Niewymagające kwiaty do domu – rośliny łatwe w uprawie

Niewymagające kwiaty do domu – rośliny łatwe w uprawie

Łatwe w uprawie kwiaty doniczkowe dla zabieganych

Rośliny doniczkowe stanowią doskonałą ozdobę dla mieszkania. Nie ma jednak co ukrywać, że nie każdy ma rękę do kwiatów, a co jeszcze częstsze zwykle brakuje nam czasu na trudne w pielęgnacji rośliny. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z zieleni w naszym domu! Istnieje wiele roślin, o które łatwo zadbać i niestraszne im nawet zbyt rzadkie podlewanie.


Kwiaty do domu mogą wyglądać imponująco, nawet jeśli nie poświęcasz im wiele uwagi

Co to znaczy, że roślina jest łatwa w uprawie? 

Mało wymagające kwiaty doniczkowe nadal potrzebują naszej uwagi, ale zdecydowanie mniej niż w przypadku delikatniejszych roślin. Przede wszystkim takich odpornych kwiatów nie trzeba zbyt często podlewać, a nawet przesuszone przez jakiś czas nie zaczną obumierać.

Mało wymagające rośliny to również takie, które trzeba podlewać częściej np. co drugi dzień, ale oprócz tego nie wymagają żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych np. zraszania, częstego nawożenia czy regularnego przesadzania. Takie odporne kwiaty dobrze bronią się przed szkodnikami i chorobami, które często dopadają inne rośliny, np. przed atakiem grzybów.

Co ważne, mało wymagające kwiaty są odporne na zmiany warunków, np. przeciągi czy przenoszenie ich z zacienionego miejsca na nasłonecznione, oraz da się je odratować po przesuszeniu albo przelaniu wodą. Właśnie dlatego tak dobrze nadają się dla osób zapracowanych, zapominalskich albo takich, które kompletnie nie mają ręki do kwiatów.

Wiele niewymagających roślin, które będą stanowiły świetną ozdobę każdego mieszkania, można znaleźć w Obi. Wybór kwiatów jest naprawdę szeroki.

 

Aloes (Aloe vera) – idealna roślina doniczkowa dla zapominalskich 

Tej popularnej i bardzo charakterystycznej rośliny doniczkowej nie trzeba nikomu przedstawiać! Jednak co ważne, aloes jest też bardzo łatwy w uprawie, dzięki czemu praktycznie każdy może go mieć w swoim domu. Ta roślina jest wyjątkowo niekłopotliwa i wytrzymała, nie należy jej zbyt często podlewać, a nawet zaleca się, by przed kolejnym nawadnianiem całkowicie przesuszyć ziemię w doniczce. Zimą podlewanie jest wręcz niewskazane i należy to robić tylko wtedy, gdy na roślinie pojawią się wyraźne oznaki zasychania. To idealny okaz dla osób, które notorycznie zapominają o nawadnianiu swoich kwiatów! Aloes najlepiej rośnie w jasnym miejscu i preferuje mocno przepuszczalne podłoże np. takie do kaktusów.

 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – kwiat domowy na każde warunki

Bardzo dużą popularność wśród kwiatów doniczkowych zdobyła monstera dziurawa. Jej duże liście zna praktycznie każdy! Dodatkowo ta roślina jest wyjątkowo mało wymagająca, więc mogą się na nią zdecydować osoby zapracowane czy zapominalskie.

Monstera – roślina o niskich wymaganiach i imponującym wyglądzie

Monstera dobrze radzi sobie w zmieniających się warunkach – nie przeszkadza jej ani półcień ani słońce. Jednak warto pamiętać, że charakterystyczne dziury na liściach da się osiągnąć tylko wtedy, gdy roślina będzie stała w jasnym miejscu. Jeżeli chodzi o podlewanie, to latem poleca się to robić raz w tygodniu, a zimą nawet raz na dwa tygodnie. Dla monstery zawsze lepszą sytuacją będzie solidne przesuszenie podłoża niż zbyt częste podlewanie. Tę roślinę można zostawić bez podlewania, nawet gdy wyjeżdżamy na dwutygodniowy urlop i na pewno nic jej się nie stanie. Największe okazy mogą urosnąć nawet do 2,5 m, więc trzeba zapewnić jej sporo miejsca w mieszkaniu.

 

Juka (Yucca) – egzotyczna roślina domowa dla zapominalskich 

Juki wizualnie przypominają malutkie palmy z długimi i ostro zakończonymi liśćmi. Ich egzotyczny wygląd sprawia, że świetnie prezentują się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Te kwiaty domowe dobrze odnajdują się w nasłonecznionych stanowiskach i niestraszne im palące promienie i gorąco. Jeżeli chodzi o podlewanie juki, to lepiej taką roślinę przesuszyć, niż podlewać ją zbyt często. Juki gromadzą wodę w liściach, więc są naturalnie przystosowane do przetrwania podczas suszy. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to to, że te kwiaty nie czują się zbyt dobrze w zacienionych miejscach, a niedobór światła niszczy ich liście.

