Ekologiczny dom ramowy – prezentacja online

Ekologiczny dom ramowy – prezentacja online

Dom ramowy na Śląsku to dzieło pracowni Awinci Architects. Jak mówią architekci, miał on nawiązywać do charakteru tego regionu, pasować do otoczenia, a także zużywać mniej energii niż zwykły dom jednorodzinny. Czy to się udało? Odpowiedź na to pytanie poznacie podczas prezentacji, która odbędzie się 14 października 2020 o godz. 11:00. Wystarczy tylko zarejestrować się.

 „Otoczenie w którym mieszkamy, pracujemy i funkcjonujemy bezpośrednio wpływa na nasze życie” - mówią architekci z pracowni Awinci Architects. To dlatego „Dom ramowy” to budynek, w którym forma wynika zarówno z potrzeb klienta, kontekstu, jak i zastosowanych rozwiązań ekologicznych. 

Sąsiedztwo tej realizacji to osiedle z okresu PRLu o charakterystycznej zabudowie „Polskiej Kostki”. Układ oraz charakter osiedla, skłoniły do nawiązania zarówno bryłą jak i wykończeniem materiałowym do tego regionu. 

Dom niskoenergetyczny

Tak powstała prosta, kubiczna bryła o płaskim dachu. Powód takiego geometrycznego kształtu budynku jest jeszcze jeden: pozwala on zużywać mniej energii, łatwiej go ogrzać i mniejsze są w nim straty ciepła. Z tych samych powodów niezwykle starannie zaprojektowano fundamenty, wykończono dach, dobrano okna czy system docieplenia – wszystko służyć ma niskiemu bilansowi energetycznemu budynku. Dom zbudowano z cegły rozbiórkowej (cegła jest kojarzącym się ze Śląskiem materiałem, ponownie użyta mniej obciąża środowisko). 

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem, któremu budynek zawdzięcza swoją nazwę, jest gruba „rama”, w którą ujęto całą bryłę. 

Dom ramowy został doceniony w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 w kategorii obiekty prywatne zdobywając nagrodę główną w głosowaniu publiczności. 

Prowadzący prezentację:

Anna Witor

Anna Witor założycielka pracowni projektowej AWINCI ARCHITECTS od piętnastu lat w zawodzie. Absolwentka Politechniki Śląskiej na wydziale Architektury i Urbanistyki oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Swoje doświadczenie zdobywała w śląskich biurach projektowych oraz za granicą. Projektowanie to moja codzienność i pasja, w której spotykają się dwa światy ten bardzo techniczny i artystyczny. Lubię naturalność, prostotę oraz szczerość materiałów muśniętych duchem czasu w połączeniu z subtelną nowoczesnością.

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!