Jak czyścić lampy z abażurem? Sposoby na czysty klosz każdego rodzaju

Jak czyścić lampy z abażurem? Sposoby na czysty klosz każdego rodzaju

Niezmiennie od lat lampy z abażurem stanowią jeden z najchętniej wybieranych rodzajów oświetlenia. Sprawdzają się rewelacyjnie zarówno jako lampy wiszące, jak i eleganckie oświetlenie dodatkowe. Nawet najbardziej atrakcyjna wizualnie lampa będzie prezentować się nieciekawie przykryta warstwą kurzu. Niezbędne jest zatem regularne czyszczenie kloszy lamp. W jaki sposób? To zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym możliwościom.

Lampy z abażurem materiałowym

Myśląc o lampie z abażurem, większość z nas przed oczami ma lampkę nocną z kloszem z tkaniny. I nic dziwnego, jest to bowiem jeden z najbardziej ponadczasowych modeli oświetlenia tego typu. Wyjątkowo dekoracyjne, klimatyczne i eleganckie lampy stołowe z abażurem to niezwykła ozdoba wnętrza. Materiałowy klosz jest jednak niezwykle podatny na zabrudzenia wynikające z naturalnego procesu unoszenia się kurzu. Czy to lampka nocna, czy też lampa stojąca w klasycznej odsłonie, jedno jest pewne - wymaga regularnego czyszczenia. W przypadku kloszy z materiału najczęściej spotykane metody to:

•  Odkurzaczem przy użyciu specjalnej końcówki zakończonej włoskami
•  Wodą z delikatnym środkiem czyszczącym
•  Wodą z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła

Regularne oczyszczanie lampy z abażurem ma ogromne znaczenie dla zachowania pełnej higieny, w szczególności w domach, w których mieszkają alergicy lub małe dzieci.

Żyrandole z abażurami szklanymi

Popularną alternatywą dla standardowych modeli z tkaniny, są lampy ze szklanymi kloszami. Rewelacyjnie wpisują się one w aranżacje utrzymane w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Pięknie rozpraszają światło, a zarazem stanowią integralny element klasycznej kompozycji. Lampy z abażurem wykonanym ze szkła charakteryzują się jednak dużą widocznością wszelkich zabrudzeń. Regularne czyszczenie jest więc w tym wypadku koniecznością Szklany klosz najlepiej i najłatwiej jest myć w wannie pod bieżącą wodą, co wymaga jego poprzedniego zdjęcia ze stelaża. Wygodną i skuteczną metodą jest także usuwanie brudu miękką ściereczką z mikrofibry lub bawełny. Należy nasączyć ją wodą z dodatkiem lekkiego detergentu, a następnie spłukać bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Lampy z abażurem papierowym

Najbardziej delikatne i narażone na uszkodzenia mechaniczne są bez wątpienia abażury papierowe. Wykorzystywane są często jako element oświetlenia w pokojach dziecięcych, młodzieżowych i sypialniach. Ze względu na swoją nietrwałość, modele tego typu dosyć ciężko wyczyścić z kurzu. Najlepszym sposobem jest wyjątkowo delikatne przetarcie lampy z abażurem miękką ściereczką. Należy dopilnować, aby była ona zaledwie minimalnie nasączona wodą, aby nie dopuścić do przemoczenia delikatnej warstwy papieru.

Abażury plastikowe i z tworzyw sztucznych

Z odwrotną sytuacją spotykamy się w przypadku lamp z kloszem wykonanym z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Ich czyszczenie i pielęgnacja ze względu na trwałość surowca nie stwarza praktycznie żadnych problemów. Abażur można pozostawić na stelażu lub dla własnej wygody ściągnąć z konstrukcji, a następnie dokładnie wyczyścić wodą i delikatnym środkiem czyszczącym lub mydłem. W przypadku lamp z kloszem plastikowym świetnie sprawdza się metoda czyszczenia pianą. Odpowiedni detergent lub płyn do mycia naczyń należy umieścić w misce z ciepłą wodą, a następnie utworzyć pianę. Tę z kolei pozostawić na jakiś czas na powierzchni abażuru. Po chwili wystarczy przetrzeć suchą bawełnianą ściereczką i pozostawić resztę do wyschnięcia.

Mycie lamp z abażurem wiklinowym

Jednym z trudniejszych materiałów do czyszczenia jest wiklina. Lampy z wiklinowym kloszem prezentują się wyjątkowo efektownie, tworząc w pomieszczeniu przytulny i nieco rustykalny nastrój. Z uwagi na gęsto splecione elementy utrzymanie go w czystości jest jednak nie lada wyzwaniem. Najbezpieczniejszy sposób to usuwanie zalegającego kurzu za pomocą pędzelka lub odkurzacza z nałożoną końcówką z włoskami. Przy wysokim stopniu zabrudzenia należy użyć minimalnej ilości wody i za pomocą ściereczki usunąć brud z lampy z abażurem. W takim wypadku należy jednak pamiętać o konieczności dokładnego wysuszenia wikliny na słońcu lub przy kominku.

Artykuł powstał przy współpracy z Multilampy.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!