Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Łazienka zyskuje nowe funkcje, tak więc i stwarza nowe potrzeby. Nie jest to tylko miejsce służące utrzymywaniu higieny. Coraz częściej łazienka staje się miejscem relaksu, odpoczynku, przemyśleń i upiększeń. Kąpiel w przytulnej łazience odpręża i pozwala w zaciszu rozluźnić ciało. Często urozmaicamy sobie pobyt w łazience, poprzez dodanie zapachowych świec, aby jeszcze bardziej podkreślić czas wolny, czas dla siebie. Wychodząc naprzeciw wszelkim wymaganiom i oczekiwaniom, warto urządzić łazienkę tak, aby wnętrze sprzyjało domownikom, nie tylko pod kątem relaksu, ale także funkcjonalności.

Łazienka jest jednym z takich pomieszczeń, które musi być doskonale dopasowane do rytmu życia, przyzwyczajeń i upodobań domowników. Dobrze zaprojektowana, praktyczna i funkcjonalna łazienka nie tylko doda nam energii na nowy dzień, ale również umożliwi relaks w wolnej chwili.

Podziel łazienkę na strefy

Projekt łazienki należy rozpocząć od zaplanowania układu funkcjonalnego. Tak jak każde inne pomieszczenie w domu, musi ona spełniać swoje funkcje. Warto więc podzielić łazienkę na strefy i przeanalizować co w każdej z nich będzie niezbędne. Pierwszym obszarem jest strefa utrzymania higieny połączona z miejscem odpoczynku i relaksu. Mowa o wannie, kabinie prysznicowej lub obojgu z nich. Planując aranżacje tej strefy nie możemy zapomnieć o wygodnych półkach na kosmetyki i niezbędne akcesoria oraz wieszaku na ręczniki. Drugą strefą jest umywalka i przestrzeń wokół niej. Warto zaplanować zamknięte szafki i szuflady na kosmetyki i przybory do pielęgnacji. – Aby uniknąć wrażenia bałaganu polecam szafki podumywalkowe z szufladami o pełnym wysuwie  i zróżnicowanej głębokości. To doskonałe miejsce zarówno na przechowywanie drobnych kosmetyków, jak i większych akcesoriów, takich jak suszarka do włosów czy maszynka do golenia. Z kolei nad umywalką świetnie sprawdzają się płytkie szafki (o głębokości  15-20 cm). Zmieszczą się w nich drobne kosmetyki, szczoteczki do zębów itp. W takiej zabudowie można też gniazdko, do którego podłączymy np. bazę do szczoteczek elektrycznych – mówi arch. wnętrz Joanna Kulczyńska-Dołowy z pracowni Kulczyński Architekt. W okolicach ostatniej strefy – toalety- nie może zabraknąć miejsca do przechowywania środków czystości – tu najlepiej sprawdzi się pojemna szafa.

jak urządzić łązienkę?

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Niezwykle istotnym elementem w łazience jest światło w każdej ze stref. Miejsce pielęgnacji i upiększania wymaga odpowiedniego oświetlenia twarzy z każdej strony. Lampę można zainstalować nad lustrem (ale nie za wysoko!) lub symetrycznie po jego bokach. – Preferuję to drugie rozwiązanie lub wokół całego lustra montuję oświetlenie LED-owe w postaci zamaskowanej listwy lub taśmy. Wybieram źródła światła o neutralnej barwie 3000 Kelwinów. Do wykonywania makijażu lepsze jest nieco mocniejsze oświetlenie, o barwie 4000 Kelwinów, dobrze oddające kolory i nie zmieniające ich, dlatego polecam praktyczne lusterko ze zintegrowaną lampą. Wygodne i praktyczne są modele na ruchomym ramieniu – po pierwsze można je ustawić pod odpowiednim kątem, po drugie, kiedy nie są używane, przylegają do ściany i nie zakłócają przestrzeni – radzi Joanna Kulczyńska. Górne źródło światła w łazience powinno być na tyle jasne, aby dokładnie oświetlać całe wnętrze, np. w trakcie sprzątania. Warto również pomyśleć o dostępie światła dziennego do łazienki – świetnym rozwiązaniem, jeśli istnieje taka możliwość, jest świetlik w suficie, który sprawia, że do pomieszczenia dociera naturalne światło z zewnątrz, a jednocześnie nie zabiera przestrzeni na ścianach.

jak urządzić łązienkę?

Czuj się wygodnie i pięknie

Dobrze zaprojektowana łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, komfortowa, ale też atrakcyjna wizualnie. Przy wyborze materiałów wykończeniowych należy wziąć pod uwagę, że będą one narażone na działanie wilgoci  czy wysokiej temperatury, dlatego nie oszczędzajmy na ich jakości. W łazienkach świetnie sprawdzają się naturalny kamień, wielkoformatowe spieki oraz drewno (gatunki egzotyczne lub rodzime, odpowiednio zabezpieczone), wysokogatunkowa ceramika o prostych formach. Wnętrze łazienki, tak jak i całego domu, ma oddawać nasz indywidualny charakter i styl, tak by czuć się komfortowo.
Pamiętajmy, że łazienka to miejsce przeznaczone do relaksu, dlatego sprawdzą się w niej naturalne materiały i stonowana kolorystyka. Odrobinę wzorniczego szaleństwa dla lubiących odpoczywać aktywnie – nie zaszkodzi!

Zobacz galerię zdjęć urządzonych łazienek 

Źródło: Kulczyński Architekt

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!