Światło, barwa i forma: o mieszkaniu w Katowicach

Światło, barwa i forma: o mieszkaniu w Katowicach

Aranżacja wnętrza katowickiego mieszkania zachwyca łagodną kolorystyką tła i silnymi akcentami barwnymi. Monochromatyczna przestrzeń kuchni i łóżko o obszernym wezgłowiu grają tutaj pierwsze skrzypce.

Projektowane mieszkanie zlokalizowane jest w katowickiej dzielnicy Koszutka. Aranżacja mieszkania wydaje się doskonale wpisywać w kontakt miejsca - spokojnej okolicy położona w sąsiedztwie centrum miasta. Lokal mierzy zaledwie 43 mkw, a jego projekt wykonała Magdalena Bajor z pracowni Keokeo. Architektka postanowiła odczarować ciemną i ciasną przestrzeń, tworząc subtelną aranżację w najlepszym stylu.

Prace budowlane rozpoczęto od generalnej przebudowy ścian działowych, dzięki czemu udało się otworzyć i doświetlić przestrzeń. Mała i nieustawna łazienka zyskała nowy gabaryt, powstało też dużo miejsca dla zabudowy do przechowywania. Zmiana układu funkcjonalnego pozwoliła uzyskać zupełnie inny charakter wnętrza z czytelnym podziałem na strefy.

Światło, barwa i forma: o mieszkaniu w Katowicach

Nowoczesne wnętrze w starym budynku

Architektka zaproponowała aranżację o wielkomiejskim wydźwięku. Posadzki i ściany pozostawiono w jasnej, łagodnej kolorystyce, dzięki czemu wnętrze pełne jest światła i powietrza. Na jasnym tle na pierwszy plan wysuwa się monochromatyczna przestrzeń kuchni. Architektka zaproponowała ciepły odcień żółtego, którym pokryła konsekwentnie zarówno kuchenną ścianę, jak i niskie szafki z blatem roboczym. Ten sam kolor wykorzystano w łazience, gdzie żółta szafka z umywalką zamontowana została na ścianie pomalowanej na identyczny odcień.

Sypialnia zamknięta została za szklaną ścianą. Zamiast tradycyjnych drzwi (zobacz jakie drzwi we wnętrzu?), architektka postawiła na te wykonane z tafli szkła i cienkiej stalowej rami malowanej na biało. W przestrzeni sypialni w miejscu energetyzującej żółtej barwy pojawia się ciepły pudrowy róż. To właśnie ten kolor ozdabia łóżko, a także półkoliste wezgłowie, które odbija się w tafli lustra i tworzy oryginalną, welurową formę. Taki zabieg pozwolił nadać małemu pokojowi optycznej głębi.

Światło, barwa i forma: o mieszkaniu w Katowicach

Tylko dobry design

W aranżacji wnętrza katowickiego mieszkania zapisana została wyraźnie myśl: mniej znaczy więcej. Architektka wyrzeka się mnogości dekoracji i ozdób. Zamiast nich wybiera wyposażenie, które uzupełnia przestrzeń o jakość, zarówno w dosłownym, jak i metaforycznym znaczeniu tego słowa. Wszystko tu zostało dobrze przemyślane i opracowane. Uchwyty meblowe w kolorze frontów, piękna konstelacja złotych okrągłych luster i neonowe oświetlenie – oto szczegóły, dzięki którym projekt urzeka.

Architektka zadbała o funkcjonalność niedużej łazienki. W pomieszczeniu pojawia się prysznic typu walk-in wykonany na niewielki podwyższeniu. Także tutaj umieszczono okrągłe lustro – koła i łuki stały się motywem przewodnim całej aranżacji. Natrysk osłonięto szklaną szybą, która dodaje wnętrzu lekkości. Prosta armatura i urządzenia łazienkowe podkreślają minimalizm nowoczesnej przestrzeni.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania w Katowicach

Światło, barwa i forma: o mieszkaniu w Katowicach – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Keokeo
autorka projektu: Magdalena Bajor
projekt: 2018
realizacja: 2019
lokalizacja: Katowice
projektowana powierzchnia: 43 mkw
zdjęcia: Ewa Kania
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!