Czy można prać poduszki z pierza?

Czy można prać poduszki z pierza?

Jeszcze parę lat temu każdy miał w domu pościel z pierza. Dzisiaj nadal jest ona popularna, choć na rynku dostępnych jest wiele poduszek i kołder ze sztucznym wypełnieniem. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo dbać o taką pościel? Prać ją w pralce czy lepiej oddać do pralni? Po jakim czasie wymienić? Tego właśnie dowiesz się z tego artykułu.

 Zakup pościeli w sklepie internetowym z materacami

Kupując materace, konsumenci przeglądający sklep internetowy często decydują się również na zakup pościeli. Zarówno kołdry, jak i poduszki z pierza są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu można ich używać przez wiele lat. Aby tak się jednak stało, należy o nie odpowiednio dbać, a mianowicie regularnie je prać i wietrzyć. Chodzi o to, aby wypełnienie nie zrobiło się zbite i grudkowate, ponieważ w takim przypadku pościel nie będzie się nadawała do wygodnego wypoczynku.

Jak prawidłowo dbać o higienę kołder i poduszek z pierza?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że niewłaściwy sposób czyszczenia pościeli z pierza może sprawić, że wypełnienie ulegnie zniszczeniu, a kołdra i poduszki będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

Jak prawidłowo prać pierze? Najważniejsze jest to, aby przeczytać, co jest napisane na metce. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne szczegóły (możesz też zapytać o to sprzedawcę w sklepie z materacami). Jeśli na metce znajdzie się informacja, że dany produkt można prać w pralce, to dobrze, ponieważ zaoszczędzisz pieniądze, które trzeba byłoby wydać na pralnię. Jeśli jednak metka nie pokazuje takiej możliwości, nie masz wyjścia - lepiej nie próbować z domową pralką, ponieważ może się to źle skończyć nie tylko dla pościeli, ale również dla samej pralki.

Przed włożeniem kołdry czy poduszki z pierza do pralki dobrze ją sprawdź, aby uniknąć kłopotów. Otóż jedno małe rozdarcie może cię kosztować naprawę pralki - jeśli bowiem pióra dostaną się do bębna (albo głębiej) mogą zrobić wiele szkód.

 

Pranie kołdry i poduszki z pierza - program i środek czyszczący

To co ważne podczas prania to to, aby wybrać bardzo delikatny program, najlepiej taki dedykowany praniu pierza. Jeśli jednak twoja pralka nie posiada takiego programu, możesz wybrać ten do delikatnych tkanin. Bardzo ważny jest też dobór środka piorącego. Najlepiej sprawdzi się płyn do delikatnych tkanin lub płyn do prania ubranek niemowlęcych. Zrezygnuj też z funkcji wirowania lub zdecydować się na jak najniższe obroty - aby pierze było puszyste i miękkie musisz wysuszyć pościel w sposób tradycyjny, najlepiej na dworze lub w ogrodzie. Domowym trikiem, dzięki któremu pierze nie będzie zbite po wyciągnięciu go z pralki, jest włożenie do bębna razem z kołdrą lub poduszką piłek tenisowych, dzięki czemu kiedy bęben będzie się obracał, piłki będą zmieniały swoją pozycję uderzając w praną pościel, w ten sposób nie pozwalając, aby pierze zbiło się w grudki.

Suszenie kołdry i poduszki z pierza

Na pranie kołdry czy poduszki z pierza najlepiej wybrać ciepły tydzień (suszenie to proces długotrwały, dlatego lepiej założyć, że może on trwać nawet kilka dni). Dobrze, żeby wiał wtedy ciepły wietrzyć, ponieważ jest on sprzymierzeńcem podczas procesu suszenia pierza.

Po wyciągnięciu z pralki kołdry lub poduszki z pierza musisz ją rozłożyć na suszarce lub powiesić na sznurku. Co ważne, suszenie pierza jest kluczowym etapem w procesie higieny tego rodzaju pościeli. To właśnie w tym momencie twoje zachowanie jest kluczowe. Musisz zachować duże pokłady cierpliwości, ponieważ co kilka godzin będzie trzeba podchodzić do prania, roztrzepywać je i zmieniać jego ułożenie. Dzięki takiemu działaniu pierze stanie się puszyste i idealnie miękkie. Dodatkowo nabierze naturalnego zapachu, który będzie otulał cię potem do snu.

Poduszki z pierza należy dokładnie prać co najmniej raz w roku, natomiast kołdrę co 2-3 lata.

Wietrzenie pościeli z pierza

Aby pościel z pierza służyła ci jak najdłużej (podobnie jak na przykład zakupione materace w sklepie internetowym), musisz ją często wietrzyć. Wydaje się to czynnością niezwykle prostą, ważny jest jednak wybór odpowiedniego dnia. Po pierwsze słońce nie może zbyt intensywnie świecić, ponieważ pierze może się skłębić lub nawet wykruszyć. Po drugie powinien wiać wietrzyk, które pomoga napowietrzyć pościel. Po trzecie wszelkiego rodzaju opady nie są wskazane, podobnie jak dni, w które panuje duża wilgotność powietrza.

Warto zapamiętać, że wrogiem roztoczy kurzu jest mróz, dlatego kołdry i poduszki z pierza można wietrzyć również zimą: kiedy jest mniej niż 15 stopni Celsjusza roztocza przestają się rozmnażać, a kiedy jest mniej niż -18 stopni Celsjusza po prostu giną.

Gdzie kupić pościel z pierza?

Higiena pościeli z pierza jest dość prosta, trzeba tylko poznać kilka zasad, które pomogą w przeprowadzeniu prawidłowego procesu. A warto mieć kołdrę i poduszki z pierza, chociażby po to, aby poczuć się jak na wakacjach u babci czy też móc szybko rozgrzać się w mroźne zimowe noce. Jeśli chcesz kupić taką pościel, wystarczy poszukać tam, gdzie sprzedawane są materace, sklep internetowy czy stacjonarny powinien posiadać szeroką ofertę tego typu produktów.

Tekst promocyjny

 

Zakup pościeli w sklepie internetowym z materacami

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!