Trendy 2020: wabi-sabi we wnętrzach

Trendy 2020: wabi-sabi we wnętrzach

Odnajdywanie piękna w niedoskonałościach, użycie naturalnych materiałów oraz eksponowanie historii, która kryje się za przedmiotami – oto podstawy japońskiej filozofii wabi-sabi, która swoje urzeczywistnienie znajduje także we wnętrzach. 

Rok 2020 stoi pod znakiem naturalnych materiałów, wywarzonych kolorów oraz wyraźnej nuty „local touch”. Nic dziwnego, że projektanci wnętrz hołdują japońskiej filozofii wabi-sabi, która od kilku lat zawładnęła europejskimi sercami. Wabi oznacza pokorę oraz życie zgodne z naturą, sabi natomiast mówi o pięknie zaklętym w naturalnym starzeniu się, wartości przemijania i upływie czasu. Obie te wartości łączą się razem w światopogląd, którego podstawą jest harmonia ze światem i przyrodą.

Trendy 2020: wabi-sabi we wnętrzach

Czule o przestrzeni

 Nasze domy to przestrzeń, w której chcemy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Podstawy japońskiej filozofii dobrze sprawdzają się we wnętrzach, których mieszkańcy pragną spokoju oraz poczucia bycia tu i teraz. Nie chodzi o podążanie za modą i krótkotrwałymi trendami – wszystko, czym się otaczamy, ma być trwałe i wysokiej jakości. Architekci odwołując się do założeń wabi-sabi operują klasycznymi, naturalnymi materiałami i neutralną kolorystyką, jak w projekcie wnętrza domu autorstwa Loft Kolasiński

We wnętrzach filozofia wabi-sabi idzie w parze z eksponowaniem tego, co prawdziwe, a przy tym nie-idealne czy klasycznie piękne. Nierówno uformowane miseczki albo zaśniedziałe widelczyki jeszcze do niedawna uznane byłyby przez nas za wadliwe. Dziś dostrzegamy w nich piękno i wyjątkowość. Właśnie na tym polega bowiem prawdziwa wartość ręcznie wykonywanych przedmiotów. Filozofia wabi-sabi uczy nas doceniać rzemiosło.

 

Trendy 2020: wabi-sabi we wnętrzach

Polskie rzemiosło 

Jak mówi Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing Polska, obecnie coraz częściej sięgamy po wszystko to, co lokalne. Polski design i rzemiosło reprezentują bardzo wysoki poziom w porównaniu z produktami z zagranicy. „Wystarczy dobrze się rozejrzeć, aby przekonać się, że nasze lokalne pracownie tkają piękne dywany, produkują autorskie linie drewnianych mebli, ręcznie wytwarzają ceramikę” - przekonuje. 

Rzemiosło do niedawna kojarzone było wyłącznie ze sztuką ludową, obecnie postrzeganie tej dziedziny stało się znacznie szersze. Często używając tego pojęcia myślimy o unikatowych przedmiotach o nietypowych, nieregularnych kształtach, oryginalnych wzorach oraz wszystkim, co stworzone z dbałością o najdrobniejsze detale. Tutaj każda niedoskonałość niesie ze sobą historię kontaktu ręki człowieka z materią albo upływającego czasu.

Trendy 2020: wabi-sabi we wnętrzach

Zdjęcia: WestwingNow

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!