Kolor roku 2021 według Pantone: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Kolor roku 2021 według Pantone: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Znamy kolor roku Pantone 2021 – a właściwie nie jeden, a dwa kolory. Są nimi Ultimate Grey i Illuminating Yellow. Kojąca szarość i optymistyczna żółć będą królowały w modzie, designie oraz naszych wnętrzach. 

Kolor Roku Pantone wybierany jest nieprzerwanie od 1999 roku, kiedy to Instytut Pantone pierwszy raz wytypował kolor na nadchodzący 2000 rok. Amerykańska firma z siedzibą w Carlstadt rozpoznawalna jest na całym świecie, a dzięki współpracy z wieloma przedsiębiorstwami z branży projektowania i mody, marka skutecznie kreuje trendy. Każdy kolor z palety Pantone opatrzony jest prostym motywem – czarną ramką i dopisanymi u dołu numerem oraz nazwą koloru. 

W zeszłym roku kolorem roku ogłoszony został Classic Blue, w tym roku Pantone przygotowało niespodziankę. Zamiast jednego koloru, marka ogłosiła aż dwa Kolory Roku 2021. Są nimi Ultimate Gray (łagodny szary) oraz Illuminating Yellow (pastelowy żółty). Co spowodowało, że Instytut wybrał aż dwie barwy, które królować będą na salonach? 

Prognostycy zauważyli, że w obliczu zmian społecznych, z jakimi się zmagamy, stało się jasnym, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Więź z innymi ludźmi daje nam odwagę i nadzieję i to właśnie wyrażać mają obie wytypowane barwy.

Kolor roku 2021 według Pantone: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Ultimate Grey 

Pantone 17-5104, czyli Ultimate Grey odpowiada kolorowi kamieni na plaży i skał – części przyrody, które od lat znajdują się w tym samym miejscu i nie znikną z dnia na dzień. Szarość oznacza hart ducha, coś, czego możemy się uczepić, bo jest stałe. Jak mówi dyrektor kreatywna Westwing Polska, Marta Suchodolska: „Przełożenie Ultimate Grey na język wnętrz jest stosunkowo proste, bo kolor ten stanowi doskonałą bazę wielu aranżacji i dobrze komponuje się praktycznie ze wszystkimi innymi barwami.” 

Lubimy szarości, bo dają one poczucie równowagi i spokoju. W ubiegłym roku szarość zawładnęła naszymi szafami – z powodu pandemii przebraliśmy się w szare, wygodne dresy i zostaliśmy w domach. W ostatnich latach szarość królowała w aranżacjach wnętrz, teraz ma być jej jeszcze więcej, jednak w innym, bardziej optymistycznym zestawieniu.

Kolor roku 2021 według Pantone: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Illuminating Yellow 

W 2021 roku barwie Ultimate Grey towarzyszyć będzie drugi odcień – Illuminatng Yellow (Pantone 13-0647). Żółty symbolizuje nadzieję, słońce i radość. Ten kolor działa energetyzująco i daje siłę do działania. Niemniej żółty nie jest łatwą barwą w zastosowaniu we wnętrzach. Dlatego zamiast interpretować go dosłownie, możemy wykorzystywać najróżniejsze odcienie, zestawiając je ze sobą oraz z neutralną szarością. „Pamiętajmy, że żółty ma mnóstwo odcieni, jak np. bananowy, któremu dość blisko do beżu, czy też musztardowy z domieszką brązu lub złota” - przekonuje Marta Suchodolska

Wybór Kolorów Roku Pantone 2021 to propozycja połączenia dwóch odmiennych barw: neutralnego oraz wyrazistego. Interpretując zestaw barw na język wnętrzarski, warto zastosować się do zasady „80% neutral, 20% kolor”. W ten sposób z łatwością stworzymy aranżację, dzięki której wystrój naszych mieszkań będzie odpowiadał światowym trendom, a przy tym zbuduję przyjemne środowisko do życia.

 

Kolor roku 2021 według Pantone: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Zdjęcia: WestwingNow

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!