include/layouts/default/content_default.php
Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Urządzenie biura to nie tylko kwestia estetyki i dopasowania się do aktualnej mody. Dobrze zaaranżowane biuro jest przede wszystkim funkcjonalne, wyposażone w ergonomiczne meble i rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Spełnienie tych warunków korzystnie wpływa na samopoczucie pracowników, a tym samym wydajność ich pracy.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność biura i jego przyjazność dla użytkowników jest dobrze zaplanowany podział na strefy funkcjonalne. Pomijając ten aspekt, otrzymamy tylko pomieszczenia wypełnione meblami, zamiast miejsca sprzyjającego integracji zespołu i efektywności wykonywanych zadań.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Strefy funkcjonalne w biurze

Wśród podstawowych stref funkcjonalnych dobrze urządzonego biura wyróżnić można przede wszystkim:

Strefa wejściowa z recepcją

Jest pierwszym miejscem kontaktu z firmą i okazją do wywarcia dobrego wrażenia na potencjalnych partnerach biznesowych oraz kandydatach na nowych pracowników. Urządzona elegancko, spójnie z wartościami wyznawanymi przez firmę i pomysłowo buduje profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa. Jej realizację warto powierzyć zawodowcom – efekty ich pracy naprawdę potrafią zaskoczyć.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Strefa open space

Wyposażona w zespołowe stanowiska, oparta na systemach biurek z możliwością oddzielenia ich ściankami. Zazwyczaj bazują one na wspólnych stelażach z systemami dyskretnego poprowadzenia okablowania. Na potrzeby pracy grupowej open space może być również wyposażony w stoły robocze o dużych blatach, niezastąpione m.in. w działach konstrukcyjnych i projektowych. Co ważne, dostępne systemy ścianek akustycznych umożliwiają wydzielenie ze wspólnej strefy cichych przestrzeni do pracy indywidualnej oraz prowadzenia mniej formalnych spotkań czy kreatywnych „burzy mózgów”.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Strefa konferencyjna

Jest niezbędna w większości dużych i średnich biur, jednak często bywa traktowana po macoszemu. Projektując strefę konferencyjną, bierzemy pod uwagę ilu sali potrzebujemy i jaka powinna być ich optymalna wielkość (pojemność). Oprócz firmowych zebrań sale konferencyjne będą służyć do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych i podejmowania kontrahentów. Odpowiednio urządzone i wyposażone wzmocnią profesjonalny wizerunek firmy.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Strefa socjalno-wypoczynkowa

Bardzo istotna z punktu widzenia dobrego samopoczucia Twoich pracowników. Możliwość zjedzenia ciepłego posiłku i krótkiego relaksu w ciągu wielogodzinnej pracy zauważalnie poprawi efektywność wykonywanych zadań i pozytywnie wpłynie na sposób postrzegania firmy. Strefa ta sprzyja także nawiązywaniu relacji i prowadzenia luźnych rozmów, co w efekcie wpływa na zgranie się zespołu.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy
Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Biura zarządu 

Często urządzane są w tym samym standardzie co reszta biura, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podkreślić prestiż tej strefy materiałami wykończeniowymi i meblami wyższej klasy - również wykonanymi na indywidualne zamówienie. Ta część biura mieści zazwyczaj gabinety, osobny sekretariat i salę konferencyjną.

Oprócz właściwego podziału na strefy funkcjonalne warto zwrócić uwagę również na kwestie akustyki w biurach. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu, w którym kilkanaście osób rozmawia jednocześnie przez telefon, a dodatkowo pracują fax i kserokopiarka - jest po prostu meczące. Do eliminacji hałasu wykorzystuje się ścianki i przegrody akustyczne, specjalne panele ścienne i sufitowe oraz odpowiednio dobrane wykładziny i sufity podwieszane.

Funkcjonalne biuro, czyli podział na strefy

Dlaczego odpowiednie zaprojektowanie stref w biurze jest tak ważne?

- Dobrze rozplanowane biuro to nie tylko wizytówka firmy, ale również przestrzeń mająca znaczący wpływ na samopoczucie pracowników, pobudzająca ich kreatywność. Nie osiągniemy tego, ograniczając się do wyboru szeregu identycznych biurek w sali typu open space. Współczesny styl pracy to zarówno komunikacja, wymiana pomysłów, spotkania biznesowe, ale też okresy pracy w ciszy i w skupieniu. Nowoczesne biuro jest w stanie zaspokoić wszystkie te potrzeby – tłumaczą Ewa Więcek i Tomasz Chruściel z biura architektonicznego Make it Yours.

Na etapie projektowania biura pamiętajmy więc, że doświadczony architekt wnętrz przeanalizuje nasze potrzeby i przedstawi projekt, uwzględniający aspekty funkcjonalne i estetyczne. Zadba o odpowiednią ergonomię pracy, jak i akustykę. Na życzenie, podczas realizacji typu fit-out, będzie także nadzorował prace budowlano-remontowe, zakup oraz montaż mebli i wyposażenia. Naszym zadaniem będzie tylko odbiór gotowego do użytku biura.

Inwestor: Codewise

Projekt wnętrza: Make It Yours

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!