Komfortowe łóżko do Twojej sypialni – jak wybrać idealny model?

Komfortowe łóżko do Twojej sypialni – jak wybrać idealny model?

Przeciętny Europejczyk przesypia nawet 20 lat! Z tego powodu warto, aby czas ten był spędzony w jak najbardziej komfortowych warunkach. Aby spać zdrowo oraz budzić się wypoczętym, powinniśmy dobrać odpowiednie łóżko. Skąd jednak wiedzieć, że dany model będzie tym jedynym? W tym celu warto przeczytać poniższe wskazówki dotyczące wyboru łóżka, które wyjaśnią najważniejsze kwestie.

1. Rodzaje łóżek
2. Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka
3. Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?
4. Jak dopasować łózko do sypialni?
5. Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Rodzaje łóżek

Łóżko to coś więcej niż sama rama oraz materac. Obecnie na rynku możemy spotkać wiele modeli, które mogą zaskakiwać nas śmiałością rozwiązań i niebanalnym wyglądem. Do najczęściej wybieranych łóżek należą łóżka ramowe oraz kontynentalne. Czym się one różnią między sobą?
Łóżka ramowe
Do najczęściej wybieranych modeli należą tak zwane łóżka ramowe. Ten tradycyjny oraz ekonomiczny rodzaj wyróżnia się stabilną ramą, a także materacem. Z całą stanowczością łóżko ramowe jest bardziej wygodne, aniżeli rozkładana kanapa czy sofa. Ponadto o nasz komfort możemy zadbać, dobierając odpowiedni materac, którego twardość będzie dopasowana do naszej postury i preferencji.
Łóżka kontynentalne
Z kolei łóżka kontynentalne pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Podobnie jak zrobiły niemałą rewolucję w Stanach Zjednoczonych, tak i u nas są coraz popularniejsze. Czym się różnią od tradycyjnych modeli? Na uwagę zasługuje wysoka skrzynia oraz materac, który może być również wbudowany w konstrukcję łóżka. Pomimo tego, że nie występuje tu rama łóżka, modele kontynentalne cechuje duża wygoda oraz estetyka. Niejednokrotnie można spotkać modele z wezgłowiem, aczkolwiek występują także łóżka i bez niego.

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka

Nasz komfort w czasie snu zależy także od szerokości łóżka. Odpowiednie wymiary muszą być dobrane, biorąc pod uwagę takie czynniki jak spanie z partnerem, a także dostępna przestrzeń w sypialni. Dzięki temu nie tylko zachowamy komfort snu, ale także nie będziemy przesadnie zastawiać pomieszczenia i utrudniać dostępu do mebli wokół.
Standardowe wymiary łóżka dla dwóch osób to 160 cm szerokości. Jednakże spotykamy się również z modelami o szerokości 180 cm czy 200 cm. Decydując się na dany model, warto upewnić się, że obie osoby będą miały wystarczającą ilość przestrzeni, a jednocześnie łóżko nie przytłoczy naszej sypialni.

Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Jednym z ostatnich trendów jest łóżko z wezgłowiem, czyli z dodatkowym oparciem, na którym możemy oprzeć naszą głowę lub plecy. Dzięki temu możemy bez problemu czytać książki lub oglądać telewizję. Dodatkowo pełni ono również funkcję dekoracyjną. Tapicerowany, obity zagłówek od razu się wyróżnia na tle ściany i pozostałych mebli. Dlatego w tym przypadku warto jeszcze bardziej skupić się na kolorystyce samego łóżka.

Z kolei klasyczne modele bez wezgłowia również znajdują swoich zwolenników. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować, kiedy chcemy, aby łóżko nie było dominującym elementem w sypialni lub też wtedy, gdy mamy w niej za mało miejsca. Modele bez zagłówka charakteryzują się dużą lekkością. Dlatego, jeśli zależy nam na minimalistycznym efekcie, warto postawić właśnie na nie.

Jak dopasować łóżko do sypialni?

Łóżko powinno stanowić integralną część naszej sypialni. Dlatego warto, aby było ono dopasowane do niej zarówno pod względem wymiarowym, jak i kolorystycznym. Zanim zatem zdecydujemy się na dany model, warto zmierzyć dostępną przestrzeń. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że bez problemu dobierzemy szafki nocne czy dopasujemy szafę. Nie warto kupować też mebli „na styk”, aby uniknąć ocierania ich o siebie lub o ściany.
Nie bez znaczenia jest również kolorystyka. Klasyczne, drewniane ramy łóżka będą pasowały do większości stylów. Sprawdzą się zarówno w sypialni skandynawskiej, boho, jak i minimalistycznej. Jeśli jednak chcemy uczynić z łóżka element dominujący, warto wybrać modele z odznaczającym się kolorem tapicerki. Efekt ten powiększymy, wybierając łóżka z wezgłowiem. Z szeroką ofertą na łózka z zagłówkiem oraz bez odnajdziemy na stronie sklepu: http://sfmeble.pl/pomieszczenia/sypialnia/lozka.html

Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Oprócz tak oczywistych kwestii, jak wymiary czy kolorystyka na naszej liście nie powinno zabraknąć dodatkowych funkcję, które zadbają o nasz komfort. Najnowocześniejsze modele są wzbogacone o takie funkcje jak regulowany stelaż. Do wyboru mamy łóżka o regulacji ręcznej lub elektrycznej. Dzięki podnoszeniu podnóżka i zagłówka możemy jeszcze bardziej dopasować łóżko do naszej pozycji.

Jeśli nie wybieramy stelażu, warto zastanowić się nad dodatkową funkcją przechowywania. Pojemniki na pościel są coraz częściej dostępne nie tylko w łóżkach horyzontalnych. Możemy w nich nie tylko przechowywać pościel, ale także sezonową garderobę oraz innego rodzaju przedmioty. Klasyczny pojemnik na pościel otwiera się od nóg do góry. Jednakże dla jeszcze większej wygody możemy poszukać modelu otwieranego z boku łóżka, dzięki czemu nie musimy zdejmować pościeli, aby wyciągnąć pojemnik.

Jak dopasować łóżko do sypialni?

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!