Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

W ramach cyklu Nowe Realizacje serdecznie zapraszamy na kolejną prezentację online. Jej tematem będzie projekt rozbudowy i modernizacji zabytkowego Pałacu Książąt Czartoryskich, siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie autorstwa pracowni Lewicki Łatak oraz ART FM. To właśnie ten obiekt otrzymał tegoroczną Nagrodę Roku SARP. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2020 o godz. 11:00. Poprowadzą je autorzy projektu: Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Mieczysław Bielawski z pracowni ART FM.  Zapraszamy do rejestracji.
 
Pałac powstał w wyniku połączenia ze sobą trzech kamienic z lat 70. XIX wieku; choć kilkukrotnie modernizowany, od dawna nie spełniał oczekiwań, jakie stawia się muzeom, był także ciasny, by wyeksponować cenną kolekcję sztuki (zawierającą wiele wartościowych dzieł, z których najsłynniejszym jest obraz Leonarda da Vinci).

Jak piszą autorzy projektu „Postawiono przed nami zadanie powiększenia powierzchni ekspozycyjnej, stworzenia w budynku przestrzeni publicznej adekwatnej do rangi obiektu, udostępnienia całości oferowanego programu osobom niepełnosprawnym, wyposażenia gmachu we wszystkie niezbędne systemy instalacyjne, wymiany zdegradowanej substancji – przy oczywistej pełnej ochronie konserwatorskiej Pałacu” 

Architekci zaproponował wizję dialogu między unikatowym charakterem tradycyjnego muzeum, a współczesnym podejściem charakteryzującym nowoczesne muzea. Opiera się ona m.in. na połączeniu przyjętych rozwiązań projektowych i materiałowych z zastaną substancją zabytkowych wnętrz czy wykorzystaniu i dostosowaniu części istniejących gablot muzealnych w zestawieniu z współczesnymi nowo projektowanymi gablotami. 

Najbardziej widoczną ingerencją w bryłę było zadaszenie dziedzińca – tylko w ten sposób można było powiększyć powierzchnię użytkową budynku. Pod szklanym dachem powstał więc hol wejściowy; powstały tu arkady, umożliwiające lepszą aranżację tej przestrzeni (np. powstanie kawiarni). Same sale wystawowe zachowały w większości swój pierwotny układ, wyremontowano paradną klatkę schodową, nowe i nowoczesne gabloty zestawiono tu z tym istniejącymi wcześniej, dzięki czemu widz ma szansę zorientować się, gdzie pojawiają się współczesne ingerencje. Autorzy projektu architektonicznego starali się zachować klimat i wygląd budynku, szanując fakt, że do jego wyglądu przyzwyczajone były całe pokolenia widzów. 

Aby nie zapomnieć o prezentacji zapisz się na wydarzenie na FB!

Prowadzący prezentację architektoniczną

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Pracownia założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka (ur. 1962) i Piot­ra Lewickiego (ur. 1966) jest zdobywcą licznych na­gród i wy­­róż­nień, m.in. zwycięzcą krakowskich kon­kur­­sów na za­gos­poda­ro­wa­nie placu Bo­haterów Getta, na pro­jek­t hali 100-le­cia Cracovii z Centrum Sportu Niepełnosprawnych czy kład­kę pie­szo-rowerową Ka­zi­mierz – Lud­winów. Autorzy m.in. budynku mieszkalnego wielorodzinnego Corte Verona we Wrocławiu, tunelu aerodynamicznego Flyspot w Morach pod Warszawą, przebudowy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, rozbudowy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, laureaci najistotniejszych nagród architektonicznych w Polsce, w tym Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 oraz tej najważniejszej – Nagrody Honorowej SARP w 2018.

 Mieczysław Bielawski, ART FM

Mieczysław Bielawski, ART FM

ART FM jest firmą, która projektuje i realizuje kompleksowo projekty wystaw multimedialnych. Nasza praca przypomina tworzenie scenariusza filmowego lub spektaklu wrażeń, w których wyobraźnia i emocje są tak samo ważne jak merytoryczne treści, które mamy przekazać.


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!