Dlaczego kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie?

Dlaczego kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie?

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania tematami związanymi z szeroko pojętą ekologią, w tym z przydomowymi kompostownikami. Co jednak istotne, trend ten da nie tylko tak potrzebny oddech planecie poprzez zmniejszenie ilości śmieci, ale również pozwoli nam jeszcze bardziej upiększyć nasz ogród. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze o kompostowniku...

1. Jak wybrać rozmiar kompostownika?
2. Z jakiego materiału warto wybrać kompostownik?
3. Kompostownik otwarty czy z klapą?
4. Gdzie postawić kompostownik?

Aby rozpocząć przygodę z kompostownikiem, wcale nie potrzebujemy dużej działki czy też olbrzymiej ilości odpadów organicznych do skutecznego nawożenia. Jak pokazuje praktyka, kompostownik z powodzeniem może spełniać swoje funkcje nawet na balkonach, działkach rekreacyjnych czy też przydomowych ogrodach. Ważne, żeby wybrać jego odpowiedni rozmiar oraz typ, aby wszystkie nasze potrzeby oraz wymagania zostały w spełnione w 100%.

Jak wybrać rozmiar kompostownika?

Rozmiar naszego kompostownika powinien być ściśle uzależniony od ilości wytwarzanych przez nas odpadów biodegradowalnych. W praktyce więc będą miały na to wpływ takie elementy jak: wielkość ogrodu (w tym trawnika czy ilość drzew i krzewów) oraz liczba domowników. Na pewno dobrym pomysłem będzie wybór zbiornika nieco większego niż wskazują nasze przypuszczenia – odpowiedni zapas miejsca sprawi, że nigdy nie będziemy zaskoczeni, a kompostownik przepełniony. Co więcej, warto pamiętać także o samych odpadach, które będziemy składować. Otóż nie powinniśmy wrzucać tam resztek mięsnych oraz nabiału – materiał ten rozkłada się znacznie wolniej (a my kompostownik powinniśmy opróżniać przynajmniej raz w roku), jak i wydziela nieprzyjemny zapach. Ograniczmy również kompostowanie cytrusów i bananów: owoce te bardzo często posiadają niemało pestycydów. Duża ich ilość może szybko wyjałowić nasz nawóz.

Z jakiego materiału warto wybrać kompostownik?

Bardzo szybko zorientujemy się, że na rynku znajdziemy dwa rodzaje kompostowników: drewniane oraz z tworzywa sztucznego. Modele drewniane należą do rozwiązania tańszego, ale i w pewien sposób utrudniającego nasze działanie. Otóż nie posiadają one spodu – bezpośrednio przylegają do ziemi, przez co wybieranie nawozu oraz jego przemieszanie może być nieco kłopotliwe (całość odbywa się jedynie od wierzchnich warstw). Co więcej, nie posiadają klapy, przez co poziom wilgoci, zwłaszcza podczas deszczowych dni, może być podwyższony. Kompostownik drewniany to bardzo prosta konstrukcja, z której montażem poradzi sobie praktycznie każdy. Jego naturalny wygląd idealnie wpasuje się w nasz ogród czy działkę, jednocześnie nie rzucając się w oczy. Z powodzeniem zutylizujemy w nim skoszoną trawę, chwasty, liście, a nawet ścięte gałęzie drzew i krzewów (zaleca się przekładanie nimi pryzmę co kilka warstw, dzięki czemu proces rozkładu przebiega znacznie skuteczniej). Uzyskany nawóz idealnie nada się do wzbogacenia naszych warzyw i owoców, zastępując sztuczne chemiczne odpowiedniki.

Kompostownik otwarty czy z klapą?

Kompostownik z tworzywa sztucznego to zarazem zbiornik z klapą. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że zarówno deszcz, śnieg czy inne warunki atmosferyczne nie będą miały większego wpływu na składane w nim odpady biodegradowalne. Jest to szczególnie ważne, aby utrzymać wewnątrz odpowiedni poziom wilgotności, dzięki czemu proces rozkładu będzie przebiegał efektywnie, bez gnicia. Co jednak ważne, kompostowniki z tworzywa sztucznego nie są zamknięte hermetycznie, co również nie wpłynęłoby na nawóz dobrze. Posiadają one specjalne wywietrzniki, które zapewniają stały dopływ powietrza, a od ziemi oddziela je odporna na uszkodzenia podstawa. Ściany oraz klapa nagrzewają się pod wpływem działania promieni słonecznych, co znacząco przyspiesza proces rozkładu. Dzięki temu w praktyce zaledwie po kilku tygodniach możemy otrzymać wysokiej jakości nawóz gotowy do użytkowania. Szeroki wybór wśród kompostowników drewnianych oraz z tworzyw sztucznych znajdziemy w sklepie Castorama.

Gdzie postawić kompostownik?

Samo umiejscowienie kompostownika odgrywa równie istotną rolę jak wszystkie powyżej opisane wytyczne. Od tego zależy nie tylko szybkość przemiany odpadów biodegradowalnych w nawóz, ale i jego jakość. W praktyce zbiornik nie powinien być wystawiony na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych, gdyż uruchomi to procesy gnilne (zwłaszcza w przypadku kompostowników zamykanych wykonanych z tworzywa sztucznego). Idealnym miejscem będzie więc obszar zacieniony, a także odsłonięty od wiatru (aby padający deszcz nie zacinał do wnętrza zbiornika). Nie zapominajmy również o estetyce. Kompostownik z prawdziwego zdarzenia to taki, który nie rzuca się w oczy (na co ma wpływ i jego kolorystka), niech więc będzie naturalnym elementem naszego ogrodu, który nie przyciąga uwagi, ale jednocześnie oferuje tak wiele...

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!