Wzornictwo wysokich lotów, czyli prace finalistów konkursu make me!

Wzornictwo wysokich lotów, czyli prace finalistów konkursu make me!

Jury ogłosiło listę finalistów konkursu make me! 2020 organizowanego w ramach 14. Łódź Design Festival. Organizatorzy i uczestnicy konkursu przekonują wspólnie: produkujmy mniej i wolniej, a lepiej i staranniej. 

Konkurs wzorniczy make me to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, skierowane do projektantów młodego pokolenia. Inicjatywa realizowana jest co roku w ramach Łódź Design Festiwal. Tym razem na konkurs trafiło aż 268 zgłoszeń z całego świata. Jury wytypowało 23 projekty, które mają szansę zdobycia nagród z puli 65 000 złotych. 

Podstawą w procesie projektowym jest dostrzeżenie potrzeby lub problemu. Dzięki make me! młodzi projektanci mają szansę przedstawić swój pomysł na ich rozwiązanie. Liczy się zarówno innowacyjne podejście oraz poszukiwanie nowych interpretacji dotychczasowych funkcji, jak i eksperymentowanie z materiałami oraz technikami wykonania.

 

Zuzanna Banasiak, Anna Gwiazda, Mateusz Mioduszewski - Biogazowieńka

Zuzanna Banasiak, Anna Gwiazda, Mateusz Mioduszewski - Biogazowieńka

W odpowiedzi na współczesne potrzeby 

U podstaw inicjatywy leży konieczność adaptacji do nieustających zmian, jakie zachodzą tak we wzornictwie, jak i w potrzebach współczesnych społeczeństw. Wraz z kolejnymi edycjami widać zmiany w trendach nadsyłanych prac. Od kilku lat wśród aplikacji dominują projekty związane z ekologią i katastrofą klimatyczną. W odpowiedzi na kończące się zasoby surowców, projektanci eksperymentują z materiałami, poszukują nowej jakości w tworzeniu przedmiotów. Zamiast projektu kolejnego krzesła, uczestnicy konkursu chcą pokazać coś więcej, poszukują rzeczy, które może nie uratują świata, ale przynajmniej w małym stopniu go poprawią. 

Tegoroczna edycja konkursu zbiegła się w czasie z pandemią. Lock down i związane z nim „zatrzymanie” dały czas na refleksję, a nierzadko też pewne przewartościowanie. Sam design nabrał nowej wartości – świat materialny oraz postępujący konsumpcjonizm są nierozerwalnie związane z narastającymi problemami dewastacji środowiska oraz zawłaszczeniem przyrody przez człowieka. Przedmiot, który wytwarzany jest jedynie ze względu na swój walor estetyczny, staje się moralnie wątpliwy. Często pojawia się pytanie o jego zasadność – czy aby na pewno jest potrzebny? 

Ocena zgłoszonych projektów przez taki filtr prowokowała do głębokiej dyskusji. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy konkursu przekonują, że nadeszła pora, aby przestać produkować jak najwięcej i jak najszybciej. Zamiast tego twórzmy przedmioty staranniej i z naciskiem na ich jakość. Wśród zgłoszonych prac pojawiają się zarówno wysokiej jakości meble i ozdoby, jak i przedmioty w duchu zero waste, takie jak projekty The Green Box czy Biogazowieńka. 

Wyróżnione projekty reprezentują różne ścieżki projektowe. Niektóre zachwycają swoją prostotą, inne - zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wszystkie 23 prace zostaną zaprezentowane na ekspozycji w specjalnie przygotowanych kontenerach usytuowanych na dziedzińcu łódzkiego Monopolis. Na wystawie będziemy mogli przekonać się, jak wygląda but wyhodowany przez zmodyfikowaną bakterię oraz czy istnieją meble, które dają przestrzeń dla nieporządku. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną we wrześniu podczas 14. Łódź Design Festival.

Zobacz galerię zdjęć wybranych finalistów konkursu make me! 2020 

Więcej o konkursie znajdziesz tu: https://www.makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2020/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!