Debata architektoniczna: Czy w polskiej architekturze istnieje Starsystem?

Debata architektoniczna: Czy w polskiej architekturze istnieje Starsystem?

Zapraszamy na kolejną odsłonę debat Sztuka Architektury +. Tym razem porozmawiamy o tym czy w świecie powszechnie dostępnej komunikacji 2.0 tradycyjne media tworzone przez niezależnych dziennikarzy w ogóle są potrzebne? Spotkanie online z wybitnymi gośćmi odbędzie się 11 lutego 2021 o godz. 11:00. Zapraszamy do zapisów.

W naturalny sposób miejscem takiej dystrybucji szacunku są niezależne media, które powinny kształtować przepływ informacji w oparciu o wolność wypowiedzi oraz opinii dokonywanych przez kompetentnych obserwatorów.  

W polskiej architekturze mamy do czynienia jednak od pewnego czasu z niepokojącymi zjawiskami. Nadmiernie niezależne stanowiska oraz wypowiedzi, które się wyłamują z szeregu utartych opinii oraz hierarchii są ukrócane przez nasłanych prawników, którzy straszą ich autorów odszkodowaniami oraz procesami.  Z drugiej zaś strony, autorom niezależnych opinii, których wypowiedzi stanowią ryzyko dla niektórych osadzonych opinii i tez, odmawia się materiałów oraz stosuje ich ograniczoną dystrybucję wyłącznie do tych ośrodków, które gwarantują z góry przewidywalną, pozytywną reakcję. Oczywiście zawęża to i merytorycznie zubaża  dyskusję o architekturze współczesnej, co z kolei owocuje opiniami o słabej promocji tej dziedziny twórczości oraz braku świadomości estetycznej i kompetencji wśród klientów.

W przypadku mediów architektonicznych mamy przy tym do czynienia z kilkoma ciekawymi zjawiskami wpływającymi na ich kondycję. Po pierwsze stopniowa digitalizacja powoduje ich osłabienie ekonomiczne: w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z zakończeniem działania serwisu Ronet czy magazynu Arch. Z drugiej strony rozwój mediów społecznościowych oraz działania influencerów nakazują w ogóle postawić  pytanie czy w świecie powszechnie dostępnej komunikacji 2.0 tradycyjne media tworzone przez niezależnych dziennikarzy w ogóle są potrzebne.

W debacie wezmą udział:

Marcin Szczelina

Marcin Szczelina

Krytyk i kurator architektury. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Ambasador Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo. Założyciel Architecture Snob - platformy do promocji architektury. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. Współtwórca projektu Let's talk about garbage prezentowanego na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku i w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Kurator wystawy Ośmieceni w Pawilonie 512 Centrum Nauki Kopernik w 2019 r. Kurator projektu "It Begins With One Word. Choose Your Own" w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie w 2020 r 

Jakub GłazJakub Głaz

Krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, 1977

Z wykształcenia architekt (2002, Politechnika Poznańska). Od 2004 roku zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej (m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Architektura&Biznes”, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich, moderowaniem specjalistycznych dyskusji (kilkadziesiąt spotkań i cykli) oraz oprowadzań i spacerów architektonicznych.

Grzegorz Mika

Grzegorz Mika

Architekt, varsavianista. Absolwent i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Na co dzień poza pracą projektową zajmuje się badaniem polskiej architektury nowoczesnej w kontekście rozwoju europejskiego modernizmu. Od 2011 prowadzi stronę „Warszawski Modernizm 1905–1939“. Współautor „MOK. Atlasu architektury północnego Mokotowa“ oraz mapy „Architektura Warszawskiej Odbudowy“. Współpracuje m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Polski, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oddz. w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana i miesięcznikiem „Stolica“. Od końca 2014 roku stale związany z miesięcznikiem „Skarpa Warszawska“.

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji dostępny --> TUTAJ.

Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty 30 min przed startem.

debata architektoniczna

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!