 

Zamiokulkas (Zamioculcas) – roślina do ciemniejszych pomieszczeń

Jeżeli interesują nas cieniolubne kwiaty doniczkowe, to warto zainteresować się zamiokulkasem. Ta roślina najlepiej czuje się w zacienionej części pokoju, bo działanie promieni słonecznych może sprawić, że na jej liściach pojawią się plamy. Oprócz tego zamiokulkas nie lubi jedynie temperatury poniżej 5°C. Ta wytrzymała roślina bez problemu zniesie przeciągi, rzadkie podlewanie, a nawet umiejscowienie koło grzejnika. Kwiat należy nawadniać raz na dwa tygodnie, a nawet raz w miesiącu. Zamiokulkas gromadzi wodę w swoich łodygach i liściach, dlatego częste podlewanie nie jest dla niego wskazane. To idealna roślina dla początkujących i zapominalskich, a przy tym bardzo efektownie wygląda.

 

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) – kwiat domowy odporny na niemal wszystko

Wśród domowych kwiatów doniczkowych ogromną popularność zyskała sansewieria nazywana również wężownicą. Szczególnie chętnie wybierana jest odmiana z żółtym obrzeżeniem. Podobnie jak w przypadku poprzednich kwiatów ta roślina również magazynuje w swoich liściach wodę, dlatego nie należy jej zbyt często podlewać, a nawet wskazane jest przesuszanie od czasu do czasu. Sansewieria jest bardzo odporna na złe warunki otoczenia, dlatego chętnie stawia się ją np. w centrach handlowych. Dobrze znosi silne nasłonecznienie, ale poradzi sobie także w półcieniu. Największe okazy mogą osiągnąć wysokość nawet 3 metrów! To kolejna roślina, którą bez problemu możesz zostawić w mieszkaniu bez opieki, kiedy wyjeżdżasz na dłuższe wakacje.

 

Grubosz (Crassula) – roślina domowa, którą wystarczy podlewać 

Ta roślina jest znana większości ludzi jako drzewko szczęścia i ta nazwa bardzo pasuje do tego kwiatka. Grubosz wygląda egzotycznie i atrakcyjnie, a przy tym jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Jego grube i mięsiste liście mają zdolność magazynowania wody, więc niestraszna mu susza i zapominalskie lub zabiegane osoby, które podlewają swoje kwiaty bardzo rzadko. Gorszą sytuacją dla grubosza jest zalanie, które może doprowadzić do gnicia rośliny. Jeżeli chodzi o warunki, w jakich najlepiej odnajduje się drzewko szczęścia, to zaleca się stawiać je tam, gdzie jest sporo światła. Dobrze znosi również suche powietrze. Tego typu kwiaty w doniczce warto raz na jakiś czas delikatnie przyciąć, żeby cały czas zachowywały swój ciekawy kształt. Prawdziwi szczęściarze mogą mieć okazję zobaczyć, jak zakwita grubosz – jego kwiaty są drobne i białe.

 

Zielistka (Chlorophytum) – kwiat domowy o ciekawym ubarwieniu

Nawet z łatwych w uprawie kwiatów można stworzyć bujną kompozycję

Jednymi z najpopularniejszych kwiatów do domu są zielistki. Co więcej, sprawdzą się też świetnie na balkonie. Ta roślina jest bardzo łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Zielistka przystosowuje się niemal do każdych warunków otoczenia, nie przeszkadza jej słońce ani półcień, a obumiera dopiero w bardzo niskich temperaturach. Jej drobne, białe kwiatki sprawiają, że ten gatunek jest chętnie wybierany jako dekoracja mieszkania lub tarasu. Zielistka nie wymaga żadnego specjalnego podłoża i łatwo ukorzenia się nawet w mało żyznej glebie. Jeżeli chodzi o podlewanie, to wymaga dość intensywnego podlewania od lutego do października. Jednak nie trzeba się martwić o ten kwiat, jeżeli zapomnisz go podlać – zielistka dobrze znosi okresowe przesuszenie, bo gromadzi wodę w swoich bulwach korzeniowych.

 

Echmea (Aechmea)

Jest piękna i niewymagająca – czego chcieć więcej? Tę roślinę doniczkową wyróżnia przede wszystkim różowy kwiatostan, dzięki któremu echmea jest bardzo dekoracyjna. Roślina pobiera pokarm z powietrza, a nie gleby, dlatego może rosnąć praktycznie na każdym podłożu, jeśli tylko będzie dobrze przepuszczało powietrze do jej korzeni. Lubi półcieniste miejsca, nie wymaga obfitego podlewania i dobrze znosi okresowe przesuszenia.

Tekst promocyjny

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!