Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

W zimowe, pochmurne dni nasz dom potrzebuje światła. W ostatnich czasach przenieśliśmy do naszych wnętrz większość aktywności, pracujemy, odpoczywamy, nasze dzieci uczą się i bawią – każde z tych zajęć wymaga innego oświetlenia, podobnie jak każde pomieszczenie w naszym domu.

Dobrze przygotowana analiza naszych potrzeb oświetleniowych to połowa sukcesu. Dlatego zanim wybierzemy się na zakupy, niezależnie od tego, czy stacjonarnie, czy online, sprawdźmy, jak wykorzystujemy poszczególne części mieszkania. W różnych pomieszczeniach źródła światła mają inne funkcje oraz wymagania do spełnienia – będą się różnić mocą, rodzajem, czy też barwą.

Prawidłowe oświetlenie

W ostatnich czasach pokój dzienny to często jednocześnie miejsce pracy, nauki, wieczornego relaksu i plac zabaw dla dzieci. Wiodące oświetlenie to światło górne. Najlepiej sprawdzają się w tej roli lampy wiszące i sufitowe.

Planując oświetlenie w tym pokoju warto sprawdzić, jaki jest kąt padania światła (im szerszy tym lepiej) oraz dobrać jego barwę – w przypadku pokoju dziennego to kwestia indywidualna, możemy wybrać światło zimne lub ciepłe. Górne oświetlenie powinno zostać uzupełnione o lampy podłogowe i stołowe, kinkiety oraz oświetlenie punktowe w tym oczka i oprawy do sufitów podwieszanych i mebli. W ofercie Castoramy jest obecnie dostępnych wiele nowych modeli oświetlenia, najczęściej w dopasowanych seriach, co pozwala na zaplanowanie interesujących rozwiązań aranżacyjnych.

Jeśli pracujemy zdalnie, zapewne musieliśmy zorganizować sobie w pokoju dziennym lub innym pomieszczeniu strefy przeznaczonej do pracy. Oprócz odpowiedniego blatu oraz fotela niezwykle istotne jest, przy jakim świetle pracujemy. Najlepiej sprawdzają się tu punktowe lampy biurkowe lub stojące, które gwarantują odpowiednie skierowanie światła poprzez dostosowanie optymalnego kąta padania. Takie oświetlenie najczęściej będzie jasne, o neutralnej zimnej barwie. W ofercie Castoramy znajdują się modele o zróżnicowanej stylistyce, dlatego z łatwością znajdziesz produkty odpowiednie dla własnego pomysłu na aranżację domowego biura.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Jak właściwie oświetlić kuchnię, łazienkę i sypialnię

Kuchnia to kolejne pomieszczenie, w którym warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Nad blatem powinniśmy zainstalować kilka źródeł oświetlenia, co pozwoli na dobre doświetlenie tego, co robimy. Czas posiłku to również okazja do wspólnego spędzenia czasu, zadbajmy, żeby zadbać o ciepłe i nastrojowe światło sprzyjające rozmowie i delektowaniu się samodzielnie przygotowanym potrawom.

W łazience, która zazwyczaj pozbawiona jest okien, właściwy dobór oświetlenia jest najważniejszą kwestią. Wybierając lampy do tego pomieszczenia, musimy pamiętać o podwyższonym poziomie wodoszczelności – to jest czynnik, który dla własnego bezpieczeństwa trzeba uwzględnić w momencie zakupu instalacji oświetleniowej. W łazience powinny być przynajmniej dwa źródła światła – sufitowe i odpowiednie oświetlenie lustra. Barwa światła powinna być zbliżona do dziennego

W sypialni sprawdzi się światło delikatne, rozproszone, zachęcające do relaksu. Jeśli jednak lubimy poczytać w łóżku, warto zadbać o dodatkowe lampki nocne czy kinkiety z ruchomym ramieniem, które pozwolą dobrze oświetlić strony.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Sprytne rozwiązanie na oświetlanie

Warto również rozważyć wyposażenie domu w produkty simple smart, które pozwalają na zmianę mocy czy barwy światła bez zmian w instalacji. Po prostu klikając drugi raz swoim łącznikiem („kontaktem”) zmienia się im dany parametr, albo moc albo barwę. To rozwiązanie pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb.

Jeśli na przykład zmieniliśmy układ mebli i wcześniejszy układ świateł teraz nam nie odpowiada, możemy rozważyć zainstalowanie systemu szynowego, który pozwala nam doświetlić pomieszczenie bez konieczności kucia ścian i prowadzenia dodatkowych kabli. Na interesujące aranżacje pozwalają również paski LED. Możemy je zastosować praktycznie wszędzie i do wszystkiego. Świetnie sprawdzą się jako oświetlenie pod szafkami w kuchni, doświetlenie schodów, czy pomogą w stworzeniu magicznego nastroju w łazience.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

LEDowe oszczędzanie

Dużo różnych źródeł światła może budzić obawy o zbyt wysokie zużycie prądu. Jednak, jeśli zdecydujemy się na żarówki LED, nie musimy martwić się o wysokość rachunków. Żarówki ledowe są energooszczędne, mają również dłuższy cykl życia, a ich wymiana jest znacznie rzadsza niż w przypadku tych tradycyjnych czy halogenowych.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Źródło: castorama.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!