Rodzaje rolet wnętrzarskich – jakie wybrać?

Rodzaje rolet wnętrzarskich – jakie wybrać?

Dobrze dopasowana do pomieszczenia roleta nie tylko zapewnia intymność i chroni przed nadmierną ekspozycją na światło, ale także często pełni funkcję dekoracyjną. Jakie rodzaje rolet znajdziemy na rynku? Które rolety najlepiej sprawdzą się w kuchni i salonie, a które w sypialni i łazience? Wszystko zależy od wybranego materiału, wzoru oraz rodzaju montażu. Poznajmy najpopularniejsze rolety oraz ich wady i zalety.

Rolety dzień i noc

Cieszące się dużą popularnością, ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, rolety dzień-noc pasują do każdego wystroju domu. Bez względu na to, czy w mieszkaniu dominuje styl minimalistyczny czy też rustykalny, można dobrać odpowiedni rodzaj i grubość tkaniny tak, by rolety nie tylko zapewniały prywatność, ale także pełniły funkcję dekoracyjną.

Składają się one z dwóch regulowanych za pomocą niewielkiego sznureczka części: jednej przeźroczystej, zaś drugiej kryjącej. Z tego też powodu są określane także jako rolety duo lub rolety-zebry. W dzień delikatnie wpuszczają światło, zaś w nocy skutecznie chronią przed intensywnym światłem z zewnątrz budynku. Najgrubsza dostępna na rynku tkanina jest w stanie zablokować aż 99% światła. Tego typu rodzaj rolet sprawdzi się także podczas upalnych dni – całkowite ich zakrycie skutecznie uniemożliwia promieniom słonecznym dostanie się do środka, zapewniając tym samym przyjemny chłód.

Są produkowane w trzech rodzajach: do instalacji w kasecie przyklejanej do ramy okiennej, bez kasety, montowane za pomocą taśmy lub haczyków oraz rolety wolno wiszące, montowane na ścianie lub suficie. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne odkurzanie z kurzu, zaś tłuste plamy należy każdorazowo przemyć wilgotną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia.

Zobacz także: Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych

Rolety wnętrzarskie

Rolety plisowane

Dopasowane do wnętrza rolety plisowane pozwalają w mgnieniu oka zmienić ich położenie, zasłaniając szybę od dołu bądź też od góry. Występują w formie sprasowanej tkaniny umieszczonej na profilach, która po ręcznym złożeniu przybiera kształt harmonijki. Instaluje się je w dwojaki sposób: bezinwazyjnie lub też na listwie przy szybie. Dostępna gama wielu kolorów pozwala na dopasowanie do stylu pomieszczenia. Czy takie rolety mają jakieś wady? Z jednej strony pozwalają bardzo precyzyjnie zasłonić dowolny fragment okna, niemniej nie są w stanie odbić tak dużej ilości światła jak rolety dzień-noc. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych oraz w tych pokojach, gdzie niemożliwy jest inwazyjny montaż. Rolety plisowane czyścimy za pomocą wilgotnej ściereczki.

Rolety rzymskie

To elegancki rodzaj rolet, którego podstawę stanowi gruba, ozdobna tkanina, której kolor i wzór można dopasować do każdego stylu. Materiał, w zależności od rodzaju, może być półprzeźroczysty, lekko rozpraszający światło, jak i w 100% blokować przepuszczalność promieni słonecznych. Ze względu na swoją wagę, rolety rzymskie są montowane za pomocą mechanizmu kasetowego i regulowane sznurkiem koralikowym. Większość dostępnych na rynku rolet posiada mechanizm samoblokujący, co pozwala zatrzymać roletę na danej wysokości i stworzyć piękną, dekoracyjną fasadę. Lekkie i przeźroczyste tkaniny mogą z powodzeniem zastąpić klasyczną firankę, zaś rolety grube i ciężkie spełnią funkcję zasłon. Warto wziąć pod uwagę, iż tkaninę można zdjąć i wyczyścić samodzielnie w pralce lub oddać do zakładu chemicznego.

Rolety zaciemniające

Najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie to zakup rolet zaciemniających. W zależności od rodzaju materiału, mogą przepuszczać znaczne ilości światłą lub też dać efekt zaciemnienia sięgający ponad 80%. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu promieni światła i dodatkowej ochronie przed ciepłem, zwłaszcza w okresie letnim, to należy podbić tkaninę warstwą aluminium.

Istnieje kilka systemów montażu: bezpośrednio do ramy okiennej, regulowane za pomocą żyłki prowadnicowej, przykręcane do ramy z użyciem maskownicy lub wolno wiszące, montowane do sufitu lub ściany. Droższe modele mogą być montowane w kasecie. Czyścimy je identycznie jak model dzień-noc.

Żaluzje drewniane

Eleganckie żaluzje drewniane nie tylko pełnią swoją podstawową funkcję regulacji dopływu światła, ale także, ze względu na swój ekskluzywny wygląd, dekoracyjną. Takie rolety dopasowuje się do obecnej stolarki okiennej. Są wykonane z drewna, bambusu lub lameli, o różnej grubości (od 25 mm do 65 mm) i montowane w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny. Zapewniają intymność dzięki wysokiemu stopniowi blokowania promieni słonecznych, z tego też powodu w okresie letnim skutecznie pomagają chłodzić pomieszczenie. Najbardziej zaawansowane modele sterowane są za pomocą pilota radiowego lub tez aplikacji w smartfonie – z tego też względu to rozwiązanie wymaga największych nakładów finansowych.

Żaluzje drewniane harmonijnie podkreślają i dopełniają klasyczne wnętrza, z tego tez powodu idealnie pasują do dużych i średnich okien w salonach i pokojach dziennych. Funkcja dekoracyjna opiera się na wybranej kolorystyce i odcieni żaluzji. Ze względu na to, iż najczęściej wybieranym przez klientów materiałem jest drewno, należy mieć w pamięci jego konserwację. Rolety wymagają regularnego usuwania kurzu oraz stosowania preparatów do pielęgnacji drewna.

Jak dobrać rolety do wnętrza?

Jakie rolety sprawdzą się w dużym pomieszczeniach? W kuchni oraz salonie, a także w pokojach z dużymi oknami sprawdzą się wspomniane rolety dzień-noc. Są one na tyle uniwersalne, iż można je wykorzystać w całym domu, dobierając jedynie rodzaj tkaniny do odpowiedniego wystroju, przy czym w kuchni i pokoju dziennym rekomendowane są kolory jasne, w odcieniach beżu oraz ciepłego brązu.

Rolety firanowe, o dużym stopniu przepuszczalności światła, sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach wymagających doświetlenia, np. w małej, ciemnej kuchni czy północnym pokojach. Rolety zaciemniające to propozycja dla osób, którym zależy na szybkim i tanim zasłonięciu okien. Ze względu na szeroki wybór kolorów, można dopasować je niemal do każdego pomieszczenia.

Osoby poszukujące połączenia kunsztu i elegancji powinny postawić na żaluzje drewniane, które doskonale łączą się ze stylem skandynawskim, new nordic czy scandi boho. Z kolei rolety rzymskie to idealne rozwiązanie do klasycznych wnętrz, których stylowa tkanina będzie stanowić eleganckie dopełnienie dekoracyjne.

Tekst promocyjny

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!