Inteligentna technologia sanitarna – nowa miska WC SAVE!

Inteligentna technologia sanitarna – nowa miska WC SAVE!

SAVE! to pierwsza toaleta oddzielająca urynę. Rozwiązanie spełnia wszystkie normy branżowe dotyczące tradycyjnych toalet i stanowi przełom w dążeniu do skutecznego oraz higienicznego procesu odseparowania ścieków, który jest niewidoczny dla użytkownika. Nowatorska technologia jest dostosowana do potrzeb XXI wieku – to design, który zmienia świat.

Toaleta SAVE! jest efektem współpracy austriackiego studia projektowego EOOS, szwajcarskiego instytutu badawczego Eawag i firmy Laufen ze wsparciem finansowym fundacji Billa i Melindy Gates To innowacyjne rozwiązanie przyszłości, które ma być częścią większego systemu zrównoważonego zarządzania gospodarką wodną i ściekową.

Chrońmy planetę

Sposób utylizacji nieczystości niewiele zmienił się na przestrzeni wieków i jest obecnie istotną przyczyną problemów ekologicznych naszej planety. Jak wynika z wielu badań przeprowadzonych przez czołowych naukowców, nadmierny poziom azotu – obecnego w ściekach i nawozach stosowanych w rolnictwie – jest nawet groźniejszy od wzrostu emisji CO2 i zmian klimatycznych. Konieczna jest przebudowa infrastruktury związanej z oczyszczaniem zużytej wody, która obecnie jest główną drogą przedostawania się biogenów (azotu i fosforu) oraz mikrozanieczyszczeń (hormonów i odpadów medycznych) do wód powierzchniowych. Dotychczasowe działania na rzecz usunięcia tych zanieczyszczeń sprawiły, że gospodarka ściekowa stała się bardzo kosztowna, uciążliwa dla środowiska i energochłonna.

Inteligentna technologia sanitarna – nowa miska WC SAVE!

Prawa nauki

W SAVE! wykorzystano proste prawa fizyki – naturalną grawitację, dzięki której uryna oddzielana jest od ciał stałych i wody. Umożliwia to ich oczyszczanie w systemach takich jak rozwiązanie do zarządzania ściekami firmy Vuna, które jest szybkie, łatwe i organiczne. Najważniejszą innowacją jest tu opracowany przez studio EOOS syfon odprowadzający urynę, który prowadzi ją do ukrytego odpływu z wykorzystaniem jedynie napięcia powierzchniowego. Koncepcję tą zastosowano w nowej konstrukcji toalety z ceramiczną miską, której kształt zoptymalizowano tak, aby kierował przepływem wody. Łatwa konserwacja interfejsu i ukryte, zaawansowane technologicznie innowacje sprawiają, że SAVE! nie można odróżnić od innych wysokiej klasy toalet. To nowy format znanego rozwiązania, który spełnia wymogi branżowe i może w przyszłości odegrać kluczową rolę w gospodarce ściekowej.

Koncept SAVE! został już zauważony i nagrodzony. Uznany na całym świecie Magazyn Wallpaper docenił koncepcję SAVE!, przyznając jej nagrodę Design Awards 2020.

Zobacz galerię zdjeć inteligentnej technologii sanitarnej

Inteligentna technologia sanitarna – nowa miska WC SAVE!

Projektanci nowej toatety SAVE

Źródło: Laufen

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!