Biel i jasne drewno wyznaczyły kierunek estetyczny, kontynuacją są proste formy i wyraźna geometria. Jednak we wnętrzu nie ma mowy o surowości – funkcjonalizm przestrzeni łagodzony jest przez ciepłe tkaniny oraz kolorowe dodatki. Obrazy zdobiące ściany wprowadzają energię, podobnie jak przetaczający się przez wnętrza soczysty róż.

 

Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii

Wyzwanie: mała łazienka

Prawdziwym wyzwaniem okazała się aranżacja łazienki. Pomieszczenie to stało się prawdziwym systemem funkcjonalnym, w którym ostatecznie udało się zmieścić całkiem spory prysznic, a nawet niewielką pralkę. Pomieszczenie zdaje się optycznie większe dzięki zastosowaniu luster. Uzupełnieniem jest płyta przypominająca duży wzór terazzo – jednak inspiracją nie była tradycja włoska, a japońska technika kintsugi, polegająca na klejeniu stłuczonej ceramiki. W łazience mamy do czynienia ze skruszonym kamieniem połączonym bladoróżową masą.

Zobacz galerię zdjęć mieszkania pełnego energii

Apple Cherry, czyli mieszkanie pełne energii – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Ministerstwo Spraw We Wnętrzach
autorzy projektu: Magdalena Konopka, Marcin Konopka
realizacja: 2020
lokalizacja: Gdańsk
projektowana powierzchnia: 33 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!