Odpoczynek na pierwszym miejscu - jaki fotel wybrać ?

Odpoczynek na pierwszym miejscu - jaki fotel wybrać ?

Żyjemy w ciągłym biegu, zatem nic dziwnego, że ważnym elementem naszego życia jest odpoczynek. Odpoczynek po ciężkim dniu to marzenie wielu z nas. Najlepiej wypoczywamy w przygotowanej do tego przestrzeni, jeśli nie mamy takiej możliwości, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wygodnego fotel wypoczynkowego. 


  1.  1. Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?
  2. 2. Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli
  3. 3. Jakie wymiary powinien mieć fotel?
  4. 4. Fotel do salonu - jaki materiał obicia wybrać?
  5. 5. Na jaki fotel się zdecydować - tradycyjny czy nowoczesny?

 

Wybór fotela wypoczynkowego

Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

Dobrze dobrany fotel to zbawienie dla naszego kręgosłupa i odpoczynek dla całego ciała. Wyobraź sobie idealnie dobrany fotel, w którym zanurzasz się w pełni zrelaksowany z ulubionym napojem i oddajesz się błogiemu wypoczynkowi. Jak na chmurce, pełen relaks. Fotel wypoczynkowy powinien być dobrany do naszego wzrostu, a także indywidualnych potrzeb zdrowotnych, jeśli takie mamy. Przy wyborze fotela kieruj się jego rozmiarem, wypełnieniem, kształtem i dopasowaniem do sylwetki. Fotel nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. W końcu mamy odpoczywać, a nie siedzieć w nim za karę. Zatem za podstawę wyboru fotela wybierzmy jego ergonomiczność, a dopiero później kierujmy się aspektami wizualnymi.

Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli

Modny fotel uszak oprócz tego, że wygląda ciekawie to jego budowa nie wzięła się znikąd. Cofnijmy się do czasów XVII wieku do Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w 1600 roku powstał pierwszy fotel uszak (wingback chair). Jego zadaniem była ochrona arystokratek i arystokratów przed przeciągami. Dzisiaj, chociaż nie możemy raczej narzekać na przeciągi, to fotel jest jednym z chętniej wybieranych modeli. Nie tylko ze względu na ciekawy design, ale również na to, że służy komfortowemu wypoczynkowi. Ponieważ osłania również głowę z każdego boku. W takim fotelu można poczuć się jak w relaksującej kapsule. Co więcej, jeśli zdarzy nam się przysnąć, to głowa nie spadnie nam na bok, a oprze się właśnie na "uszach" fotela. 

Fotel bujany z kolei będzie idealny dla miłośników relaksu, którzy uwielbiają na przykład hamaki. Powolne delikatne bujanie wpływa relaksująco na nasze ciało, a także niweluje stres. Być może bierze się to z tego, że w czasach niemowlęctwa rodzicielki bujają na rękach dziecko, aby je uspokoić. Fotel bujany będzie rewelacyjnym rozwiązaniem  w przypadku, gdy lubimy słuchać relaksującej muzyki. Powolne kołysanie w rytm muzyki dodatkowo nas uspokoi. 

Fotel kubełkowy otuli nas do odpoczynku. Można stwierdzić, że jest nowoczesna wariacja fotela uszak. Kubełkowe fotele zostały one skonstruowane tak, aby ich budowa otulała nasze ciało. Można powiedzieć, że w fotelu kubełkowym zagłębiamy się w jego miękkie poszycie. Z każdej strony jesteśmy otuleni i nawet jeśli zaśniemy podczas odpoczynku nie ma mowy, że przechylimy się, na któryś z boków. Wybór rodzaju fotela zależy już od indywidualnych predyspozycji, a także aspektów wizualnych. 

Jakie wymiary powinien mieć fotel?

Przy wyborze fotela najważniejsze są jego wymiary. To one w dużej mierze decydują o tym, czy nasz wypoczynek będzie efektywny. Najlepsza głębokość siedziska oscyluje w przedziale 50-60 cm, jeśli natomiast nie możemy sobie na to pozwolić, to głębokość siedziska nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Należy pamiętać też o tym, że dla zachowania prawidłowego komfortu szerokość fotela nie może być mniejsza niż 50 cm. Natomiast optymalna długość oparcia wynosi 70 cm. 

Fotel do salonu - jaki materiał obicia wybrać? 

Obicie fotela powinno być przemyślane. Szczególnie jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta. Modne ostatnio plusze, aksamity, czy welwety odradzamy w przypadku posiadania czworonogów. Ten rodzaj obicia będzie uciążliwy w czyszczeniu z kłębów sierści zostawionej przez naszych czworonożnych przyjaciół. Lepiej sprawdzi się materiał, który będzie łatwy i szybki w czyszczeniu np. ekoskóra. Choć i w tym przypadku nie unikniemy zniszczeń. Mogą na niej pozostawać ślady pazurków. Jeśli natomiast nie masz ani dzieci, ani zwierząt nie musisz tak dużej wagi przykładać do rodzaju materiału pod względem utrzymania go w czystości. Skóra sprawdzi się w eleganckich wnętrzach, tak samo jak aksamit. Plusz z kolei ociepli wnętrza skandynawskie, czy industrialne. 

Na jaki fotel się zdecydować - tradycyjny czy nowoczesny?

Zależnie od stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie, to wybieramy fotel. Powinniśmy również zadać sobie pytanie, czy fotel ma pełnić bardziej funkcję ozdobną, czy zdecydowanie wypoczynkową. Do wnętrz o stylu skandynawskim wspaniałym uzupełnieniem będzie tradycyjny fotel uszak, z kolei do wnętrz hygge powinniśmy zdecydować się na nowoczesny fotel kubełkowy. Natomiast w typowo modernistycznych wnętrzach sprawdzą się nowoczesne fotele z wysokim oparciem lub te typowo futurystyczne, skrojone na kształt figur geometrycznych. To nie wszystko, bo producenci prześcigają się w pomysłach na coraz to nowsze połączenia tradycyjnych modeli foteli z nowoczesnymi. Ten pomysł sprawdzi się szczególnie we wnętrzach łączonych, które są mieszanką stylu nowoczesnego z dodatkami w postaci różnych elementów wnętrz tradycyjnych. 

Materiał partnera

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!