Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza - debata architektów

Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza - debata architektów

Zapraszamy na debatę architektoniczną online pt. Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza, która odbędzie się 8 września 2020 o godz. 11:00.

Dzisiaj, kiedy pierwszy etap wirusowego kurzu już trochę opadł, możemy spokojniej zapytać o to czy rzeczywiście wydarzenia ostatnich miesięcy wprowadzą jakieś trwałe zmiany do świata architektury i cywilizacji. A więc porozmawiajmy o tym, czy i co pozostanie w architekturze po zarazie? A może jest to para nierozłączna ? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi znakomici goście. Zapraszamy do zapisów. 

Clickgeneracja to ludzie, dla których podstawowym źródłem informacji jest googletrends i to, jakie frazy użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. Czy jednak stosowanie tego kryterium do generowania dyskusji na temat architektury nie wyprowadza nas na intelektualne manowce? Wirus i jego wpływ na poziom debaty publicznej jest doskonałą egzemplifikacją trudności, jakie przynosi epoka cyfrowa.

„Żerowaniem na wirusie” (coronagrifting) nazwała krytyczka architektury Kate Wagner tysiące propozycji walki z wirusem dostarczane od kilku miesięcy przez architektów. Największe, światowe media architektoniczne, które publikują te prace, zostały przez nią nazwane „bazarami wirusowej tandety”. Zastanówmy się więc czy rzeczywiście pandemia wprowadzi jakieś trwałe zmiany do języka architektury współczesnej.  

Wspólnie z naszymi gośćmi postaramy się odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak:

1. Czy jednym z głównych haseł modernizmu nie była walka z ciasnotą kamienic czynszowych oraz zarazą (Hiszpanka ?), która w ciasnych przestrzeniach znacznie łatwiej się rozprzestrzeniała ? Dokąd zaprowadziła nas ta absolutyzacja motywów medycznych w przypadku modernizmu? Czy dzisiaj nie ma takiego ryzyka? 

2. Czy social distancing, który jest głównym hasłem walki z zarazą oraz motywem pandemicznych projektów architektonicznych nie jest w sprzeczności w ekologiczną ideą miasta kompaktowego. Czy te dwie tendencje w architekturze współczesnej nie wykluczają się nawzajem?

3. Czy pandemia pozwoli na nowe spojrzenie na przestrzenie wiejskie? Czy spowoduje renesans wsi? Czy nie dojdzie do pauperyzacji miast w których zostanie tylko ludność słabsza ekonomicznie, a wszyscy, których na to stać przeniosą się poza miasto.

4. Czy praca zdalna w domu stanie się trwałym trendem i czy przestrzenne rozmycie różnicy przestrzennej pomiędzy pracą a domem będzie miało wpływ na architekturę i projekty wnętrz. A jeśli tak – to jaką?

5. Czy rzeczywiście idea Człowieka – Boga Harariego po ostatnich wydarzeniach całkowicie się skompromitowała? I jaki to będzie miało wpływ na architekturę?

W dyskusji wezmą udział:

• dr hab. Marta Leśniakowska, prof. UPJPII i PAN
• dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny
• arch. Aleksandra Wasilkowska, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Architektka
• arch. Przemysław Nowak, Mili Młodzi Ludzie
• Anna Cymer, historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji widoczny poniżej lub TUTAJ. Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty.

debata architektoniczna

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!