II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Architektura sto lat temu i dzisiaj

Przed ponad 110 laty Ebenezer Howard – słynny urbanista – poruszył kwestię świadomego kreowania przestrzeni otaczającej człowieka oraz połączenia jej piękna z funkcjonalnością. Owocem tych rozważań była „Wystawa Architektury i Wnętrz w otoczeniu ogrodowem”, która odbyła się w 1912 r. na krakowskich Oleandrach. Po stu latach pytania o charakter i rodzaj architektury wnętrz są nadal aktualne. Odpowiedzi na nie szukać będą już po raz drugi uczestnicy Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 marca 2012 roku w krakowskim Bunkrze Sztuki.

Architektura jako narzędzie zmiany

Od niepamiętnych czasów człowiek nie tylko istniał w przestrzeni, ale też kształtował ją na miarę swoich możliwości i potrzeb. Tworzył on własną przestrzeń używając dostępnych mu narzędzi, które zmieniały się wraz z rozwojem ludzkości. Troskę o funkcjonalność połączoną z pięknem można zaobserwować od pierwszych jaskiń służących za mieszkanie po bizantyjskie pałace. Współcześnie jednym z najdoskonalszych sposobów kreowania przestrzeni jest architektura wnętrz, która może sprawić, że otoczenie mieszkalne stanie się w równym stopniu wygodne, co piękne. Nad tym, w jaki sposób – dzięki architekturze wnętrz – stworzyć piękne i zarazem funkcjonalne domy zastanawiano się już ponad 100 lat temu. Owocem tych rozważań była „Wystawa Architektury i Wnętrz w otoczeniu ogrodowem” w Krakowie, która odbyła się z inicjatywy Ebenezera Howarda. Prezentowała praktyczne, a jednocześnie piękne domy dla różnych grup społecznych: mieszkańców miasta i wsi, a więc dworki podmiejskie, domki dla robotnika i rękodzielnika.

W atmosferze nieustannego rozwoju cywilizacji, w okresie dynamicznych zmian obejmujących środowisko i społeczeństwo, ponownie rodzi się pytanie o to, jak zagospodarować przestrzeń mieszkalną tak, by była ona przyjazna człowiekowi. Odpowiednie proporcje przestrzeni zabudowanej do niezabudowanej, forma i estetyka zabudowy to tylko niektóre aspekty, które poruszone zostaną podczas II Międzynarodowego Biennale Architektury organizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Podczas tego wydarzenia w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” będzie można m.in. wziąć udział w konferencji naukowej, zobaczyć pokonkursową wystawę prac studenckich oraz uczestniczyć z dziećmi w specjalnie przygotowanych warsztatach dla najmłodszych. Tegorocznemu biennale przewodzi temat „Miasta-ogrody przyszłości”.

Konferencja naukowa „Miasta-ogrody przyszłości”

W ramach Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz odbędzie się konferencja naukowa poświęcona współczesnej architekturze, która określa relacje człowieka z jego przestrzenią. Konferencja skierowana jest do twórców, naukowców oraz instytucji naukowych. Gospodarzem konferencji jest Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, zaś zaproszonymi gośćmi są przedstawiciele innych uczelni artystycznych z Polski, Włoch, Francji, Holandii oraz Niemiec, m.in. z Accademia di Brera w Mediolanie oraz z Hogeschool KASK w Gandawie. Podczas spotkania uczestnicy konferencji będą dzielić się wiedzą na temat rozwiązań we współczesnej przestrzeni publicznej oraz wymieniać doświadczenia dotyczące niezbędnych w tym zakresie zmian. Postarają się odpowiedzieć również na kluczowe pytanie: w jaki sposób współczesna architektura wyznacza miejsce do mieszkania i określa relacje człowieka z otaczającą go przestrzenią?

 Wystawa prac konkursowych „W + mieszkanie”

Współczesne dylematy architektonicznych wnętrz miejskich są również przedmiotem konkursowych projektów studenckich. Najlepsze prace zgłoszone do konkursu będzie można podziwiać podczas dwutygodniowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, którą otworzy wernisaż 8 marca 2012 roku. Plansze 

z projektami, jak i pokazy multimedialne oglądać tam będzie można do 25 marca.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz,

Biennale jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rektora ASP w Krakowie. Spotkanie to jest jedynym odbywającym się w Polsce takim przedsięwzięciem naukowym poświęconym architekturze wnętrz,. Do udziału w nim zaproszeni są projektanci, pedagodzy i studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych w kraju i zagranicą. Pierwsza edycja spotkania odbywała się pod hasłem „Dialog w przestrzeni” i miała miejsce w lutym 2010 roku. 25 finałowych prac studenckich zaprezentowanych zostało podczas wernisażu i wystawy w Bunkrze Sztuki. Laureatami konkursu zostali wówczas: Weronika Kiersztejn, Michał Kozik /Politechnika Śląska w ramach programu Erasmus na Universidade da Beira Interior/ - I nagroda, Robert Ciuła /ASP Kraków/- II nagroda, Joanna Deska /ASP Kraków/- III nagroda, Joanna Faber /ASP Kraków/-wyróżnienie, Andrzej Majcher /Politechnika Poznańska/- wyróżnienie.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-10 marca. 

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Neide 2012-03-05 11:35:15

Hmmm, hezky napsanej čle1nek. Maximum iofrnmaced na minimu prostoru přitom podanfdch inteligentně odlehčenfdm stylem. Doufe1m, že bude pokračove1ned.

felicjanoo 2020-04-17 01:40:08

Your page is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!