Kolory roku 2021 na suficie

Kolory roku 2021 na suficie

Architekci od dawna wiedzą, że sufit nie musi być monotonny i gładki czy biały, ale oprócz fajnego designu modny może być również kolor. Producenci sufitów podwieszanych muszą zapewnić najpopularniejsze w tym roku kolory sufitu - spokojną szarość i żywe odcienie żółci.

Kolory obecnego roku już doskonale znamy! Ale tak dla przypomnienia powiemy, że: Pantone Color Institute™ jako kolory roku 2021 postawił na skrajności, czyli spokojny szary kolor PANTONE 17-5104 Ultimate Grey oraz energetyczną soczystą barwę żółtą - PANTONE 13-0647 Illuminating. Jak wyjaśniają eksperci instytutu to połączenie nadziei i hartu ducha. Odniesienie do zmian jakie na świecie przyniosła pandemia. Współgranie pozytywnej, wesołej, słonecznej mocy i stonowanej, solidnej szarości przypominającej kolor kamieni, których wyblakły wygląd podkreśla zdolność przetrwania próby czasu.

Szary i żółty w praktyce

Dla potwierdzenia naszej tezy związanej z popularnością sufitów szarych i żółtych, mamy kilka przykładów. Metalowe panele akustyczne w odcieniu szarości zainstalowano m.in. lobby warszawskiego biurowca Prime Corporate Center. Oprócz eleganckiej kolorystyki, która współgra z kamienną podłogą, ważna jest również trwałość sufitu. Dlatego architekci i inwestorzy zdecydowali się na sufit wykonany z paneli. To modułowe rozwiązanie umożliwia szybki i łatwy demontaż paneli, dzięki czemu służby techniczne budynku (w razie potrzeby) mają dostęp do urządzeń i instalacji znajdujących się między sufitem podwieszanym a stropem.

Kolory roku 2021 na suficie

Szarość na suficie

Projektant wnętrz Hotelu Moxy w Centrum Koneser w Warszawie również wybrał szarość. Ze względu na industrialny charakter wnętrza od końca XIX wieku znajduje się w jednym z odrestaurowanych budynków fabrycznych, a na stropie nie ma pełnego sufitu. Aby nie ingerować w sufit i montaż techniczny na suficie, a jednocześnie zapewnić przyjazną dla użytkownika akustykę i design, architekci zdecydowali się na zastosowanie swobodnie wiszącej wyspy sufitowej. Szarość paneli akustycznych stapia się z kolorem sufitu i wyeksponowanymi nad głową aluminiowymi kanałami wentylacyjnymi. Jednak sufit musi nie tylko pięknie wyglądać, jego głównym zadaniem jest poprawa efektu akustycznego - pochłanianie niechcianego dźwięku, czego nie brakuje w hotelowych holach z kawiarniami.

Kolory roku 2021 na suficie

Żółty na suficie

Z kolei popularna w tym roku „żarówkowy” żółty może ozdobić panele akustyczne na suficie. Takie rozwiązanie pojawiło się w części restauracyjnej uniwersytetu w Niemczech. Nad głową użytkownika siedzącego przy stole zawieszona jest żółta płyta dźwiękochłonna, której kształt jest falisty z zakrzywioną linią dachu.

Kolory roku 2021 na suficie

Kolory na ścianach

Zarówno na ścianach pojawia się żółty kolor, tak jak w siedzibie Stanley Black & Decker w Polsce. W sali konferencyjnej widzimy kolor 2021 roku. Na ścianie są słoneczne cienie. Z drugiej strony wykładzina utrzymana jest w ponadczasowej szarej kolorystyce, ale o jej witalności świadczy żółty pasek, który mocno „przylega” do spokojnej powierzchni szarej podłogi. Dopełnieniem wystroju i funkcji sali konferencyjnej jest biały dźwiękochłonny sufit, który wraz z pionowymi listwami oświetleniowymi uzupełnia aranżację wnętrza jako trzeci abażur. Białe panele w szaro-żółtym pomieszczeniu bez okien pełnią dodatkowo – poza funkcją dekoracji i poprawy akustyki – jeszcze jedną rolę, pomagają doświetlić salę.


Kolory roku 2021 na suficie

Źródło: Knauf Ceiling Solutions 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!