E-konferencja: Druk 3D w architekturze

E-konferencja: Druk 3D w architekturze

Druk 3D stanowi od dawna – obok rzeczywistości wirtualnej – nadzieję na szybkie i efektowne modelowanie projektów architektonicznych oraz urbanistycznych. Wiązano z nim także dużą nadzieję jeśli idzie o architekturę modularną i prefabrykowaną oraz indywidualizację formy. Jaki jest dzisiejszy stan tej technologii oraz perspektywy jej dalszego rozwoju? Zapraszamy na pierwszą e-konferencję z nowego cyklu „Idee i technologie”. Zacznijmy od druku 3D! Widzimy się 30 marca 2021 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

druk 3d

E3c41Ity0ltkt72edRnTpzn90MZunGJ2YleBbt3cwBM44LnDzoS1WDrNFQeZ_parnerzypng.png

 

 


0NSgnn0NnqzWSprzoBAaAtAwLZRIk8fVPDbuD4GIDTQ6v3nM8rSq1Rbo0GzI_pawel-slpng.pngXLzoeabC5zig6pagec03ADgWPzR2vBQCS2SSGzuPCkUk8g5eg5YRUxZE5Sys_programpng.png

Druk 3D - wyzwania w architekturze

Technologia druku 3D jest od kilku lat z większym lub mniejszym powodzeniem wykorzystywana przez architektów w produkcji makiet lub różnego rodzaju gotowych instalacji architektonicznych. Wbrew powszechnym opiniom, problemem w większym udziale technologii przyrostowych w branży architektonicznej nie są jednak ograniczenia samych drukarek 3D lub materiałów z jakich korzystają, lecz brak świadomości użytkowników jak projektować i optymalizować makiety, aby dało się je w łatwy i szybki sposób wydrukować? Podczas wykładu opiszemy 7 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu makiet w kontekście druku 3D oraz pokażemy jak właściwie je przygotowywać do tego celu.

Paweł Ślusarczyk
Twórca portalu Centrum Druku 3D, najstarszego portalu o druku 3D w Polsce i trzeciego najdłużej działającego medium tego typu w Europie. Założyciel firmy CD3D Sp. z o.o., wdrażającej technologie druku 3D w przedsiębiorstwach i jednostkach edukacyjnych. Rozwiązuje problemy tam, gdzie zawiodły inne metody wytwórcze.

Zwos62qCwoB1nWP9oE0gucBS3IuYferhl7d5EQenrkPXTRwxImulwSnwsZXu_pyt-1png.png

 

pjwYUH9AzRBPPGRaBVUwrz2AAQRFKktakjmtKUBKq1y6tguEu2XMh9VscRCl_zubel2png.png

Jaka drukarka 3D dla architekta?
Przegląd technologii i przykłady realizacji druku 3D

Paweł Zubel
Specjalista ds. druku 3D w CadXpert. Od ponad 4 lat specjalizuje się w wytwarzaniu w 5 technologiach addytywnych. Na co dzień zajmuje się produkcją prototypów, narzędzi, modeli i makiet

aDxasWhaZzgn1ob2PaqKwdwkFXlUJ6SbH5p6qyOPHB2cSs1m2ykoE6IhUjun_pyt-2png.png

1DxORZ7RfB0w2ljxNCfKLgJO4uLAC84vueMfRt6jAMXdi2zXk7WhVT1G9j5I_grzegorz-mironiuk-png.png

Wykorzystanie Zortrax M300 Plus w architektonicznych technologiach druku 3D

Grzegorz Mironiuk, Zortrax
Sales Manager w firmie Zortrax S.A. Pasjonat nowych technologii, z rozwiązaniami przyrostowymi związany od blisko 4 lat. Wdrażanie niekonwencjonalnych rozwiązań do przedsiębiorstw to jego codzienność.

l4DqWXkj9ZWCxP8VMhlRPhYYgkZmFzbnMVlPP8JwgzP0VxQcWGuhdf6o7pSY_pyt-3png.png

 uAnHWcCyqf4e4kwHdQZ2abT2RzyNRLVBf0y1pWg3sICrbusWci7rYvxl4pDo_marcin-12-do-12-30png.png

Potencjał (i Jak Go Ujarzmić) Wykorzystania Addytywnych Metod Produkcji w Architekturze

W ciągu ostatniego dwudziestolecia obserwować możemy, z początku powolne jednak z czasem coraz śmielsze, eksperymenty dotyczące wykorzystania druku 3D w architekturze, już nie jako narzędzia wspierającego fazę projektową, umożliwiającego szybkie tworzenie prototypów ale jako zestaw technologii produkcyjnych. Podobnie jak w innych branżach adaptacja tego nowego addytywnego paradygmatu produkcji w architekturze wymaga całkowitego przebudowania metodyki projektowania i okupione jest szeregiem mniej lub bardziej udanych prac badawczych i prototypów. Prezentowany wykład przedstawi po krótce historię i spektrum tych eksperymentów, określi i podda krytycznej ocenie najważniejsze trendy by wreszcie opowiedzieć o obszarach potencjalnych korzyści płynących ze świadomego wykorzystania druku 3D w realizacji architektury. W podsumowaniu omówione zostaną również wynikające z tego konsekwencje dla nas samych, w aspekcie tego co, ale przede wszystkim jak projektujemy.

Marcin Strzała
Jest projektantem freelancerem, wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (WAPW) był też wykładowcą na Monash Art Design and Architecture (MADA).

W swojej pracy bada refleksyjne, implikacyjne i agregatywne relacje pomiędzy twórcą-architektem, narzędziem i obiektem, zachodzące w cyfrowym środowisku pracy. W aspeckievpraktycznym przygląda się zależnościom pomiędzy danym i metodami ich tworzenia a ich fizyczną reprezentacją w procesie cyfrowego wytwarzania w architekturze, w szczególności w oparciu o addytywne metody produkcji.

oCOGNChJhdHssRWA0lpzaSIx286joQpzMlXjsuKPsOllWgXRL5euM9r7EfSA_pyt-4png.png

96cxDEzgrGamx9bk4f6nzOSfSNlv78nHLNcAKEyZFwJCdHTi6ZEkZoFZQ4GA_trzmielpng.png

Skaner 3D w architekturze - Zasada działania i zastosowanie

Kacper Trzmiel
Specjalista ds. skanowania 3D w CadXpert / VPI Polska

 

1VxNJUFrSQKcLsKUYEUFGRQtbZbFZpsIIsWnCvZnOAQWA7DaRdeYRFDNGD6J_pyt-5png.png

 

pVVbG5JJi8mGOp5QhEsMAtGjRIpNCv29VWSU7xNMXn536kwcFdznHOSecqEN_koniecpng.png

dfwNjbZ3RLullQaIOhssETUBgiiw5NkGY5tSESFxdD1VVIyMoUZ47QxJbgJ5_naglowek2png.png

Idee i technologie w architekturze to, jak sama nazwa wskazuje, cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem będzie dyskusja nad najważniejszymi, materiałowymi oraz technologicznymi, trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom technicznym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!