Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Magdaleną Federowicz-Boule

Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Magdaleną Federowicz-Boule

Zapraszamy do przeczytania kolejnego wywiadu z cyklu  'Rozmowy z architektem'. Ten projekt skupia się na krótkich wywiadach z polskimi architektami i architektami wnętrz. Opowiadają oni o  swoich pierwszych projektach, przełomowych realizacjach w karierze, marzeniach i planach na przyszłość. Znajdziemy w nich również komentarze na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Kolejnym naszym gościem jest architektka Magdalena Federowicz-Boule. Obecna Pani prezes pracowni Tremend. 

 

Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule

•  Droga do projektowania - dlaczego zdecydowała się Pani na wybór zawodu architekta.

Mając 18 lat trudno podjąć decyzję, co chce się robić w życiu. Zawsze lubiłam malować, tworzyć, sztuka była dla mnie narzędziem ekspresji…. Bliska była mi także królowa nauk. Postanowiłam więc połączyć te dwa z pozoru odrębne światy i wybrałam architekturę.

 •  Jak powstawała pracownia Tremend? Ilu członków obecnie liczy zespół?

Zanim założyłam pracownię Tremend, byłam dyrektorem filii francuskiego biura, które projektowało głównie galerie handlowe m.in. Manufakturę w Lodzi. Brakowało mi kreacji i postanowiłam zacząć wszystko od nowa. W 2010 roku z kolegą założyłam własną pracownię. Rozpoczęliśmy pracę w czasach kryzysu, co nauczyło nas pracy w trudnych warunkach. Początkowo pracowaliśmy w mieszkaniu. Zaczynaliśmy od niewielkich zleceń, obiektów użyteczności publicznej, mieszkaniówek, galerii handlowych, obiektów biurowych… Później, stopniowo zyskaliśmy coraz większe zlecenia - głównie przez polecenia. Jestem również współautorem dworca Multimodalnego Łódź Fabryczna, Dworca Multimodalnego w Lublinie. Następnie zaczęliśmy projektować hotele - z siecią Accor odnawialiśmy stare hotele z PRL-u. Braliśmy udział w szkoleniach we Francji, wciąż się rozwijaliśmy i kształtowaliśmy nasz styl pracy. Po pewnym czasie nawiązaliśmy współpracę z kolejnymi dużymi brandami takimi jak Marriott, Qubus, Vienna House, Hilton, Intercontinental. Wciąż się rozwijamy, a ja traktuję każdy projekt jako nową przygodę.

 •  Projekty przyjazne naturze - jakie rozwiązania stosuje Tremend, aby ograniczać ślad węglowy i emisję odpadów?

Staram się przede wszystkim zaczynać od siebie: w codziennym życiu dbam o oszczędzanie wody i energii, segregację odpadów, itp. Dbam także o oszczędność surowców podczas projektowania. Naszej pracowni bliska jest idea zero waste i związany z nią minimalizm. Podczas wizji lokalnych zawsze dokładnie przyglądamy się wszystkim elementom wyposażenia. Jeśli dostrzegamy wartościowe przedmioty, przywracamy im dawną świetność - odnawiamy je zamiast zastępować nowymi. Kolejnym krokiem do architektury przyjaznej środowisku jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań technologicznych, które umożliwiają filtrowanie CO2 czy sprawiają, że budynki są samowystarczalne, jeśli chodzi o energię. Cieszy mnie to, że świadomość odpowiedzialności za stan naszej planety jest coraz wyższa. Szczególnie zauważalne jest wśród inwestorów z Europy Zachodniej, jednak w Polsce także coraz większą uwagę zwraca się na to by być eco friendly.

 •  Jaki budynek/ obiekt/ miejsce zrobiło na Pani największe wrażenie podczas podróży?

Nie chciałabym mówić tu o obiektach, ponieważ w podróżach najbardziej cenię spotkania z ludźmi, poznanie innych kultur i punktów widzenia. Często czerpię z nich inspirację do pracy. Odwiedzając Afrykę, zetknęłam się z plemionami, które mimo bardzo ograniczonych zasobów, potrafiły znaleźć miejsce na sztukę, które niejednokrotnie zaskakiwały mnie swoją kreatywnością. To motywuje mnie do szukania coraz to nowych rozwiązań w projektach, uczy empatii i motywuje także do projektów charytatywnych.

 •  Architektura post pandemiczna: co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Zmiany już są zauważalne, ale myślę, że jeśli epidemia będzie się przedłużać, uda się wypracować doskonalsze rozwiązania. W hotelach widzę potrzebę zastąpienia plexi inną formą dividerów. W tej roli świetnie sprawdzą się rośliny, które jednocześnie będą ozdobą przestrzeni. Na pewno w strefach wspólnych warto umieścić grafiki wskazujące dozowniki z płynami do dezynfekcji oraz inne informacje, niezbędne dla poczucia bezpieczeństwa gości. Uważam, że w związku z ograniczeniami duża część aktywności przeniesie się do hotelowych pokoi, które zyskają więcej funkcji niż dotychczas. Będziemy również bardziej wykorzystywać strefy outdoorowe. Moim zdaniem najbardziej ucierpią powierzchnie biurowe i tak intensywnie rozwijające się do czasu pandemii coworkingi. Większość firm zdecydowała się na pracę zdalną, która odbywa się bez większych przeszkód dzięki digitalizacji i narzędziom, które ułatwiają współpracę na odległość. Pozwoliło to także naszej pracowni kontynuować projekty za granicą: w Paryżu, Budapeszcie, we Lwowie i w Odessie. Działając zdalnie udało nam się zaoszczędzić wiele czasu, jednak tęsknimy za spotkaniami “na żywo” i bezpośrednim kontaktem z inwestorami. To zawsze napędza nas do działania.


Arch. Magdalena Federowicz-Boule

Arch. Magdalena Federowicz-Boule

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Fot: Piotr Gęsicki
Pracownia: Tremend

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!