Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Łazienka to pierwsze miejsce, które odwiedzamy po przebudzeniu i ostatnie przed pójściem spać. Zarówno rano i wieczorem potrzebujemy dobrego oświetlenia, aby dobrze zacząć dzień. Tak zwane światło ogólne służy łatwemu poruszaniu się po przestrzeni, natomiast oświetlenie znajdujące się przy lustrze powinno zapewnić wysokie natężenie i równomierność światła na twarzy. Przyjazna, piękna i funkcjonalna aranżacja tego wnętrza pomoże nam przygotować się do kolejnego dnia. Oto kilka rad dotyczących oświetlenia łazienki.

Oświetlenie lustra

Do jednego z najważniejszych elementów w każdej łazience niewątpliwie należy lustro. Dlatego warto zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Lecz gdzie najlepiej zamontować oświetlenie? Najwygodniej po bokach lub nad lustrem. Dzięki temu cienie od oświetlenia ogólnego zostaną zminimalizowane, a twarz będzie dobrze doświetlona. Ważnym aspektem są również parametry takie jak temperatura barwowa światła, moc oraz strumień świetlny opraw. Pojedyncza lampa o dużej mocy spowoduje mocniejsze olśnienie niż światło padające z wielu źródeł o niższych mocach.

jak oswietlic lazienke

Oświetlenie rozproszone a skupione

Nic tak nie ułatwia makijażu czy porannej toalety, jak odpowiednie i równomierne oświetlenie twarzy. Dlatego właśnie dobrym wyborem są oprawy zamocowane po obu stronach lustra wyposażone w mleczne klosze lub przesłony, które rozproszą światło emitowane przez lampy. Jeśli zaś pod lupę bierzemy oświetlenie ogólne, czyli to, które umożliwia łatwe poruszanie się po łazience, może być to zarówno oświetlenie rozproszone, jak i skupione (punktowe).

Dobrze dobrane oświetlenie to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Dzięki niemu łazienka jest funkcjonalna, a my bez najmniejszego problemu możemy oddawać się codziennej pielęgnacji. Lepiej rozpoczynamy dzień i spokojniej kończymy wieczorną toaletę.

jak oswietlic lazienke

Zobacz galerię zdjęć oświetlonych łazienek 

Żródło: AQForm
Projektanci: Anna Łuksza, Tyma Projekt, 3XEL Architekci
Fot: Tomasz Markowski, Dariusz Jarząbek 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!