Cegła klinkierowa czy licowa – jakie cegły wybrać na elewację?

Cegła klinkierowa czy licowa – jakie cegły wybrać na elewację?

Dom to nie tylko wnętrze – wygląd elewacji również ma duże znaczenie. Cegły ceramiczne to bezsprzecznie najlepsze materiały do wykonania ładnej i trwałej elewacji. Decydując się na to rozwiązanie, stajemy przed wyborem: cegła klinkierowa czy licowa?

Starannie wybrane materiały do wykonania elewacji to gwarancja, że nasz dom będzie się dobrze prezentował przez długie lata. Bardzo ważne są również właściwości materiału, który wybierzemy. Elewacja jest bowiem bezpośrednio narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego stosuje się specjalne materiały do jej wykończenia. Cegły ceramiczne charakteryzuje niska nasiąkliwość i mrozoodporność. Co ważne, jest to materiał naturalny, wytwarzany z gliny, więc przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia.

Cegła klinkierowa – sposób na piękny dom

Cegła klinkierowa to materiał o wysokich parametrach technicznych, za pomocą którego wykonasz trwałe i efektowne wykończenie fasady. Jest to materiał o ponadczasowym wyglądzie, zdecydowanie bardziej elegancki od sidingów czy kolorowych tynków. Klinkier jest odporny na działanie skrajnych temperatur. Dzięki temu stosuje się go nie tylko do budowania ścian elewacyjnych, ale również kominów czy ogrodzeń.

Cegła klinkierowa ma gładką powierzchnię i dostępna jest w różnych kolorach i fakturach. Daje to dużą dowolność, jeśli chodzi o efekt estetyczny, który chcemy uzyskać. Pasuje zarówno do metalu, drewna, szkła czy naturalnego kamienia. Elewacja z klinkieru prezentuje się wyjątkowo elegancko. Doskonale pasuje do nowoczesnych brył architektonicznych. O tym, kiedy stosować cegły klinkierowe, można przeczytać np. na stronie: https://www.wienerberger.pl/produkty/cegly-i-plytki-klinkierowe-terca/warto-wiedziec/budowanie-bez-dylematow-kiedy-cegly-klinkierowe-a-kiedy-elewacyjne.html.

Cegła licowa „ręcznie formowana”

Cegły ceramiczne na elewacje mogą również do złudzenia przypominać produkty ręcznie formowane. Elewacje wykonane z tego typu cegły licowej sprawiają, że budynek nabiera wyjątkowego charakteru. Takie wykończenie dobrze sprawdzi się również w przypadku budynków zabytkowych.

Cegła licowa ma wyższą od klinkieru nasiąkliwość wodną. Podobnie jak klinkier, jest odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz rozwój pleśni i glonów. Cegły ceramiczne są również odporne na korozję chemiczno-biologiczną, której w naturalny sposób poddawane są ściany zewnętrzne budynków. W przypadku cegły licowej również wybieramy wyłącznie produkty mrozoodporne. Wyjątkiem jest zastosowanie tego materiału do dekoracyjnego wykończenia ścian wewnętrznych.

Cegły ceramiczne to materiał, który daje ogromne możliwości względem estetyki budynku. Obecnie można dopasować cegły elewacyjne do każdego stylu architektonicznego – stworzyć nowoczesną aranżację lub wykonać renowację zabytkowej fasady za pomocą nowoczesnych materiałów o wysokich parametrach technicznych. Ważny jest również fakt, że taka elewacja nie wymaga tak częstej i kosztownej konserwacji, jak fasady wykonane z tynku.

Artykuł Partnera

Cegła klinkierowa czy licowa – jakie cegły wybrać na elewację?

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!